VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce z Opavska trápí ucpávky v kanalizacích

Města a obce na Opavsku řeší problémy s neukázněnými občany, kteří jsou do kanalizace schopni spláchnout věci, jež tam nepatří.

25.6.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/archiv

Novou kanalizaci mají v Ludgeřovicích. Od začátku roku obec do jejího čištění musela investovat částku pohybující se v řádech několik desítek tisíc korun. Pracovníci místních technických služeb mnohdy vytáhnou ven neuvěřitelné předměty. „Stalo se nám, že se tam našel kus lyže. Nevím, jak je možné, aby se tam něco takového dostalo. Jestli to lidé opravdu spláchnou, anebo se to tam dostane jinou cestou," uvedl ludgeřovický starosta Daniel Havlík, který je také náměstkem hejtmana pro dopravu a životní prostředí.

UCPÁVKY SE ŘEŠILY I NA ZASTUPITELSTVU

„Pravidelně čistíme takzvaný Parshallův žlab, který slouží pro měření průtoku vody. Podle stavu zjistíme, zda je něco v nepořádku. Řeší se to nejspíš všude, ale bohužel i u nás se najdou neukáznění občané. Mezi splašky stabilně nacházíme různé utěrky, hadry a kromě lyže jsme narazili také na některé hračky," doplnil čelný představitel Ludgeřovic.

Problémy s neukázněnými občany se probíraly také na pondělním zastupitelstvu v Hradci nad Moravicí. S ucpávkami nové kanalizace se město potýká od jejího spuštění. Zastupitelé se i proto zabývali otázkou, zda je možné mezi místními obyvateli šířit osvětu.

„Celkově máme čtyři přečerpávací stanice. Tři se nachází v Hradci, jedna pak v Brance u Opavy. Každý týden čištíme čerpadla, která se ucpávají. Někdy se k nim musí vyjíždět i o víkendu," popisoval ředitel Technických služeb Hradec nad Moravicí Roman Celta. Právě pracovníci této společnosti mají čištění na starosti.

„Na počítači vidíme současný stav. Pokud je chod čerpadel nepravidelný, signalizuje nám to, že s ním není něco v pořádku a je třeba vyjet na místo. Největší problémy způsobují dětské vlhčené ubrousky. Ty se mohou nasát a nabalují se na ně další odpady. Vznikají tak chuchvalce, s nimiž si čerpadla neporadí," mínil dále. V Hradci se naposledy musely řešit ucpané shybky pod řekou Moravicí.

PROBLÉMY ZPŮSOBUJÍ I OLEJE A TUKY

Značné potíže eviduje také Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK). Kromě vlhčených ubrousků v kanalizačním řadu končí třeba také zátky od lahví, tyčinky do uší či třeba textilie sloužící k úklidu.

SmVaK dále upozorňují, že se zvyšuje také objem nevhodných látek ve vodě, která přichází do jejich čistíren. Komplikace působí zejména oleje a tuky. Sražený tuk může v potrubí vytvořit odolnou ucpávku a zneprůchodnit ho. Do WC by neměly být splachovány ani potraviny a zbytky jídla, které jsou pro hlodavce potravou. Ve stokách se i kvůli tomu mohou nekontrolovatelně přemnožovat.

„Může se to zdát triviální, ale z našeho pohledu jde opravdu o zásadní problém. Negativní jsou dopady na životní prostředí, ale také na naši provozní činnost. Látky, které do odpadu nepatří, způsobují technické problémy, proces odkanalizování a čištění prodražují, což má ve svém důsledku dopad na každého z nás v částce, kterou platíme za odvádění odpadních vod, tedy za stočné," poznamenal generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

Autor: Petr Dušek

25.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Pro šestiletou dívku letěl do Hlučína vrtulník

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

/FOTOGALERIE/ Socha světce sedícího na schodech. Takový obrázek se naskytne těm, kteří zavítají do Ludgeřovic. Konkrétně pak na nově zrekonstruovanou farskou cestu. Zmíněným svatým je Fratišek z Assisi, který se tak stal v Ludgeřovicích počátkem křížové cesty.

Běh Opavou s Karolinou Mališovou a Jakubem Šiřinou se kvapem blíží

Také letos se v Opavě poběží Breda City Trail. Na jeho startu přitom nebudou chybět ani známé osobnosti.

Úřady zjišťují, kolik pětiletých dětí se nezapsalo do školek

Předškoláci z Opavska musejí letos poprvé od září do mateřských škol povinně, za nedodržení hrozí rodičům pokuta do výše až pěti tisíc korun.

Filmaři operují na Opavsku. Natáčí komedii

Režisér Pavel Vaňásek po pohádce s názvem Čertova skála v příštím roce do kinematografického světa přispěje svým dalším dílem. Tentokrát půjde o filmovou komedii Honza dědí mlýn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení