VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Začíná oprava historického pavilonu

Sesazením kovové věže začala rekonstrukce sídla spolku pro chov ryb.

16.7.2016
SDÍLEJ:

Bývalý pavilon Slezského spolku pro chov ryb v Opavě.Foto: archiv Slezské univerzity

Měla jít k zemi, nakonec ale doplní nový univerzitní areál na Hauerově ulici. Řeč je o bývalém pavilonu Slezského spolku pro chov ryb v Opavě, na kterém počínaje čtvrtkem začaly opravářské práce. Prvním krokem bylo snesení a otevření plechové věžičky.

„Akademická obec Slezské univerzity k celé akci přistupuje nejen s respektem vůči odkazu našich předků, ale také s pocitem zvědavosti. Nebývá neobvyklé, že v podobných objektech zanechali jejich stavitelé vzkaz dalším generacím.

Nelze proto vyloučit, že stavebně dosud nezasažená střecha pavilonu může ukrývat například dokumenty z doby svého vzniku či drobné mince podobně, jako tomu bylo v nedávné minulosti při rekonstrukci špice věže opavské Hlásky," řekla Karin Martínková, tisková mluvčí Slezské univerzity před začátkem rekonstrukce.

Rozebrání objektu je nezbytným krokem, jímž se zahájí záchrana této památky a návrat jejího vnějšího vzhledu do původní podoby.

Doplněno: Věž časovou schránku neukrývala. Rovnou na místě ve čtvrtek stavaři konstrukci oteveřeli, historický vzkaz ale nenašli. Viz foto pod článkem, autor: Deník/Petr Večeřa

Pavilon Prvního slezského spolku pro chov ryb v Opavě založeného v roce 1879 sice nebyl Ministerstvem kultury ČR prohlášen kulturní památkou, jedná se však o ojedinělý dochovaný hmotný doklad chovu ryb v rámci Slezska a připomenutí někdejšího spolkového života a jako takový se v minulosti stal předmětem zájmu části opavské veřejnosti.

„Investiční projekt Slezské univerzity v Opavě počítá s obnovou této drobné, typologicky unikátní památky, která byla předchozím majitelem přebudována na garáž se záměrem jejího využití pro volnočasové aktivity studentů. Rozpočet na stavební práce spojené s obnovou původního vzhledu činí 2,5 milionů korun," dodává Karin Martínková.

.

Autor: Pavel Kubný

16.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Pro šestiletou dívku letěl do Hlučína vrtulník

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

/FOTOGALERIE/ Socha světce sedícího na schodech. Takový obrázek se naskytne těm, kteří zavítají do Ludgeřovic. Konkrétně pak na nově zrekonstruovanou farskou cestu. Zmíněným svatým je Fratišek z Assisi, který se tak stal v Ludgeřovicích počátkem křížové cesty.

Běh Opavou s Karolinou Mališovou a Jakubem Šiřinou se kvapem blíží

Také letos se v Opavě poběží Breda City Trail. Na jeho startu přitom nebudou chybět ani známé osobnosti.

Úřady zjišťují, kolik pětiletých dětí se nezapsalo do školek

Předškoláci z Opavska musejí letos poprvé od září do mateřských škol povinně, za nedodržení hrozí rodičům pokuta do výše až pěti tisíc korun.

Filmaři operují na Opavsku. Natáčí komedii

Režisér Pavel Vaňásek po pohádce s názvem Čertova skála v příštím roce do kinematografického světa přispěje svým dalším dílem. Tentokrát půjde o filmovou komedii Honza dědí mlýn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení