VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavbu obchvatu ohrožuje problém zvaný EIA

Dopravní stavby v Opavě jsou snad prokleté. Jen co byly zažehnány vážné komplikace s výstavbou „jedenáctky", objevil se u východní části severního obchvatu problém s EIA.

22.2.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Karel Dvořák

Koncem loňského roku bylo zahájeno výběrové řízení na zhotovitele stavby východní části opavského severního obchvatu. Tendr je v běhu a v druhé polovině března budou otevřeny obálky s nabídkami stavebních firem.

Do idylky však jako blesk z čistého nebe uhodila zpráva ohledně požadavku Evropské komise na posouzení vlivů na životní prostředí. Veřejně vyšla najevo teprve nedávno a hladký průběh výstavby opavského obchvatu může pořádně zkomplikovat.

Problém EIA spočívá v žádosti na nové posouzení u staveb, u kterých byly vlivy na životní prostředí posuzovány podle původního zákona, platného před naším vstupem do Evropské unie.

Záležitost s EIA ohrožuje dopravní stavby celé republiky. V Moravskoslezském kraji poslala Damoklův meč nejenom na opavskou východní část severního obchvatu. Ohrožuje též výstavbu obchvatu Krnova a Frýdku-Místku.

„Stanoviska EIA, vydaná podle starého zákona, stále platí a jsou nedílnou součástí vydaných územních a navazujících správních řízení. Jakékoliv změny by podle mě způsobily naprosto nepřípustnou retroaktivitu práva, která prostě není možná," míní tajemník Sdružení pro výstavbu komunikace I/11-I/57 Martin Dostál.

Sdružení problém intenzivně řeší už několik měsíců. Společným dopisem informovalo o hrozícím nebezpečí a jeho dopadech poslance ve sněmovně, v Evropském parlamentu i premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD).

Ministerstvo životního prostředí v řešení tápe

Dne 3. února proběhla jednání zástupců resortů dopravy, zemědělství, životního prostředí, místního rozvoje a úřadu vlády o EIA v Bruselu se zástupci Evropské komise. Výsledky těchto jednání byly, velmi mírně řečeno, hodně rozpačité, to ale byla pouze předehra k dalším komplikacím.

Dne 11. února čekal na zástupce regionu a sdružení v Praze doslova šok. „Byli jsme informováni, že u všech staveb se starou EIA budou s největší pravděpodobností zadané nové dokumentace posouzení vlivů na životní prostředí. Pokud se to naplní, bude to naprostá kapitulace před bruselskou byrokratickou mašinérií," zlobí se Martin Dostál.

Nikdo teď neví, jaké dopady bude případně nová EIA mít do již platných územních rozhodnutí a stavebních povolení a zatím není jasné, jak Ministerstvo životního prostředí věc uchopí. Jasné je pouze to, že celá záležitost musí být urychleně odblokována a především vyřešena.

Zástupci Sdružení se připravují na všechny možné scénáře

Nervozita je v republice už skutečně hodně vysoká a odpovědnost zůstává na resortu životního prostředí. Stát, obce i kraj investovaly na přípravu staveb jenom v našem regionu značné peníze.

„Musíme prostě bojovat dál, nic jiného nám nezbývá, protože zpoždění výstavby klíčových staveb je nepřijatelné. Současný problém s EIA se naštěstí netýká západní části severního obchvatu Opavy, kde byla EIA vydána už podle nového zákona," dodává Martin Dostál.

Autor: Jitka Hrušková

22.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Souhrn fotbalového víkendu

/3 x FOTOGALERIE, VÝSLEDKY, TABULKY/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Cyklostezka do Hradce je přetížená, v příštím roce by mohla vzniknout další

Někdy to na ní vypadá spíše jako na dálnici v době dopravní špičky. Řeč je o cyklostezce, která spojuje Opavu s Hradcem nad Moravicí.

Bobři vyvolávají emoce. Mnozí rybáři je vidí neradi

Před lety mnozí vítali návrat bobra do přírody, dnes bývá často trnem v oku zejména rybářům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení