Na infekčním oddělení je připravena pohotovostní zásoba léku Tamiflu, který na toto onemocnění zabírá. Oddělení má k dispozici speciální infekční pokoj. Vybavený je takovou technikou, která brání šíření virů vzdušnou cestou směrem k jiným pacientům.

Do jisté míry chrání také ošetřující personál. „Žádný podezřelý případ jsme tu dosud neměli, ale přicházejí knámlidé, kteří chtějí vycestovat. Zajímají se o míru možnosti nakažení a o věci, které si z preventivních důvodů mají vzít s sebou. Doporučit lze hlavně Tamiflu,“ konstatuje primář infekčního oddělení Petr Kümpel.

Každá chřipka s virem, zmutovaným do výrazně odlišné struktury, je nebezpečná, ať už jde o ptačí, prasečí nebo nějakou jinou, která se zatím neprojevila.

„Pro lidstvo každá taková představuje velké nebezpečí. Vezměme si například španělskou chřipku, které v letech 1918 až 1919 podlehlo přes 50 milionů lidí. Běhemdvou let dokázala zabít víc osob než celá první světová válka,“ upozorňuje primář Kümpel.

V případě ptačí chřipky není vir z člověka na člověka téměř přenosný, kdežto u prasečí chřipky je a v tomje její velké nebezpečí. Z jídla tuto nemoc nikdo nedostane, přenosná je pouze vzduchem nebo přímým dotekeminfikovaných rukou. Jako preventivní obrana je každopádně nezbytná dokonalá hygiena.

„Lidem, kteří chtějí v této době navštívit Mexiko, bych radil, aby si cestu ještě rozmysleli. Pokud skutečně vyjet chtějí, měli by se alespoň vyhnout Mexiko City, které je z hlediska výskytu prasečí chřipky nejnebezpečnější oblastí země,“ dodává Petr Kümpel.

Současný výskyt této chřipky není prvním. Na konci sedmdesátých let minulého století postihla USA a hromadné očkování skončilo fiaskem. Nevhodná očkovací látka tehdy zabila nebo poškodila údajně více lidí než samotná chřipka. Podle odborníků se prasečí chřipka nejčastěji vyskytuje a občas i zabijí v Číně.