Předseda spolku Společnost MARIE, z.s., Oldřich Beneš opatrně sňal víka krabic a látku, v nichž byly repliky korun Svaté říše římské a Svatováclavské umístěny, pak se přesunul ke skleněným vitrínám a opatrně je usadil. Hlavní části výstavy Magičtí Lucemburkové, kterou pořádá Slezské zemské muzeum (SZM) ve spolupráci s Opavskou kulturní organizací (OKO) a Společností Marie, z.s., dosedly na svá místa.

„Obě dvě koruny byly vyhotoveny a zpracovány Jiřím Urbanem během osmi měsíců v letech 2014 a 2015. Originál koruny Svaté říše římské je uložen ve Vídni. Kromě něho existuje dalších pět kopií. Tři jsou v Německu, jedna je na Karlštejně a jednu návštěvníci uvidí na výstavě v Opavě," uvedl již zmíněný Oldřich Beneš.

Originál Svatováclavské koruny je uskladněn na Pražském hradě v Chrámu svatého Víta.

Výstava Magičtí Lucemburkové proběhne v rámci sedmistého výročí, které letos uplyne od narození Karla IV. V loňském roce mezi květnem a září úspěšně proběhla ve Vítkovicích. Podle autorů má mít výchovný a také vzdělávací charakter. Zobrazuje přitom rod Lucemburků, jenž měl významný vliv na české země a jejich fungování.

„Výstava zahrnuje sochy akademického sochaře Igora Kitzbergera. Koruny dělal umělec a mistr šperkař Jiří Urban z Turnova. Pak jsou tady faksimile, tedy knihovna Václava IV., který byl velkým sběratelem knih. Měl jich dvě stě až tři sta. Zachovalo se jich šest nebo sedm.

Ve faksimilích, což jsou věrné kopie, jsou i na této výstavě. Zmínit musím zejména bibli Václava IV., která má 59 centimetrů na výšku a 39 centimetrů na šířku," vyjmenovával Oldřich Beneš další exponáty, kterými se návštěvníci už brzy budou moci kochat.

Nechybí ani modely obléhacích strojů, staveb Chrámu svatého Víta, Točníku a dalších, které mají ukázat, jak se v minulosti stavělo. Všechno doplní obsáhlé textové panely: „Jejich účelem není zahltit návštěvníky informacemi, ale pomoci jim vnímat situaci ke konci 14. století, kdy Praha byla hlavním městem Svaté říše římské, země Koruny české tehdy byly centrem tohoto soustátí.

Praha měla stejný význam jako dnes Brusel, a to nejenom, co se týká politiky, ale také umění a dalších sfér."

V plánu je i historická hostina

Podobu expozice, která bude od 13. ledna do 28. února probíhat v Domě umění a také přilehlém kostele svatého Václava, si pochvalují i ředitelky spolupořádajících institucí Jana Horáková ze Slezského zemského muzea a Jana Hynarová z Opavské kulturní organizace. Obě si pochvalovaly především koruny.

„Mě jako ženskou rozhodně nejvíce nadchly. Jsou opravdu nádherné. Potom musím vyzdvihnout Kitzbergerovy sochy," uvedla druhá z jmenované dvojice.

Podobnými emocemi oplývala také Jana Horáková: „Koruny nebyly jen krásnou ozdobou, ale i výrazem vlády Lucemburků, dávaly rodu důstojnost. Císařská koruna je úžasná. Víc se mi líbí Karlova, protože je více symbolická. Každý kámen v ní má svůj význam. Jedná se skoro až o magickou záležitost."

Jana Hynarová zmínila ještě jednu specialitu, na kterou se zájemci mohou těšit. Půjde o Historickou hostinu Aneb na dvoře Karla IV: „Nebude to pouze o hodování na středověkém dvoře, ale dojde také na ukázky tehdejšího odívání, šermování a také krátkou prohlídku samotné výstavy.

Bude to zhruba dvouhodinový program pro skupinky ve třiceti lidech, aby se stačily vystřídat u stolu. Proběhne to 30. ledna od 13. do 19. hodiny, vždy ve dvouhodinových intervalech, v Domě umění, kostele svatého Václava a samotná hostina pak v Moravské kapli."