VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Objasněnost trestné činnosti vloni stoupla

Trestných činů oproti roku 2014 na Opavsku loni ubylo. Ve srovnání se stejným obdobím se policistům podařilo objasnit také větší procento případů.

14.2.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Martin Divíšek

Více než devět procent. Z tohoto čísla měl vedoucí Územního odboru Opava Policie ČR Petr Častulík největší radost. Jedná se o rozdíl v objasněnosti případů za uplynulé dva roky. Jestliže za rok 2014 řešili policisté 3655 trestných činů, přičemž jich objasnili 50,34 %, vloni sice bylo číslo o 698 případů nižší, ale objasněnost činila 59,62%.

„Musím říct, že na tuto skutečnost jsme opravdu hrdí. Jde o solidní výsledek. Ve srovnání s předminulým rokem a dalšími okresy Moravskoslezského kraje jsme si vedli nejlépe," poznamenal Petr Častulík a zkusil vysvětlit, co za tím vším stojí: „Ve funkci jsem zhruba rok a má zástupkyně Natálie Pastuchová dva. Celkově jsem prošel třemi okresy.

Samozřejmě jsme se snažili zužitkovat veškeré své zkušenosti a zlepšit organizačně-logistickou stránku. Jenom to se však na vyšší objasněnosti případů nepodílelo. Často hrají svou roli faktory, které neovlivníme. Například štěstí."

Tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský vzápětí dodal: „Podle toho, s čím byl zrovna největší problém, vznikaly policejní týmy, které se potom podle potřeby různě přetvářely. Vytvořena tak byla například skupina na řešení krádeží jízdních kol a podobně. I díky tomu byla objasněnost větší."

Problémem je stále domácí násilí

Jednou z priorit vedoucího opavského územního odboru se staly drogy. Na jednu stranu se policistům loni sice podařilo odhalit více pěstíren a varen než v roce 2014, na tu druhou jde však o známku toho, že tato nelegální činnost je na území Opavska stále hojně provozována.

Při trestných činech vznikla škoda přesahující částku 48,16 milionu korun. Zajistit se povedlo více než 9,2 milionu korun.

„Snažíme se o to, abychom pachatele nejenom odhalili, ale aby poškozeným byly odcizené hodnoty v co největší míře, nejlépe pak celé, navráceny," připojil několik postřehů Petr Častulík, díky jehož přičinění byl loni po konzultaci s krajským ředitelem zvýšen počet opavských policistů o šest členů.

Podle jeho kolegyně Natálie Pastuchové množství tří tisícovek případů na Opavsku překročily přestupky. „Jejich počet vlastně kopíruje trestné činy. Policistům přitom jejich objasňování častokrát zabere stejně času jako řešení právě trestných činů," uvedla zástupkyně opavského územního odboru a vzápětí dodala, že poměrně velkým problémem je stále domácí násilí:

„Případy související s občanským soužitím jsou po drobné majetkové trestné činnosti, do které spadají různé menší krádeže, druhou nejzatíženější problematikou. Na území Opavy bylo z místa bydliště vykázáno osm osob, stejně jako v roce 2014."

O 200 nehod více než v roce 2014

Dopravních nehod v loňském roce na Opavsku přibylo. Policie řešila 1310 těchto událostí, přičemž v 99 případech hrál roli alkohol. Celkový nárůst oproti roku 2014 činí 200 nehod. Na silnicích loni zemřelo 6 lidí a 60 bylo vážně zraněno. Rok předtím na komunikacích v okrese zahynulo 14 osob, s vážným zraněním pak bylo hospitalizováno 55 lidí. Škody na majetku dosáhly téměř 59 milionů korun.

Při kontrolní činnosti policisté zjistili, že hned 176 řidičů požilo před jízdou alkoholické nápoje, dalších 39 potom drogy.

„Číslo se v tomto ohledu bohužel stále zvětšuje, a to i přesto, že se ve velké míře věnujeme prevenci," vysvětlovala Natálie Pastuchová a začala vyprávět o jedné úpravě, kterou by v opavské dopravě chtěla zavést: „S příslušnými institucemi bychom rádi ve frekventovaných hodinách, kdy hlavně malé děti chodí a odchází ze školy, jednali o prodloužení doby, po niž svítí na semaforech zelená. Chceme tím mimo jiné reagovat na podněty, které přichází ze strany místních občanů."

Dle slov zástupkyně vedoucího opavského územního odboru nehod v Opavě přibylo i kvůli tomu, že silnice ve městě nejsou stavěny tak, aby mohly zvládnout velkou dopravní zátěž: „Opava není tranzitní město. V některých místech jsou komunikace zúžené, chybí připojovací pruhy a na tak velké dopravní zatížení není město připraveno."

Natálie Pastuchová na toto téma dále navázala informací, kdy a kde ve slezské metropoli nejčastěji dochází k dopravním nehodám: „Nejvíce případů evidujeme v centru města mezi druhou a šestou hodinou odpolední. Nejčastějšími důvody je špatný způsob jízdy a nedodržení vzdálenosti od dalšího vozidla."

Autor: Petr Dušek

14.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tereza Novotná se narodila 18. června, vážila 2,65 kilogramů a měřila 48 centimetrů. Rodiče Jana a Roman z Opavy jí do života přejí zdraví a aby se jí splnilo vše, co si bude přát. Na Terezku už doma čeká brácha Kuba.
5

Právě jsme se narodili

Matice opavská (slezská) zakoupila v roce 1880 na Rybím trhu v Opavě dům, ve kterém má své sídlo i v současné době.

Matice slezská vznikla před 140 lety

Lidé z Opavska svá rodiště neopouštějí

Své obci jsou obyvatelé Opavska věrni více než v ostatních koutech republiky. Větší podíl rodáků žije pouze v okrese Hodonín. Vyplývá to z výsledků posledního Sčítání lidu, domů a bytů.

Historie dvou opavských nádraží je velmi pestrá

/HISTORIE/ Obě vznikla v 19. století. Nádraží Opava-východ se na rozdíl od Opavy-západ pyšní původní honosnou výzdobou vestibulu.

Odborníci ze Slezské univerzity doučují znevýhodněné děti

Bojovat proti školní neúspěšnosti sociálně znevýhodněných žáků se od loňského podzimu snaží odborníci ze Slezské univerzity. Prostřednictvím doučování, kroužků a dalších aktivit pomáhají žákům sedmi základních škol v Opavě.

Letní brigády: hodně se jezdí i do zahraničí

Studenti z Opavska a Bruntálska jezdí o prázdninách pracovat do sousedních zemí čím dál tím častěji. Reagují tak na omezenou pracovní nabídku v regionu a na její nízké finanční ohodnocení.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies