„Osmi z problémů, které získaly nejvíce hlasů, se bude vedení města přednostně zabývat," řekla vedoucí odboru rozvoje města a strategického plánování Martina Heisigová. „Cílem jednání bude stanovení aktivit v rámci jednotlivých námětů k rozvoji města a stanovení zodpovědnosti za jejich řešení," upřesnila Barbora Bendíková z odboru rozvoje města.

Co tedy Opavany trápí nejvíce? Stejně jako předloni je na prvním místě špatný stav bazénu a zimního stadionu. Oběma objekty se radnice zabývá zvlášť a oba představují velkou investici.

Zatímco zimní stadion bude radnice řešit pravděpodobně menšími opravami, otázkou zůstává, co s bazénem. „Je to velká investice a na tento záměr nebude v dohledné době vypsaná dotační výzva. Financování by se tak týkalo prakticky města, ačkoli budeme konzultovat s Ministerstvem školství možnosti a pomoc v této otázce," řekl primátor Radim Křupala (ČSSD) s tím, že k problematice bazénu bude svolána pracovní skupina.

Ta bude mimo jiné zkoumat nároky na nové zařízení. Zatím lze říct, že pravděpodobnější než rekonstrukce stávajícího bazénu je výstavba nového. „Pokud bychom investovali, tak zřejmě do nového objektu, který by stál v Městských sadech mezi koupalištěm a víceúčelovou halou, kde pro tento účel existuje příprava pro územní rozhodnutí," dodává Křupala.

V případě, že by k vybudování nového bazénu došlo, původní budova by musela jít k zemi nebo by se pro ni muselo najít jiné využití. „S ohledem na potřebu dotovat provoz nepředpokládám, že bychom byli schopni utáhnout oba bazény," říká opavský primátor.

Jako druhý hlavní problém zvolili Opavané problematiku Slezanky. V této věci probíhají podle vedení města intenzivní jednání, konkrétní výstup však zatím není.

Třetí záležitost, kterou lidé chtějí řešit, je jízdné zdarma pro věkovou kategorii nad sedmdesát let. „Příští týden máme naplánovanou schůzku s představenstvem dopravního podniku, ředitelem a radními. Tam bychom měli slyšet aktualizovanou částku, o kterou by se tímto krokem zkrátily zisky.

Avizovaných 1,7 milionu je zastaralý údaj. Na základě nových informací pak budeme hledat možnosti k provedení změn v rozpočtu a pokrytí této ztráty," informuje náměstek primátora Josef Stiborský (KDU-ČSL). Senioři by se jízdného mohli dočkat už v září, nejspíše ale tento krok přijde ze strany rady až s novým rokem.

„Toto datum je lepší v tom, že v období na konci roku si lidé mění karty a celkově dochází k největším změnám," dodává Stiborský.

Do první osmičky problémů se dostalo ještě spalování nevhodných paliv v lokálních topeništích, východní nádraží jako dopravní uzel, oprava a výměna oken v objektech majetku města-Dolní náměstí, Mezi Trhy, Hrnčířská, třídění bioodpadů u bytových domů a víceleté financování sociálních služeb.