VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Omar Koleilat o Slezance: Jednáme se stranami napříč politickým spektrem

Opava /ROZHOVOR/ - Skupina Crestyl, usilující o zakázku na přeměnu budovy Slezanky a centra města, představí veřejnosti na Horním náměstí ve čtvrtek 26. srpna od 16 hodin návrhy sedmi architektonických kanceláří, které oslovila. Generální ředitel Omar Koleilat naší redakci zodpověděl některé otázky.

25.8.2010 2
SDÍLEJ:

Omar KoleilatFoto: DENÍK / Veronika Schindlerová

Je pravda, že v současné chvíli čekáte na to, až město vykoupí i druhou polovinu objektu Slezanky?

Není. Pokud se městu podaří koupit zbytek Slezanky, dáváme záruku, že ji odkoupíme, aby zbytečně neskončilo s tímto objektem ve svém majetku. Tak byla postavena i smlouva. Město však nemá povinnost objekt koupit, pokud se s majitelem nedohodne na smysluplné ceně. Na první etapu projektu je již vydáno pravomocné územní rozhodnutí i další potřebná povolení, takže probíhá archeologický průzkum.

Jednal jste už s magistrátem o vlastnictví výškového paneláku ve vnitrobloku? Patří budova už městu nebo stále ještě Ministerstvu zemědělství?

Budovu vlastní stále Ministerstvo zemědělství. S městem jsme se však už roku 2007 shodli na vhodnosti nahradit tento panelový dům a zakomponovat ho do celého projektu. V tomto směru jsme vypracovali nový projekt a podepsali jsme dodatek ke smlouvě, který zastupitelé schválili. Město tím získá finanční prostředky a přitom ušetří náklady na demolice a zvelebení tohoto prostoru.

Kritici smlouvě mezi Crestylem a městem Opavou vyčítají nejasné formulace, umožňující různé výklady. Takové smlouvy se totiž dají zpochybnit. Bude její text ještě znovu upravován a konkretizován tak, aby k dvojímu výkladu nemohlo dojít?

Dezinterpretace a nepravdy se bohužel často ozývají i od lidí, kteří měli z podstaty své funkce návrh smlouvy pečlivě prostudovat. Neudělali to. Návrh smlouvy byl několik měsíců velmi důkladně projednáván a byly do něj zaneseny připomínky ze strany zástupců města. Text obsahuje konkrétní specifikace zamýšleného projektu s odkazem na všechna povolení a konkrétní závazky a povinnosti skupiny Crestyl. Ty jsou v naprosté většině pod sankcí smluvní pokuty nebo odstoupení od smlouvy. Město tak v žádném případě neztrácí kontrolu nad podobou projektu. Navíc má poslední slovo při výběru fasády.

Kdo platí archeologický průzkum na Slezankou. Město nebo vaše společnost? O jak vysokou částku jde?

Veškeré náklady archeologického průzkumu hradíme my, město na něj nebude muset ze svého rozpočtu vynaložit ani korunu. Náklady by měly v první fázi dosáhnout výše 10 milionů korun.

Obáváte se výsledku komunálních voleb, kdy se může změnit vedení radnice? Děláte v tomto směru již nějaké kroky, komunikujete s regionálními politiky napříč politickými stranami? Pokud ano, jaké máte z těchto jednání pocity?

Projekt Central Opava se připravuje dlouhodobě a jako většina přesahuje jedno volební období. Je kvalitní, komplexní a řeší několik záležitostí, které by jinak muselo město do budoucna samo řešit. Jsou to například podzemní garáže, kulturní sál nebo objekt panelového domu. Projekt jsme schopni obhájit i před novým zastupitelstvem. Kontaktujeme zástupce všech politických stran a vysvětlujeme jim svůj záměr. Na základě existujících dohod s městem jsme už investovali značné prostředky, a proto věříme v další seriózní přístup ze strany současného i budoucího vedení města.

Je pravda, že radnice koupila část objektu Slezanky za 270 milionů především proto, aby v centru města nevznikla vietnamská tržnice? Ptáme se vás, protože to radnice nikdy oficiálně nesdělila.

To je jedna z věcí, kterou jsme od bývalého majitele Slezanky slyšeli. Co se ceny týká, koupě proběhla ve chvíli, kdy byl realitní trh na vrcholu a ze Slezanky navíc plynou značné příjmy. Ptejme se proto, zda se městu vyplatí, pokud nám Slezanku nyní prodá. Naše nabídka je významně vyšší než tržní hodnota objektu a k tomu přidejme investiční efekt a pracovní příležitosti. Navíc vybudujeme podzemní parkoviště a postavíme kulturněspolečenský sál. To jsou dvě obrovské investice, které by město dříve nebo později hradilo ze svého rozpočtu.

Které úkoly už máte zajištěny a kdy vidíte možnost zahájení výstavby?

V tuto chvíli probíhá archeologický výzkum první etapy projektu, na kterou máme platné územní rozhodnutí. Je umístěna v prostoru za Slezankou a přímo sousedí s Rybím trhem a Popskou ulicí. Další časování závisí na dohodě s městem. Pokud bude realizace celého prostoru provedena najednou, sníží se zásah stavby na centrum města, což je přínosem pro všechny obyvatele.

Autor: Jitka Hrušková

25.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Pro šestiletou dívku letěl do Hlučína vrtulník

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

/FOTOGALERIE/ Socha světce sedícího na schodech. Takový obrázek se naskytne těm, kteří zavítají do Ludgeřovic. Konkrétně pak na nově zrekonstruovanou farskou cestu. Zmíněným svatým je Fratišek z Assisi, který se tak stal v Ludgeřovicích počátkem křížové cesty.

Běh Opavou s Karolinou Mališovou a Jakubem Šiřinou se kvapem blíží

Také letos se v Opavě poběží Breda City Trail. Na jeho startu přitom nebudou chybět ani známé osobnosti.

Úřady zjišťují, kolik pětiletých dětí se nezapsalo do školek

Předškoláci z Opavska musejí letos poprvé od září do mateřských škol povinně, za nedodržení hrozí rodičům pokuta do výše až pěti tisíc korun.

Filmaři operují na Opavsku. Natáčí komedii

Režisér Pavel Vaňásek po pohádce s názvem Čertova skála v příštím roce do kinematografického světa přispěje svým dalším dílem. Tentokrát půjde o filmovou komedii Honza dědí mlýn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení