VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak se vám žije v Nových Sedlicích?

Region - /NEOHLÁŠENÁ NÁVŠTĚVA/ - Vážení čtenáři, každý týden vám přinášíme rubriku s názvem Neohlášená návštěva. V jejím rámci se naši redaktoři vždy vydají do jedné z obcí či měst našeho regionu, aby vyzpovídali zdejší obyvatele na téma, co se jim u nich líbí, nebo co jim naopak leze na nervy či podle jejich mínění vesnici nebo městu schází. Na závěr se k získaným poznatkům vyjádří vždy někdo z vedení obce.

8.9.2013
SDÍLEJ:

Nové Sedlice. Ilustrační foto.Foto: DENÍK / Petr Dušek

Tento týden jsme zavítali do Nových Sedlic.

Uprostřed Nových Sedlic se nám podařilo oslovit několik občanů různých věkových skupin. Všichni do jednoho byli se životem v obci spokojeni. Byť se výtky hledaly jen stěží, přece jenom by se nějaké našly.

„Do Nových Sedlic jsem se přistěhovala před třemi lety. Bydlíme nedaleko lesa a nemůžu si téměř na nic stěžovat. Oceňuji především blízkost přírody," vysvětlovala padesátiletá Jana a jedním dechem dodala: „Zintenzivnila bych hlavně dopravní spoje. Potřeba je opravit také některé cesty. Třeba u nás před domem když zaprší, to bez gumáků nejde."

Nad připomínkami se musel velmi hluboko zamyslet i čtyřiadvacetiletý student Marek Mejzlík, jenž jinak ocenil přítomnost prodejny Hruška, čistotu obce a také velké množství kulturních akcí: „Dokázal bych si u nás představit sportovní zařízení. Uvedu například tělocvičnu. Možná by se hodilo i multifunkční hřiště."

Richard Vacula, kterému je sedmdesát let, na zahradě svého domu nepřišel ani na jednu věc, jež by se dala v Nových Sedlicích vylepšit. Podle něj zde má všechno, co potřebuje: „V Sedlicích žiju celý život. Nemám absolutně co vytknout."

O deset let starší Zdeněk Onderka, který se sem přistěhoval v roce 1945, by pár chybiček našel: „Chtělo by to restauraci. Jednu tu sice máme, ale je otevřena nepravidelně. Neškodila by pošta a možná ani základní škola. I dopravních spojů by mohlo být více."

Co na to říká starostka Zuzana Rohovská?

Když jsme připomínky novosedlických občanů přednášeli místní starostce Zuzaně Rohovské, zjistili jsme, že mezi nimi není nic, o čem by obecní vedení nevědělo. Dopravní spoje se řeší velmi často. Především dostupnost jednotlivých zastávek.

„Větší počet spojů nejspíš zajistit nemůžeme. Snažíme se jednat s TQM a podobně, ale není to až tak na nás. Samozřejmě víme o tom, že na zastávku k naší školce by mohlo jezdit více autobusů," vysvětlovala Zuzana Rohovská, která ještě pokračovala: „Do budoucna bychom chtěli tuto zastávku přesunout směrem do centra blíže k obchodu. Nastoupit na autobus lze i na ulici Opavské. Především pro starší občany je ovšem problém se sem dostat. Přece jenom je to hlavní tah na Ostravu a Opavu. Co nejdříve bychom tady chtěli vybudovat mimoúrovňový chodník, jenž by zlepšil přístup na tyto zastávky."

Novosedlická starostka reagovala i na stav některých silnic. Hlavně cesta v ulici K Lesu by si zasloužila opravu. „Víme o tom a pravidelně se tímto problémem zaobíráme. Na opravu bohužel nejsou peníze. K dispozici máme celkově 3,5 milionů korun a rekonstrukce této silnice by vyšla přibližně na 5 milionů, což si i z ohledu na jiné projekty nemůžeme dovolit. Je to otázka peněz," uvedla.

Otevření pošty anebo základní školy by řadila spíše do kategorie utopistických. „Škola tady kdysi byla, ale se znovuzavedením nepočítáme. Jsme rádi, že máme plně obsazenou školku," poznamenala Zuzana Rohovská a na závěr ještě doplnila: „Neplánujeme ani zavedení pošty. Odjakživa byla na Štítině. Každý den do naší obce dochází poštovní doručovatelka, takže není problém se domluvit s ní."

Petr Dušek

Autor: Redakce

8.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tyčkařská exhibice na Dolním náměstí v Opavě.
46

Další ročník tyčkařské exhibice zaplnil Dolní náměstí v Opavě

Parkování pomocí SMS například zavedly velká nákupní centra v Praze či v Brně už na přelomu let 2010 a 2011. Například v Olomouci lze platit parkovné pomocí SMS od letošního července.

SMS parkovné v Opavě se může zpožďovat

Dočká se hřiště s umělým povrchem rekonstrukce?

Kylešovice - Zastupitelé města se v období letních prázdnin výjimečně sešli na svém zasedání, na kterém se shodli, že budou stejně jako v minulém roce žádat o dotaci  z programu vyhlášeného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Bolatice ožijí oslavami dožínek

/POZVÁNKA/ Tradiční oslavy dožínek jsou v Bolaticích na programu zítra. Zahájí je průvod, který vyjde od hasičárny směrem ke kostelu ve 13.45.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit

Fanoušky odveze na festival kyvadlovka z Opavy

Další zastávka festivalu Moravské hrady.cz bude v Hradci nad Moravicí. Na prostranství pod zámkem u hotelu Belaria už dnes vyroste stanové městečko, VIP kemp a také dvě pódia, na kterých se během pátku a soboty 19. srpna vystřídá celá řada jak českých, tak i slovenských interpretů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení