Vedení města bylo na svém dubnovém zasedání vyzváno, aby v hokejovém klubu proběhla kontrola hospodaření. Ze závěrů kontroly podle náměstka opavského primátora Martina Vítečka (STAN) vyplývá, že předchozí jednatelé opavského hokeje neplnili řádně své povinnosti, které měly klubu zajistit bezproblémový chod po finanční stránce.

Vedení města se pak snažilo na radu auditora podpořit hokejový klub mimořádnou finanční dotací ve výši 1,7 milionu korun. Tento bod však přes zastupitele neprošel.

Jako první na návrh vedení města reagoval opoziční zastupitel Marek Veselý (ODS): „Materiál, který nám byl poskytnut je skutečně tragický," směřoval Veselý k výsledkům auditu a pokračoval: „K čemu má sloužit částka 1,7 milionu, kterými chce vedení města činnost klubu dofinancovat? Klub je v současné době evidentně předlužený a ještě se v něm manipuluje s veřejnými financemi."

Podobně na návrh vedení města reagoval také Libor Witassek (Změna pro Opavu): „Jednatelé klubu jasně překročili a nedodrželi rozpočet na fungování mládeže a A týmu. Od dozorčí rady přitom dostali na začátku roku 2016 jasný pokyn, že rozpočet musí udržovat vyrovnaný. Až na začátku roku 2017 nám byly jednateli předloženy dokumenty, které nesouhlasily s finančními operacemi, o kterých nás jednatelé informovali v předchozím období."

Problémy hokejového klubu však sahají mnohem dále. Podle Martina Vítečka existují i náznaky toho, že došlo ke zneužívání reklamních ploch na stadionu subjekty, které zde původně být propagovány vůbec neměly. Kritiku si kromě vedení města a bývalých jednatelů vysloužila také dozorčí rada klubu.

„Zde došlo k naprostému selhání dozorčí rady i jednatelů. Jestliže měla dozorčí rada pochybnosti o jednatelích, tak měla povinnost informovat v této věci valnou hromadu. Kdyby se tak stalo, tak by se tato záležitost nemusela rozrůst do těchto rozměrů. Obávám se, že došlo k porušení zákona," vyjádřila svůj názor k tématu opoziční zastupitelka Hana Brňáková (Opavané).

Pochybení členů dozorčí rady a jednatelů klubu náměstek Víteček nerozporoval. Proti kritice na svou osobu se však ohradil: „Za tyto pochybení, které způsobili bývalí jednatelé klubu a dozorčí rada, osobní zodpovědnost nenesu. V klubu aktivně figuruji teprve od listopadu 2016. Jediné, o co zde snažím, je narovnání poměrů v opavském hokeji."

Pomůže finanční injekce?

Na pondělním zastupitelstvu přišel opavský hokej na přetřes hned dvakrát. Nejprve se hlasovalo o mimořádné dotaci ve výši 1,7 milionu korun, která ovšem přes zastupitele neprošla. Před časem v klubu proběhl finanční audit, jenž měl poukázat na celou řadu nesrovnalostí. Ze závěru kontroly podle náměstka primátora Martina Vítečka (STAN) vyplynulo, že předchozí kluboví jednatelé, jmenovitě tedy Miroslav Glos a Milan Kolář, řádně neplnili své povinnosti.

Finanční injekce měla zajistit bezproblémový chod HK Opava. Někteří členové opavského zastupitelstva si ovšem stěžovali na skutečnost, že podklady, které k dotaci obdrželi, jsou nedostatečné a nejsou schopni se na jejich základě rozhodnout.

Ve večerních hodinách ovšem byla odsouhlasena půjčka ve výši 750 tisíc korun. „Tyto peníze budou použity hlavně na provoz stadionu. Zastupitelům chyběly materiály, aby odsouhlasili dotaci ve výši 1,7 milionu. V dané situaci jsme ovšem nebyli schopni vytvořit kvalitnější dokumenty," popisoval jeden z dvojice současných jednatelů Martin Víteček, který se podle svých slov snaží o narovnání poměrů v opavském hokeji.

Druhým jednatelem je Lubomír Tobolka. „Je tam spousta nesrovnalostí. Například u sponzorů, kteří mají reklamu na mantinelech, chybí sponzorské smlouvy. Je tam ale toho více. S kolegou Tobolkou na všem intenzivně pracujeme. Máme celé léto na to, abychom nesrovnalosti, na které poukázal audit, vyřešili. Věřím, že na zářijovém zastupitelstvu budeme schopni předložit kvalitnější dokumenty, podle nichž by mimořádná dotace 1,7 milionu mohla být odsouhlasena," uvedl naší redakci náměstek opavského primátora.

Příští druholigová sezona áčka dospělých údajně v ohrožení není. „Už jsme se přihlásili a hrát se bude. Momentálně se zabýváme složením kádru," vysvětloval Martin Víteček, který se zamyslel nad tím, proč se hokejový klub nachází ve finančních nesnázích. „Předchozí jednatelé měli na začátku svého působení velké ambice, které však nebyli schopni naplnit," podotkl.

Mrzí ho, jak to dopadlo

Miroslav GlosZdroj: DENÍK / Petr Widenka

Naše redakce zjišťovala, jak na celou situaci nahlíží Miroslav Glos, jeden z dvojice bývalých jednatelů, který je zároveň i známým opavským podnikatelem.

„Vypadá to, že nejjednodušší je vše hodit na bývalé jednatele. Roční rozpočet na chod druholigového áčka vyjde na 3,5 milionu korun. Co nepokryly sponzorské příspěvky, jsem doplatil z vlastní kapsy. Město nám na A tým nepřispělo ani korunou. Sezona přitom dle mého názoru dopadla výborně. Muži skončili pátí.

Dařilo se nám zajišťovat bruslení pro 350 dětí školkou povinných týdně zdarma, přípravka má díky tomu 100 dětí, což je dvojnásobný počet než v období minulém. Vybudovali jsme novou tělocvičnu, nové šatny, zprovoznili hotel, zvenku i zevnitř se nám povedlo zútulnit zimní stadion," vyjmenoval Miroslav Glos, jenž v klubu jako jednatel skončil v dubnu letošního roku.

Nesouhlasí s tím, že by HK Opava zadlužil: „Když jsem odcházel, byly všechny faktury uhrazeny. Hráči dostali výplaty a žádný dluh neexistoval. Z účetního hlediska byl klub ve ztrátě, ale mezi ztrátou a dluhem je velký rozdíl. Já osobně jsem klubu daroval milion korun a poskytl mu i bezúročnou půjčku 1 100 000. To je jediný dluh, který klub vůči mně má.

Myslím si, že jsme toho za rok zvládli hodně, práci jsem obětoval velké množství času a úsilí. I z toho důvodu mě mrzí, že se teď vše hází na naši hlavu. Novým jednatelům přeji hodně štěstí, situace není vůbec lehká."

Ervín Režnar (uprostřed)
Zemřel bývalý hokejista Ervín Režnar