VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Crestyl mění postoj. Aktuální návrh opět zahrnuje Slezanku

Crestyl v nových návrzích opět počítá se Slezankou. Podpisová akce pro vyhlášení referenda ohledně projektu developera v centru města bude pokračovat.

18.4.2016 3
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK / Pavel Kubný

V projektu budeme pokračovat a Slezanka nebude jeho součástí. Tak zněla v krátkosti zpráva, kterou investiční skupina Crestyl v souvislosti s projektem Central Opava zveřejnila 8. března. O měsíc později ale na schůzce s vedením města zástupci developera představili studii, která část Slezanky vlastněnou městem zahrnuje.

„Manažeři Crestylu přišli proaktivně s návrhem nového řešení. Je to posun oproti jiným návrhům. Návrh zahrnuje Slezanku a zástavba ve vnitrobloku je značně odlehčená," popisal schůzku opavský primátor Radim Křupala (ČSSD) s tím, že studií se nyní zabývají koaliční kluby.

Mluvčí Crestylu Ondřej Micka však řekl pouze to, že po prázdninách by společnost chtěla zažádat o územní rozhodnutí. „Aktuálně probíhají jednání s městem a zároveň připravujeme projektovou dokumentaci, která zahrnuje projekt v území za Slezankou v podobě odpovídající platné smlouvě," prohlásil Micka.

Aktuální skica však neodpovídá postoji, který developer proklamoval před měsícem. „Projekt tak bude finálně zabírat vnitroblok za Slezankou, která ale nebude jeho součástí. Jsme přesvědčeni, že Opava potřebuje takovýto projekt v samotném centru, aby vrátila těžiště města do oblasti Horního náměstí a Ostrožné ulice.

Jedině tak může zabránit jeho vylidnění a přesunu veškerých obchodů a lidí na okraj města," uvedl před několika týdny výkonný ředitel Crestylu Simon Johnson.

Připomeňme, že investor se o lokalitu zajímá od roku 2004.

„Jsme si vědomi toho, že se konkurenční prostředí za těch mnoho let, co náš projekt s městem řešíme, výrazně změnilo. To se samozřejmě musí odrazit ve skladbě služeb a obchodů, které Central Opava nabídne," dodal Johnson.

Jak ale konkrétně vypadá aktuální představa o stavbě v centru města, lidé v Opavě nevědí. Někteří z nich se ale staví proti konceptu obchodního střediska za Slezankou. Spolky Za Opavu a Bludný kámen iniciovaly petiční akci pro vyhlášení referenda, v kterém by lidé rozhodovali o osudu celého projektu. Petiční akce skončila před několika dny. Iniciátoři totiž v případě úspěchu chtěli referendum spojit s volbami do krajského zastupitelstva.

„Potřebného počtu hlasů pro konání referenda v termínu voleb do krajského zastupitelstva na podzim 2016 nebylo dosaženo.

K dnešnímu dni je evidováno 3200 podpisů. Potřebný počet pro konání referenda je 5 tisíc," říká Martin Klimeš z Bludného kamene. Podle jeho slov tím akce nekončí.

„Rozhodli jsme se pokračovat ve sběru podpisů pod návrh referenda, které by se mohlo uskutečnit samostatně v jiném pozdějším termínu. Aktivity obou spolků včetně vydání Slezankovin a podpisové akce přinesly veřejnosti potřebné informace o celé problematice, seznámily ji s názory odborníků, rozproudily debatu o potřebě a důsledcích případné výstavby a daly vedení města jasný signál o celkovém naladění aktivních obyvatel vzhledem k výstavbě dalšího obchodního centra," dodal Martin Klimeš.

Autor: Pavel Kubný

18.4.2016 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Matěj Helebrand

Šestice hráčů Slezského FC prodloužila smlouvy

Ilustrační foto

Muž se těžce zranil při práci v lese u Větřkovic

Pátek bude na Horním náměstí ve znamení sportu

/POZVÁNKA/ Sportovní oddíl SK P.E.M.A. Opava během tohoto pátku 22. září bude na Horním náměstí v Opavě pořádat velký sportovní den.

Workshop o běhu času

/POZVÁNKA/ Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity pořádá v úterý 26. září v objektu na Masarykově třídě mezinárodní workshop na téma Volný čas v dějinách.

Hana Gráfová: Roste zájem o maturitní přípravné kurzy

/ROZHOVOR/ Celé roky učí cizí jazyky. Umí perfektně německy i rusky. Mimo jiné pak realizuje projekty se zahraničními studenty. Řeč je o manažerce vzdělávání Jazykového a vzdělávacího centra Faktum v Opavě Haně Gráfové.

V Opavě točili film o metanolové aféře

Hlavní roli hraje Lukáš Vaculík. Kompars dělali zdravotně postižení a zdravotně znevýhodnění zaměstnanci opavské firmy Fros.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení