VYBRAT REGION
Zavřít mapu

TÉMA: Obce dvojčata, která se navštěvují

Opavsko – Březová, Lhotka u Litultovic, Slavkov nebo Opava. Mimo jiné také tyto obce mají, co se názvu týká, své jmenovce v České republice i v zahraničí. Když se pak dají jejich obyvatelé dohromady při společném setkání, je o zábavu postaráno.

19.8.2012
SDÍLEJ:

Březová u Vítkova vyslala na tradiční setkání Březových z celé republiky i ze Slovenska početnou enklávu svých obyvatel.Foto: archiv obce

Setkání Březových

V některých případech má setkávání obcí se společným názvem již dlouholetou tradici. Kupříkladu starosta a řada obyvatel Březové u Vítkova se nedávno zúčastnili jubilejního dvacátého ročníku setkání Březových, a to kde jinde než v Březové. Ovšem nikoli té v našem regionu, ale v zakládající obci nacházející se u Sokolova.

Do akce se zapojilo na šest stovek účastníků z osmi obcí nesoucích totožné pojmenování. Nescházela Březová u Karlových Varů, u Hořovic, nad Svitavou, u Uherského Brodu, u Zlína, ale ani jediný zahraniční zástupce ze Slovenska – Brezová pod Bradlom. Kromě kulturního programu tu čekala na všechny řada různých sportovních turnajů, jako fotbal, nohejbal, volejbal, ale také hasičské soutěže či bowling.

Jak bylo patrné na první pohled, řady účastníků se oproti minulým letům omladily, což organizátory těšilo. Dává to totiž naději v další pokračování této tradice. Celý program setkání, včetně soutěží, kulturních vystoupení, ohňostroje a dalších akcí, trval od časného rána až do pozdních nočních hodin.

„V odpoledních hodinách se také sešli na radnici starostové zúčastněných obcí s panem starostou, kde jako vždy družně starostensky pohovořili o svých starostech. Dohodli se také, že příští setkání se uskuteční v roce 2013, a to poslední víkend v červenci v Březové u Svitav. V roce 2014 pak v Březové u Zlína," říká za organizátory Kristýna Chladová.

Už nyní se tam tak těší rovněž opět i zástupci naší Březové u Vítkova.

Opava v Opavě

.

Opava má svou sestru stejného jména na jihovýchodním Slovensku. Sedmadvacet jejích obyvatel přijelo do slezské metropole loni v srpnu. Delegaci v čele se starostou Pavlem Lekýrem přijali na radnici náměstkyně primátora Pavla Brady (nestr.) a tajemník magistrátu Tomáš Elis.

Slovenská Opava má 126 obyvatel a řadí se tak k nejmenším obcím na Slovensku. Rozkládá se na jihovýchodním okraji Krupinské výšiny a má ráz zemědělské podhorské vesnice. Vzhledem k poloze je z ní možné dohlédnout až na Tatry a Budapešť.

Oblast je vyhledávanou rekreační lokalitou a chalupy tam nakupují občané z různých států Evropy.

Lhotka u Litultovic vyráží do světa

.

Fotografie ze srazu Lhotek v roce 2008. foto: archiv obce

Každoroční setkání zástupců českých Lhot, Lhotek a slovenských Lehot si nenechají ujít zástupci obce Lhotka u Litultovice na Opavsku. V některé z pořadatelských Lhot se scházejí pravidelně v létě a podle zájmu cestují na místo srazu buď autobusem, nebo jen osobními vozy. „Uspořádání takové akce je velmi náročné, a proto žádné setkání u nás plánovat nemůžeme," říká starosta Jan Houdek.

Letos v červenci odjel autobus se čtyřiačtyřiceti účastníky z Lhotky u Litultovic do Vranové Lhoty, kde se sešli zástupci šedesáti obcí uvedených názvů. „Setkání se vydařilo. Čekal nás tam zajímavý program s různými zábavnými soutěžemi, například přetahovaná lanem, soutěž v pojídání tvarůžků nebo hod polenem," vzpomíná účetní Obecního úřadu Lhotka u Litultovic s příznačným jménem Helena Lhotská.

Příští rok se lidé ze Lhot, Lhotek a Lehot setkají pro změnu na Slovensku. Jen pro zajímavost: obcí s těmito názvy je údajně 360.

Také Slavkov nastartoval tradici

Průkopníkem setkávání zástupců obcí Slavkov byl před pěti lety právě Slavkov u Opavy. Postupně se připojovaly další české, slovenské i polské obce a vznikla každoročně dodržovaná tradice. Letos v září odjedou čtyři představitelé obce na setkání do slovenského Vyšného Slavkova.

„Během třídenního pobytu bývá na programu prezentace činnosti zúčastněných obcí, prohlídka hostitelského Slavkova, kulturní program a společenské akce," říká starosta Vladimír Chovanec. V Česku je pět Slavkovů, Slovensko má čtyři obce tohoto názvu a v Polsku je jeden Slavkov a jeden Slavkovec.

Autor: Jitka Hrušková, Tomáš Pustka

19.8.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pohřešovaná Helena Kanalošová z Frýdku-Místku.

Policisté hledají dívku z dětského centra

Opavské koupaliště. Ilustrační foto.

Opavské kulturní léto se rozloučí multižánrovým Koupákem

Pěstounská péče? Zájemců na Opavsku je málo

Převzít do péče dítě o to má v Opavě zájem jen velmi málo rodin. Například v loňském roce se jich přihlásilo pouze devět, z toho dvě měly zájem jen o péči na přechodnou dobu

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

AKTUALIZOVÁNO

Petr Zapalač: Chtěl jsem už první střelu proměnit v gól

/ROZHOVOR, VIDEO/ Na hřišti pobyl pětadvacet minut, i tak toho Petr Zapalač stihl hodně. Třicetiletý záložník v barvách Slezského FC se nejdříve blýskl krásnou střelou, kterou brankář Toma vyrazil. O pár minut později se rozhodl centrovat a byl z toho gól. Hlavou se trefil Jan Žídek. Slezané tak slavili cenné vítězství 2:1.

AKTUALIZOVÁNO

II. liga: Opava - Táborsko 2:1

FOTOGALERIE,VIDEO/ Favorit z Opavy urval cenné vítězství nad Táborskem.  Slezany vysvobodil deset minut před koncem kapitán Žídek a jeho tým se minimálně do středečního večera vrátil do čela soutěže. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení