VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nebezpečná místa v obcích? Hlavně křižovatky

Opavsko - Silnice, křižovatky, opuštěné objekty, ale i hospody nebo obchody. To jsou jen některá z míst, která považují starostové ve svých obcích za nejnebezpečnější.

4.2.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jiří Korbel

Například dolnoživotický starosta Jaroslav Vaněk považuje z hlediska nehod za nejnebezpečnější výjezdy z obce na silnici I. třídy a přilehlé autobusové zastávky v jejich blízkosti. „Jednu křižovatku již obec vlastními náklady začíná řešit. Jsme ve fázi stavebního povolení stavby.

Druhá je v současné době nad naše síly a možnosti. Z hlediska kriminality je nejnebezpečnější samoobsluha a restaurace jako nejčastější cíl zlodějů,“ uvedl starosta.

Dva kamiony nemají šanci

Sudicemi, jak zmínil tamní starosta Petr Halfar, vede silnice první třídy číslo 46 z Opavy do polské Ratiboře. Už tato zpráva je podle něj pro pohraniční vísku se 670 obyvateli nebezpečná.

„V obci máme základní školu, do které chodí děti z Rohova, Třebomi a Sudic. Děti do školy denně dojíždějí a několikrát musí přejít tuto komunikaci. Ruku na srdce… kdo dnes v obcích dodržuje rychlost? Již v minulosti jsme měli v obci několik smrtelných úrazů při dopravních nehodách, kdy to odnesly hlavně děti,“ uvedl starosta a doplnil, že na náměstí mají velice nepřehlednou zatáčku.

„Dva kamiony nemají šanci se v ní minout. Najíždějí nám na chodníky, ničí zde postavené zábradlí a ohrožují tím nejen chodce, ale i ostatní účastníky silničního provozu. Do budoucna chceme zkvalitnit bezpečnostní prvky na ulici Hlavní před základní školou a opravit chodník, aby bylo v Sudicích bezpečněji pro všechny jejich obyvatele,“ dodal Petr Halfar.

Při vjezdu nezpomalí

V Hlavnici je z hlediska dopravní situace nejnebezpečnější především příjezd do obce ve směru od Bratříkovic, kde řidiči při vjezdu do obce nezpomalí na předepsanou rychlost. Redakci to potvrdil starosta Aleš Salibor.

„Druhým rizikovým místem je křižovatka uprostřed vesnice, kde řidiči přijíždějící od Litultovic často přehlédnou značku Dej přednost v jízdě, a několikrát šlo hovořit o štěstí , že se nic nestalo. Z hlediska kriminality dojde tu a tam k nějakému vykradení zejména opuštěných objektů, ale nijak se počet těchto událostí nevymyká průměru v okolí,“ uvedl starosta.

Chystají kamerový systém

Která místa považuje ve své obci za nejnebezpečnější starosta Ludgeřovic Daniel Havlík? „Z hlediska dopravních nehod se nám podařilo na nejnebezpečnějším místě díky získané dotaci a umístění dalších semaforů situaci vyřešit. Jedná se o křižovatku velmi frekventovaných silnic poblíž chrámu sv. Mikuláše,“ uvedl starosta.

„Potíže máme stále s rychlou jízdou v některých úsecích, ale zde vidím problém spíše v nedostatečné kontrole ze strany Policie České republiky,“ pokračuje. Řekl, že z hlediska kriminality se v poslední době rozmohlo vykrádání automobilů u Obecního domu.

„Zde chystáme instalaci kamerového systému, který se při podobném problému velmi osvědčil na parkovišti u obecního úřadu, kde krádeže zcela ustaly,“ dodal.

Ohroženi křižovatkou

Podle slov otického starosty Jana Lihotzkého nejvíce řidiče i chodce ohrožuje křižovatka ulic Hlavní, Slavkovské a Kylešovské. „I přes dobré dopravní značení je spousta řidičů, kteří se nevěnují dostatečně řízení a provozu a pletou si hlavní ulici s vedlejší. Pro zvýšení bezpečnosti chodců se obecní úřad rozhodl v příštím roce nechat nainstalovat osvětlení na všechny přechody,“ vysvětlil starosta.

Starosta Rohova Daniel Procházka pak považuje za nejnebezpečnější místo křižovatku na komunikaci první třídy, která vede do Polska. „Velké nebezpečí hrozí především našim dětem, které každodenně dojíždějí do sousední obce do školy a zpět,“ míní Daniel Procházka.

Nezabezpečený obchod

Starosta Neplachovic Jiří Čech se nechal slyšet, že z hlediska kriminality je v obci nejnebezpečnější obchod se smíšeným zbožím Tempo - Jednota, který byl několikrát v noci vykraden. „Je zřejmě nedostatečně zabezpečen,“ podotkl starosta s tím, že co se týká dopravních nehod, jsou nebezpečné křižovatky na silnici I/57 Opava - Krnov, křižovatky u Hekry a na ulici Školní.

„Zřejmě proto, že jsou velké a dobře přehledné. V uvedeném úseku se připravuje omezení rychlosti,“ řekl Jiří Čech.

Neukáznění řidiči

Z hlediska dopravy je v Bolaticích více míst, která jsou nebezpečná pro chodce či cyklisty. Podle tamního starosty Herberta Pavery za to mohou především neukáznění řidiči, kteří nedodržují pravidla.

„Jedná se například o cestu na Borovou, kde zatím chybí chodník. Už se však začal budovat. Také hlavní krajské komunikace jsou rájem pro piráty silnic, kteří ohrožují ostatní řidiče, chodce a cyklisty. K tomu bych pak ještě přidal neosvětlené přechody pro chodce,“ vyjmenoval starosta.

Jak zmínil, určitě by se našlo i více míst. „Ve spolupráci s občany je postupně řešíme. Stejně tak jsme zadali studii na úpravu hlavních komunikací před přechody pro chodce (ostrůvky, atd.) a projekčně řešíme nasvětlení přechodů. Z hlediska kriminality naštěstí zatím u nás není žádné nebezpečné místo.“

Autor: Veronika Schindlerová

4.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Voda z vlastní studny - na kolik přijde

Tóny v obrazech opavské výtvarenice Ireny Stanislavové.

Ne-spoutané barvy tónů výtvarnice Ireny Stanislavové

AKTUALIZOVÁNO

Město posvětilo soutěž o investora do Slezského FC. Bude partner z Číny?

Pokud chce fotbalová Opava do ligy, musí mít v zádech silného partnera. Zatím ho nemá, ale co není, může být. Zastupitelé na pondělním zasedání schválili soutěž o nejvhodnější nabídku na odkup akcií společnosti SFC.

Přijde ve středu čas odplaty?

/POZVÁNKA/ Pražští vysokoškoláci odmítli konec sezony. Opavu v pátém čtvrtfinále zničili ve druhé čtvrtině. Celkově vyhráli 70:56. Stále ale mají k dispozici dva mečboly. Přijde ve středu čas odplaty?

Roman Skuhravý: Přeji si, abychom byli v Boleslavi sebevědomí

/POZVÁNKA, ROZHOVOR/ V neděli porazili opavští fotbalisté České Budějovice 2:1. Hlavním tématem je ale středeční semifinále MOL cupu v Mladé Boleslavi. Trenér Slezanů Roman Skuhravý je pozitivně naladěn, svému týmu věří. Moc si přeje, aby do města Škodovek dorazila co nejpočetnější skupina opavských fanoušků. Více už v následujícím rozhovoru.

Týden slezské kuchyně potrvá až do neděle

Během uplynulého pátku neproběhla pouze Opavská vinná stezka, ale začal také už čtvrtý ročník Týdne slezské kuchyně. V celkem osmnácti restauracích našeho okresu si až do neděle 30. dubna budete moci dopřát místní speciality.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies