VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Hanuši vyvěrá ze země pramen opředený pověstmi

Hradec nad Moravicí – Je to krásné a romantické místo. Na kopci Hanuše, v rokli na západním svahu poblíž lesní cesty, vyvěrá pramen. Odedávna je toto místo místními lidmi nazýváno Svatá studna.

23.5.2011
SDÍLEJ:

To je ona. Svatá studna na Hanuši v Hradci nad Moravicí.Foto: archiv

O jejím vzniku se tradují pověsti, které najdete přímo u pramene. „V nedávné době byla Svatá studna opravena. Opravu inicioval a z velké části také sám uskutečnil pan Jindřich Skařupa,“ uvedla tisková mluvčí hradecké radnice Jitka Kotačková.

Nyní najdete u Svaté studny i dvě lavičky, které nabízí příjemný odpočinek. „Poděkování za pomoc při rekonstrukci Svaté studny a úpravě jejího okolí patří místnímu odboru Matice slezské v Hradci nad Moravicí a také Technickým službám Hradec nad Moravicí,“ dodala Kotačková.

Pověst o Svaté studni: na místě zakopané zlaté monstrance vytryskl pramen

Hradecké lesy byly pokryty spoustou sněhu, studený vítr hvízdal v korunách stromů a sněhové závěje tvořil i v nejodlehlejších místech. Byl pozdní večer a po hradeckém náměstí chodil již jen ponocný v tlustém kožichu a vysoké beranici. Když na své obchůzce kolem náměstí přicházel ke starému kostelu, zdálo se mu, že se uvnitř svítí.

Za chvíli světlo zhaslo a ze dveří sakristie vyběhly dvě postavy. Ponocný se marně rozběhl za zloději, za chvíli mu zmizeli ve tmě. Kostel byl vyrabovaný, a tak ponocný spěchal na zámek, aby vyslali vojáky pronásledovat lupiče. Stopy vedly k řece Moravici a pak dál k lesnatému vrchu Hanuše. Tam se pronásledovatelům v husté vánici ztratily.

Druhého dne se po celém kraji roznesla zpráva, že byl vyloupen kostel a ukradena zlatá monstrance. Po zbojnících i jejich lupu jako by se země slehla. Bylo již jaro, když si panský hajný při své obchůzce všiml, že na Hanuši vyrazil nový podivný pramen. Všechno okolí bylo zcela suché, a přece ze země prýštil silný pramen.

Hajný přivedl několik kopáčů a ti v zemi u pramene nalezli zakopanou zlatou monstranci. Zbojníci ji zde ukryli a později asi nemohli najít. Od té doby je studánka vždy plná čisté vody nazývána Svatou studnou. (Zpracováno dle R. F. Jura: Staré pověsti slezské.)

Jiná verze pověsti praví, že za třicetileté války v kraji řádila vojska císařská, dánská, španělské pluky i protestantští Švédi. Jich se náš katolický lid velmi obával. Rabovali po chalupách a plundrovali kostely a kaple s velikou nenávistí. Farář P. František Alexej Světlík, který působil v Hradci nad Moravicí v letech 1643 - 1695, zakopal z obavy před nimi zlatý kalich a monstranci na Hanuši do nejhustšího houští.

Když nebezpečí pominulo a kostelní relikvie byly z úkrytu vyzvednuty, vytryskl na místě jejich úschovy vydatný pramen čisté vody, nazývaný později Svatá studna.

Autor: Zuzana Urbánková

23.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
2

V pondělí začíná rekonstrukce jedné z hlavních opavských dopravních tepen

Slezský FC Opava - Sokolov 0:0
AKTUALIZOVÁNO
1 37

II. LIGA: Opava – Sokolov 0:0

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

MSFL: Hlučín – Otrokovice 1:1

Velké zklamání v Hlučíně, domácí mají jen bod.

Opavsko: medu je málo, někde zdraží

Medu je o osmdesát procent méně, tvrdí včelař z Velkých Heraltic.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení