VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výdejna potravin Help food. Zajímavý projekt s otazníky do budoucna

Zhruba za tři měsíce provozu se v opavské výdejně potravin Help food v Krnovské ulici vydalo osm tun potravin. Naše redakce se podívala přímo na místo, aby zjistila, jakým způsobem tento republikový unikát funguje.

10.12.2016
SDÍLEJ:

Výdejna potravin s názvem Help food funguje od letošního září v Krnovské ulici.Foto: DENÍK / Petr Dušek

Otevírací doba je stanovena na 15.00 až 16.30. Před výdejnu dorazím čtvrthodiny před zahájením a narážím na skupinku asi dvaceti lidí převážně z romské komunity.

„Myslím si, že je to dobrá věc. V zahraničí, například v Holandsku, to takhle běží naprosto normálně," vysvětloval mi jeden z čekajících, který si podobně jako ostatní důrazně nepřál zveřejnit své jméno a opakovaně se ujišťoval, že ho ani další nebudu fotit.

Nedlouho před otevíračkou dorazil předseda neziskové organizace EKIPA, která výdejnu udržuje v provozu, Lubomír Stoklasa. Přivedl si s sebou také dva pomocníky, další se rekrutoval přímo z fronty. Jednalo se o Magdu Sivákovou, která je samoživitelkou tří dětí. „Jsem na ně sama a tohle vnímám jako velkou pomoc," uvedla žena, jež venku organizovala řadu.

Čekající by totiž měli stát v jednostupu za sebou, aby neblokovali chodník. „Je to nejlepší varianta. Pomáhá nám s výdejem a frontou, za odměnu si pak může vybrat potraviny jako první," mínil zakladatel výdejny a hlavní vydávající Lubomír Stoklasa.

Ukazoval mi přitom v šuplíku speciální kupony. Jejich držitelé nacházející se v nouzi mají ve frontě přednost a mohou obdržet také trvanlivé produkty z potravinových sbírek. Lístky dostávají od příslušných institucí. Například od úřadu práce anebo odboru sociálních věcí. Zbytek a vlastně i největší část celého sortimentu tvoří pečivo, ovoce a zelenina, kterou vyřadil řetězec Tesco.

Podle novely budou mít prodejny nad 400 metrů čtverečních povinnost poskytovat vyřazené zboží pro charitativní účely. V Tescu na to najeli s předstihem.

Výdejna nemá jen příznivce. Některé organizace poukazují na to, že by se potraviny neměly rozdávat nesystémově. Popravdě i já jsem trochu v rozpacích. Myšlenkově se totiž v Help foodu třou dvě věci. Mezi sociálně slabými se najdou lidé, kteří nedělají nic nebo dost pro to, aby se jejich situace zlepšila. Jestliže je chceme aktivizovat v jejich vlastním životě popřípadě na pracovním trhu, nevím, zda jim to výdejna neulehčuje.

Na druhou stranu, pokud bych se měl držet rétoriky zákona o plýtvání jídlem, pak je toto vhodný způsob, jak zabránit tomu, aby potraviny nekončily v kontejnerech.

„Ze začátku lidé brali nadmíru potravin. Byli skutečně hladoví. Teď si většina nabírá přiměřené množství zboží. A přiměřenost se snažíme uplatňovat. Systém v tom je zavedený. Do řady se může postavit kdokoliv a jídlo dostane. Zároveň nechceme, aby se s jídlem venku handlovalo," upozorňoval Lubomír Stoklasa.

Výdej probíhal vcelku rychle, lidé vybírali a čas od času potřebovali i poradit. Někdy se totiž na pult dostanou potraviny, o nichž někteří nikdy předtím neslyšeli. „Řeřichu si nakrájíte a pak třeba posypete na chleba s máslem," radil předseda EKIPY jedné z žen.

V době mé přítomnosti byl ve frontě klid, někdy se však najdou jedinci, kteří dělají problémy. „Dneska je tam zase, snad bude klid. Včera sprostě nadávala, plivala po výloze a po ostatních," uvedla Magda Siváková se svou kolegyní ve výdeji na adresu údajně duševně nemocné ženy, kvůli níž se musel vyžádat i příjezd městské policie.

Výdejna je na republikové poměry unikátní projekt. Sám jsem ale zvědav, co se stane, až potraviny nebude poskytovat jeden, ale třeba všechny obchodní řetězce. Nesetkáme se se situací, kdy Help food bude narvaný jídlem, které si sociálně slabí nebudou ani stíhat odnášet?

A budou mít potřební chuť zlepšovat svůj život nebo se jen povezou na vlně těchto darů? No, uvidíme…

Autor: Petr Dušek

10.12.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tyčkařská exhibice na Dolním náměstí v Opavě.
46

Další ročník tyčkařské exhibice zaplnil Dolní náměstí v Opavě

Parkování pomocí SMS například zavedly velká nákupní centra v Praze či v Brně už na přelomu let 2010 a 2011. Například v Olomouci lze platit parkovné pomocí SMS od letošního července.

SMS parkovné v Opavě se může zpožďovat

Dočká se hřiště s umělým povrchem rekonstrukce?

Kylešovice - Zastupitelé města se v období letních prázdnin výjimečně sešli na svém zasedání, na kterém se shodli, že budou stejně jako v minulém roce žádat o dotaci  z programu vyhlášeného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Bolatice ožijí oslavami dožínek

/POZVÁNKA/ Tradiční oslavy dožínek jsou v Bolaticích na programu zítra. Zahájí je průvod, který vyjde od hasičárny směrem ke kostelu ve 13.45.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit

Fanoušky odveze na festival kyvadlovka z Opavy

Další zastávka festivalu Moravské hrady.cz bude v Hradci nad Moravicí. Na prostranství pod zámkem u hotelu Belaria už dnes vyroste stanové městečko, VIP kemp a také dvě pódia, na kterých se během pátku a soboty 19. srpna vystřídá celá řada jak českých, tak i slovenských interpretů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení