„Bylo to obrovské nadšení a radost. Úspěchů mám za sebou více, ale jen v celostátním měřítku, ne ve světovém,“ řekl Klemens s tím, že před dvěma týdny skončil jeho holub na prvním místě ve standardu na celostátní výstavě.

Jak Karel Klemens prozradil, holubaření se věnoval už v mládí, aktivně pak posledních devět let. Za vítězství ve světové soutěží získal pohár i finanční ohodnocení. „Nedělám to kvůli penězům, holubi mě baví. Pro peníze mám výdělečnou činnost. Cena byla ale samozřejmě velice příjemná a jsem rád, že jsem ji dostal,“ říká Karel Klemens.

A k získání ceny dodává: „Vítězství mě potěšilo hlavně z chovatelského hlediska. Navíc holub, který zvítězil, je z pětasedmdesáti procent z českého chovu,“ pokračuje. Potvrdil také skutečnost, že byl holub vydražen za půl milionu korun. „Ano, je to pravda. Všichni holubi tam byli vydražení,“ upřesnil.

Závodu se podle jeho slov zúčastnilo 5 tisíc holubů z 32 zemí. Z toho Českou republiku zastupovalo 81 holubů. Cesta holuba za vítězstvím byla poměrně dlouhá. „V květnu jsou holubi převezeni do Jihoafrické republiky, kde si zvykají. V září říjnu je čekají tréninky a kontrolní závody. No a nakonec je finálový závod,“ popisuje Klemens.

Jak zmínil, všichni holubi se dopravním prostředkem odvezou 590 kilometrů od Sun City, tedy místa, kde mají holubník. A do holubníku v Sun City se pak vracejí. „Všichni holubi mají tedy naprosto stejné podmínky,“ řekl holubář a dodal, že v Sun City byl již popáté.