VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé připomínkují život ve svém městě již čtvrtým rokem

Služba Není nám to jedno byla zřízena v červnu 2013. Měsíčně bývá zpracováno okolo dvaceti připomínek.

19.1.2017
SDÍLEJ:

Připomínky obyvatel v rámci služby Nám to není jedno, vyřizuje Olga Ovčáčková již čtvrtým rokem.Foto: DENÍK / Milan Freiberg

Neořezané křoviny, vysoká tráva, nepořádek v garážovištích. To je výčet nejčastějších problémů, na které upozorňují obyvatelé Opavy prostřednictvím služby Není nám to jedno. Tuto možnost mají již od června 2013.

Jejich dotazy a připomínky shromažďuje Olga Ovčáčková z odboru Kancelář primátora Magistrátu města Opavy. „Je to doplňková služba například pro ty, kteří nevědí, na koho se přímo se svými podněty obracet. V žádném případě by to neměl být hlavní informační kanál, který zprostředkovává spojení mezi občanem a úřadem," vysvětlila Olga Ovčáčková.

Připomínky chodí prostřednictvím SMS zpráv nebo e-mailem. Dál pak putují ke svým adresátům, mezi kterými jsou nejčastěji pracovníci technických služeb nebo zaměstnanci odboru životního prostředí či odboru majetku města. „Připomínky na webových stránkách města uveřejňujeme anonymně s odpovědí," vysvětlila Ovčáčková a dále podotkla, že v případě, že občané města mají například podnět na Městskou policii Opava, mají se obracet přímo na linku 156.

„Připomínky a stížnosti chodí nárazově. Někdy to bývá až pět podnětů za den, někdy nepřijde žádný. Průměrně eviduji tak dvacet připomínek za měsíc," dodala Ovčáčková.

„Největším problémem je asi nepořádek u kontejnerových stání, kam lidé odhazují nepotřebné věci včetně kusů nábytku a nefunkčních domácích spotřebičů, k jejichž odkládání slouží sběrné dvory."Často se podněty týkají i majetku v soukromém vlastnictví (např. nedostatečné osvětlení objektu Katka na Ratibořské ul.), se kterými město nemá moc možností něco dělat," zmiňuje Ovčáčková.

Časté jsou také případy přestupků proti veřejnému pořádku před prodejnou Albert v Kateřinkách. Za rok tam je údajně evidováno u Městské policie až 80 takových případů. „Občas přijdou i kuriózní podněty, například jednou nám občanka Opavy nahlásila ptáky uvězněné v síti opavského hypermarketu nebo přišel podnět upozorňující na padání zralého ovoce ze stromu" podotkla Ovčáčková.

Za dobu, kdy služba Není nám to jedno funguje, vysledovala, že se druhy stížností opakují. „V lednu bývá relativně klidno, v únoru začne tát sníh, takže lidem vadí štěrk na chodnících, v květnu a červnu to bývá vzrostlá tráva a v říjnu a listopadu se množí připomínky k neuklizenému listí, v prosinci se zase řeší úklid sněhu," dodala Ovčáčková.

Často se podle ní objevují i stížnosti na banální věci, které vycházejí z koloběhu v přírodě a město je sotva ovlivní.

Upozornit na nepořádek ve městě, odpad mimo kontejnery nebo například černé skládky či rozbité lavičky mohou občané na telefon: 739 220 220 nebo na e-mailovou adresu: neninamtojedno@opava-city.cz.

Milan Freiberg

Autor: Redakce

19.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Pro šestiletou dívku letěl do Hlučína vrtulník

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

/FOTOGALERIE/ Socha světce sedícího na schodech. Takový obrázek se naskytne těm, kteří zavítají do Ludgeřovic. Konkrétně pak na nově zrekonstruovanou farskou cestu. Zmíněným svatým je Fratišek z Assisi, který se tak stal v Ludgeřovicích počátkem křížové cesty.

Běh Opavou s Karolinou Mališovou a Jakubem Šiřinou se kvapem blíží

Také letos se v Opavě poběží Breda City Trail. Na jeho startu přitom nebudou chybět ani známé osobnosti.

Úřady zjišťují, kolik pětiletých dětí se nezapsalo do školek

Předškoláci z Opavska musejí letos poprvé od září do mateřských škol povinně, za nedodržení hrozí rodičům pokuta do výše až pěti tisíc korun.

Filmaři operují na Opavsku. Natáčí komedii

Režisér Pavel Vaňásek po pohádce s názvem Čertova skála v příštím roce do kinematografického světa přispěje svým dalším dílem. Tentokrát půjde o filmovou komedii Honza dědí mlýn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení