Dnes se ptáme na jméno kabaretního umělce a lidového básníka z Hrabyně, kde se narodil v rodině hospodského. Jeho studia ale provázela smůla – nejprve v Opavě neodmaturoval, později v Praze byl ze školy vyloučen. Stejně tak nevydržel dlouho na žádném místě, ať už to bylo v úřednické profesi, redaktorském místě, kdy pracoval po boku Ivana Olbrachta a Karla Tomana, nebo na pozici pojišťováka.

Žil toulavým životem a zázemí mu neposkytla ani hospoda, kterou na něj v roce 1910 otec přepsal. Přesto ale určitý zlom nastal, náš muž zde začal bavit hosty v improvizovaných scénkách jako herec, konferenciér i skladatel satirických skladeb a kupletů. Vysloužil si tak pojmenování „hrabyňský pěsničkař“.

Jeho sláva se šířila a dokonce vystupoval v programu známého pražského kabaretu Červená sedma. Kromě toho byl sběratelem lidové slovesnosti a sám také psal básně a hry. Důležité je také připomenout, že byl spoluzakladatel kateřinského časopisu Hlas lidu slezského. Svět se s ním rozloučil v únoru 1925.

Připraveno podle podkladů PhDr. Josefa Gebauera

Víte, kdo to je? Tak neváhejte a napište nám to na e-mail tomas.pustka@denik.cz. Přesně za týden se dozvíte, zda jste měli pravdu, a jméno čtenáře, který si může do redakce dojít pro malý dárek. Současně se také redakce znovu zeptá: Víte, kdo to je?

Minulý týden jsme se ptali na jméno kobeřického rodáka, dnešního profesora filozofie a literatury na olomoucké Palackého univerzitě Josefa Jařaba. Z dvaceti správných odpovědí jsme tentokrát vylosovali Jiřího Otíka z Kravař, který ke své odpovědi připojil, že Josef Jařab sice vyrůstal ve skromných podmínkách, ale svou pílí, nadáním a skromností dnes patří mezi veliké osobnosti nejen Slezska. Výherce si tak může dojít do redakce pro malý dárek. 

(pozn. redakce: Vážení čtenáři, tímto dílem naše soutěž, která trvala několik měsíců, končí)