VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na zámek Hradec nad Moravicí se opět po roce vrátily hlavní symboly Velikonoc

Návštěvníci hradeckého zámku se mohli na prohlídkovém okruhu seznámit s jednotlivými symboly Velikonoc a nahlédnout také pod pokličku tradic s nimi souvisejících.

18.4.2017
SDÍLEJ:

Prohlídky v duchu Velikonoc budou na zámku probíhat ještě do konce dubna.Foto: Deník / Bernardová Veronika

Zajet se podívat na některý ze zámků na Opavsku v době velikonoční jsem měla v plánu již delší dobu. A v neděli před Velikonočním pondělím se mi to konečně podařilo vypravila jsem se nakonec na ten hradecký.

I přesto, že venku foukal silný vítr a o teplém počasí také nemůže být řeč, procházely se zámeckým parkem řady lidí. I já jsem toho před samotnou prohlídkou využila. Protože jsem uvnitř zámku byla již docela dávno, těšila jsem se kromě samotné velikonoční tematiky také na poutavý výklad průvodkyně.

A poutavý byl myslím velmi, alespoň co se reakcí skupiny týkalo. Kromě historie zámku seznámila průvodkyně návštěvníky s jeho významnými obyvateli rodem Lichnovských, osobnostmi, které v útrobách zámku pobývaly, ale protože svátky jara zde byly cítit takřka na každém kroku, nesmělo chybět především povídání o nich.

A řeč přišla nejen na zvyky, které se s Velikonocemi pojí, ale také na některé ze symbolů vejce, zajíc i beránek. „Nevíme přesně, zda naši předkové mívali na stole beránka upečeného z těsta anebo jako masitý pokrm. Ale vycházíme z toho, že ještě trval půst, a proto se nejspíše jednalo o beránka z těsta," přiblížila průvodkyně, když jsme se nacházeli v zámecké jídelně.

„Navštívila jsem už několik zámků, avšak tady na Hradci se mi líbilo velmi. Paní průvodkyně vykládala opravdu velmi hezky a jsem ráda, že jsem se mohla jako bonus dozvědět něco o Velikonocích," přiblížila své pocity z prohlídky zámku jedna z návštěvnic, Bronislava Chřibková z Opavy.

Můj dojem byl obdobný a ráda se zajedu na Hradec, třeba na některý z dalších prohlídkových okruhů, znovu podívat.

Autor: Veronika Bernardová

18.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Buty

Přivítejte první letní dny s plnou parádou

Ilustrační foto.

Oslavy dětského dne na letišti

Sudický odpust

/POZVÁNKA/ Oslavy svátku patrona sudického kostela sv. Jana Křtitele budou probíhat během soboty 24. a neděle 25. června.

V Mokrých Lazcích slaví výročí obce

/POZVÁNKA/ Oslavy 640 let obce budou v Mokrých Lazcích třídenní.

Rozloučili jsme se - 25. týden

Vážení čtenáři, na stránkách Opavského a Hlučínského Deníku vám pravidelně jednou týdně přinášíme seznam zesnulých v našem regionu.

O větší bezpečnost jezů na řece Opavě a Moravici se postarají skoby i lana

Letos proběhne instalace bezpečnostních prvků v Podhradí a v Krnově, hasiči se tak lépe dostanou k případným tonoucím.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies