VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na horním toku Opavy vznikají nové měřicí stanice

Opavsko - Množství srážek a průtok na horní Opavě bude od příštího roku monitorován. Napomoci k tomu má deset měřicích stanic, které zde v současnosti vznikají. Jedna z nich se bude nacházet také v Držkovicích.

25.9.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK / Pavel Sonnek

Obce a města ležící na horním toku řeky Opavy povodně jen tak nezaskočí. Povodí Odry investovalo osm milionů korun do stavby sedmi limnigrafických a tří srážkoměrných stanic. Jeden z limnigrafů vyroste také nedaleko Držkovic.

Zbylých šest potom naleznete v Ludvíkově, Vrbně pod Pradědem, Radimi, Zátoru, Městě Albrechticích a na Čížině. Trojice srážkoměrných stanic pak vznikne na území Heřmanovic a Starých Purkartic. Všechny měřiče jsou součástí akce s názvem Opatření na horní Opavě.

„Jednotlivé stanice se nacházejí na rozvodnicích a tocích, které ovlivňují průtoky v řece Opavě a kde dosud nebyly srážky a průtoky monitorovány," vysvětloval Jiří Konečný z investičního odboru Povodí Odry.

Limnigrafy a srážkoměrné stanice by měly být hotovy do konce letošního roku. Do provozu se pak uvedou v lednu 2015. „Data ze všech stanic budou přenášena rádiovou datovou sítí či pomocí GSM/GPRS komunikace, a budou tak okamžitě k dispozici vodohospodářskému dispečinku," pokračoval Jiří Konečný a jedním dechem dodal:

„Tyto stavby dále doplní stávající síť měrných stanic v oblasti povodí řeky Odry a umožní tak jeho komplexní monitoring."

Nejvýznamnějším protipovodňovým prvkem na horním toku řeky Opavy se má stát přehrada v Nových Heřminovech. Aby ovšem vůbec vznikla, musela by se obec z Bruntálska zatopit, s čímž místní obyvatelé samozřejmě nesouhlasí. Jasně to dali vědět také v referendu. Jeho výsledek vedení Nových Heřminov zavazuje k tomu, aby dělalo vše proti této stavbě, což také činí.

Hodně se hovořilo o nejrůznějších alternativách, jak se přehradě vyhnout. Nejčastěji skloňována byla zejména varianta tunelového obchvatu. Starosta obce Radek Sijka se však dočkal zamítavé odpovědi. Na něco takového totiž chybí peníze. Místní obyvatelé se proto s největší pravděpodobností budou muset spokojit s finančními kompenzacemi a jejich obec zmizí pod vodní hladinou.

Nové měřicí stanice na horní Opavě

Limnigraf Ludvíkov (Bílá Opava), Limnigraf Vrbno pod Pradědem (Střední Opava), Limnigraf Radim (Krasovka), Limnigraf Pod Pochní (Čížina), Limnigraf Zátor (Zátoráček), Limnigraf Držkovice (Opava), Limnigraf Město Albrechtice (Opavice), Srážkoměrná stanice Heřmanovice (pramen Spavice, obec Heřmanovice), Srážkoměrná stanice Heřmanovická chata (pramen Šumného potoka, obec Heřmanovice), Srážkoměrná stanice Křížová (pramen Kobylího potoka, obec Staré Purkartice)

Co je to limnigraf

Jedná se o přístroj k měření a registraci výšky hladiny vodního toku. Nedílnou součástí je vodočetná lať, která slouží k jeho kontrole a seřízení. Limnigrafická stanice je tedy uzpůsobena k pozorování vodního stavu v centimetrech. Podle měrné křivky lze určit průtok v metrech krychlových za sekundu.

Jeden z nejvýznamnějších a také nejkrásnějších limnigrafů u nás se nachází v Praze na Výtoni. Byl postaven už v roce 1907. Před jedenácti lety prošel opravou a byl znovu zprovozněn. Dříve se v těchto stanicích zapisovaly naměřené hodnoty na speciální limnigrafický papír, dnes se vodohospodáři mohou spolehnout na elektronický záznam a dálkový přenos dat. Zdroj: www.wikipedia.cz

Autor: Petr Dušek

25.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Pro šestiletou dívku letěl do Hlučína vrtulník

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

/FOTOGALERIE/ Socha světce sedícího na schodech. Takový obrázek se naskytne těm, kteří zavítají do Ludgeřovic. Konkrétně pak na nově zrekonstruovanou farskou cestu. Zmíněným svatým je Fratišek z Assisi, který se tak stal v Ludgeřovicích počátkem křížové cesty.

Běh Opavou s Karolinou Mališovou a Jakubem Šiřinou se kvapem blíží

Také letos se v Opavě poběží Breda City Trail. Na jeho startu přitom nebudou chybět ani známé osobnosti.

Úřady zjišťují, kolik pětiletých dětí se nezapsalo do školek

Předškoláci z Opavska musejí letos poprvé od září do mateřských škol povinně, za nedodržení hrozí rodičům pokuta do výše až pěti tisíc korun.

Filmaři operují na Opavsku. Natáčí komedii

Režisér Pavel Vaňásek po pohádce s názvem Čertova skála v příštím roce do kinematografického světa přispěje svým dalším dílem. Tentokrát půjde o filmovou komedii Honza dědí mlýn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení