V rámci České republiky je nejvíce dětí začleněných do programu právě z Moravskoslezského kraje. Přesně jich je 335.

„Stravování by mělo být součástí školní docházky. Přesto, že obědy dětem dotujeme, jsou rodiny, které si ani zbylou část nemůžou dovolit doplácet, a jejich děti tak musí teplý školní oběd vynechat. Mnohdy se tak účastní odpoledního vyučování hladové, což nepřispívá ani jejich soustředění, ani socializaci v rámci školního kolektivu," řekla ministryně školství Kateřina Valachová.

V projektu jsou začleněny také školy na Opavsku.

Společnost Bidvest, která je jedním z největších dodavatelů potravin do školních jídelen, podpořila projekt bezmála sto sedmdesáti tisíci, díky kterým bude mít osmačtyřicet žáků z Opavska zajištěny obědy do konce školního roku.

„Součástí firemní strategie je i finanční podpora projektu, který považujeme za transparentní a dobře vedený. Líbí se nám, že na výběru potřebných dětí se podílí sama škola a učitelé, kteří žáky osobně znají a jsou také obeznámeni s jejich rodinnou situací," uvedl generální ředitel společnosti Bohumil Volf.

Od loňského léta je v projektu zapojena i Základní škola Miroslava Tyrše v Hlučíně. „Škola podala žádost, která byla úspěšná. Děti, které splňují podmínky projektu, tak mají obědy zaplaceny," uvedla ředitelka základní školy Ivana Staňková.

„U těchto dětí vnímáme problémy i v dalších oblastech. Nemívají do školy svačiny, chybí jim školní pomůcky, které musí rodiče kupovat, neúčastní se školních aktivit, na které musí finančně přispívat," doplnila Staňková.

Podle průzkumu organizace si obědy ve školní jídelně nemůže dovolit každá desátá rodina a opodstatněnost akce dokládá i fakt, že během srpna přicházelo k rukám pracovníků Women for women až padesát žádostí denně.