VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nalezené munice v regionu ubylo

Do dnešního dne pyrotechnici na Opavsko vyjížděli celkem k jednasedmdesáti ostrým zásahům. Byť září pravidelně patří k měsícům, kdy se válečné munice nachází více, čísla jsou oproti loňsku příznivější.

26.9.2015
SDÍLEJ:

Není to tak dávno, co pyrotechnici v Těškovicích museli vyjíždět k nalezenému Panzerfaustu.Foto: Luděk Horký

Na zahradě se snažil vykopat místo pro nový stromek. Najednou ovšem lopata narazila na železný předmět, který připomínal munici ze druhé světové války. Obyvatel Těškovic zachoval chladnou hlavu, vytočil linku 158, která zkontaktovala pyrotechniky. A udělal dobře.

Kdyby totiž pokračoval v kopání, mohl si přivodit velké nepříjemnosti. Měl totiž co do činění se známou protitankovou zbraní Panzerfaust, tzv. pancéřovou pěstí, která byla navíc plně funkční.

„Na ten případ si velmi dobře vzpomínám. Udál se na konci srpna. Dotyčný sázel stromy na zahradě, když odkryl část Panzerfaustu. Přesně takto by měl člověk postupovat, pokud na něco takového narazí. Postupně jsme ze země vykopali celou zbraň. Našlo se zde také sedmatřicet prázdných nábojnic," upřesňoval Luděk Horký z Pyrotechnické služby Policie ČR Expozitury Frýdek-Místek, který tehdy v Těškovicích zasahoval.

Z poslední doby to ale nebyl jediný zajímavý případ, k němuž na území opavského okresu došlo: „V průběhu 18. září kolegové vyjížděli do Hati. V lese nedaleko této obce byl oznámen nález čtveřice bojových hlavic Panzerfaustu."

Stovka výjezdů by měla padnout

Nyní připojme i statistiky za Opavsko. Až doposud pyrotechnici z frýdecko-místecké expozitury, kteří pokrývají celou Moravu, sem v roce 2015 vyjížděli k cekem 71 ostrým zásahům. Za celý rok 2014 jich bylo 166, přičemž loni touto dobou evidovali 127 výjezdů.

Letošní čísla jsou zatím výrazně pozitivnější. Podle Luďka Horkého však nálezů ještě přibude, a to zejména v nadcházejících dnech a týdnech. „Vždycky to tak je, jelikož se obdělává zemědělská půda, lidé také častěji vyráží do lesa na houby a je pravděpodobnější, že mohou na munici narazit. Na podzim se to stále opakuje," připojil několik postřehů.

Luděk Horký pak ještě dodal: „Do konce roku se na Opavsku stoprocentně dostaneme přes hranici sto výjezdů," přibližoval dále pyrotechnik.

Sám si přitom nemyslí, že by on a jeho kolegové měli letos nějak výrazně napilno: „Náš úsek se zabývá pouze nalezenou municí. Každý rok jsme na podobných číslech. Například v roce 2013 jsme do opavského okresu vyjížděli k 117 případům. Celkově v průměru máme asi dva výjezdy denně. Mluvím teď ovšem o všech oblastech, které máme na starosti."

Jeden z největších letošních nálezů na vlastní kůži zažili obyvatelé sídliště v Kateřinkách v březnu tohoto roku. Při výkopových pracích byla odhalena nevybuchlá letecká puma německé výroby s označením SD-70. Vzhledem k tomu, že vážila padesát kilo a byla plně funkční, proběhla evakuace asi tisícovky lidí z okolních panelových domů.

Poměrně nedávno podobný nález proběhl také v centru Olomouce. „Opavsko je jednou z nejexponovanějších oblastí. Má to své historické opodstatnění. A to hlavně proto, že zde probíhala Ostravsko-opavská operace. Pravidelně se setkáváme s německou a sovětskou municí," vysvětloval Luděk Horký.

Ten na závěr ještě dodal jedno upozornění: „Byť se to tak na první pohled nejeví, munice je v pětadevadesáti případech aktivní. Obal je většinou zkorodovaný a sešlý, vnitřek ale bývá nepoškozený a funkční. Z toho důvodu byste se při nálezu neměli ničeho dotýkat a okamžitě zavolat policii."

Autor: Petr Dušek

26.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opavsko: medu je málo, někde zdraží

Roman Skuhravý

Opava chce potvrdit výhru z Ústí

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení