VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výdejna potravin Help food. Zajímavý projekt s otazníky do budoucna

Zhruba za tři měsíce provozu se v opavské výdejně potravin Help food v Krnovské ulici vydalo osm tun potravin. Naše redakce se podívala přímo na místo, aby zjistila, jakým způsobem tento republikový unikát funguje.

10.12.2016
SDÍLEJ:

Výdejna potravin s názvem Help food funguje od letošního září v Krnovské ulici.Foto: DENÍK / Petr Dušek

Otevírací doba je stanovena na 15.00 až 16.30. Před výdejnu dorazím čtvrthodiny před zahájením a narážím na skupinku asi dvaceti lidí převážně z romské komunity.

„Myslím si, že je to dobrá věc. V zahraničí, například v Holandsku, to takhle běží naprosto normálně," vysvětloval mi jeden z čekajících, který si podobně jako ostatní důrazně nepřál zveřejnit své jméno a opakovaně se ujišťoval, že ho ani další nebudu fotit.

Nedlouho před otevíračkou dorazil předseda neziskové organizace EKIPA, která výdejnu udržuje v provozu, Lubomír Stoklasa. Přivedl si s sebou také dva pomocníky, další se rekrutoval přímo z fronty. Jednalo se o Magdu Sivákovou, která je samoživitelkou tří dětí. „Jsem na ně sama a tohle vnímám jako velkou pomoc," uvedla žena, jež venku organizovala řadu.

Čekající by totiž měli stát v jednostupu za sebou, aby neblokovali chodník. „Je to nejlepší varianta. Pomáhá nám s výdejem a frontou, za odměnu si pak může vybrat potraviny jako první," mínil zakladatel výdejny a hlavní vydávající Lubomír Stoklasa.

Ukazoval mi přitom v šuplíku speciální kupony. Jejich držitelé nacházející se v nouzi mají ve frontě přednost a mohou obdržet také trvanlivé produkty z potravinových sbírek. Lístky dostávají od příslušných institucí. Například od úřadu práce anebo odboru sociálních věcí. Zbytek a vlastně i největší část celého sortimentu tvoří pečivo, ovoce a zelenina, kterou vyřadil řetězec Tesco.

Podle novely budou mít prodejny nad 400 metrů čtverečních povinnost poskytovat vyřazené zboží pro charitativní účely. V Tescu na to najeli s předstihem.

Výdejna nemá jen příznivce. Některé organizace poukazují na to, že by se potraviny neměly rozdávat nesystémově. Popravdě i já jsem trochu v rozpacích. Myšlenkově se totiž v Help foodu třou dvě věci. Mezi sociálně slabými se najdou lidé, kteří nedělají nic nebo dost pro to, aby se jejich situace zlepšila. Jestliže je chceme aktivizovat v jejich vlastním životě popřípadě na pracovním trhu, nevím, zda jim to výdejna neulehčuje.

Na druhou stranu, pokud bych se měl držet rétoriky zákona o plýtvání jídlem, pak je toto vhodný způsob, jak zabránit tomu, aby potraviny nekončily v kontejnerech.

„Ze začátku lidé brali nadmíru potravin. Byli skutečně hladoví. Teď si většina nabírá přiměřené množství zboží. A přiměřenost se snažíme uplatňovat. Systém v tom je zavedený. Do řady se může postavit kdokoliv a jídlo dostane. Zároveň nechceme, aby se s jídlem venku handlovalo," upozorňoval Lubomír Stoklasa.

Výdej probíhal vcelku rychle, lidé vybírali a čas od času potřebovali i poradit. Někdy se totiž na pult dostanou potraviny, o nichž někteří nikdy předtím neslyšeli. „Řeřichu si nakrájíte a pak třeba posypete na chleba s máslem," radil předseda EKIPY jedné z žen.

V době mé přítomnosti byl ve frontě klid, někdy se však najdou jedinci, kteří dělají problémy. „Dneska je tam zase, snad bude klid. Včera sprostě nadávala, plivala po výloze a po ostatních," uvedla Magda Siváková se svou kolegyní ve výdeji na adresu údajně duševně nemocné ženy, kvůli níž se musel vyžádat i příjezd městské policie.

Výdejna je na republikové poměry unikátní projekt. Sám jsem ale zvědav, co se stane, až potraviny nebude poskytovat jeden, ale třeba všechny obchodní řetězce. Nesetkáme se se situací, kdy Help food bude narvaný jídlem, které si sociálně slabí nebudou ani stíhat odnášet?

A budou mít potřební chuť zlepšovat svůj život nebo se jen povezou na vlně těchto darů? No, uvidíme…

Autor: Petr Dušek

10.12.2016
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Albert Kašpar (v popředí) s Vojtěchem Mrůzkem se letos stali evropskými šampiony do třiadvaceti let.

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Souhrn fotbalového víkendu

/3 x FOTOGALERIE, VÝSLEDKY, TABULKY/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení