VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Proběhla veřejná schůze o participativním rozpočtu. Nápadů pomalu přibývá

Investiční novinka pro rok 2017, kterou se stal participativní rozpočet, vešla do první fáze své realizace. Aby byli občané Opavy o všech náležitostech tohoto pilotního projektu řádně informováni, sešlo se s nimi vedení města v odpoledních hodinách v prostorách Slezanky.

1.4.2017
SDÍLEJ:

Peníze. Ilustrační foto. Foto: ČTK/Petr Švancara

Zde byli přítomní seznámeni s tím, jaké jsou jejich možnosti, pakliže se budou chtít o realizaci svého vlastního projektu ucházet. Přesto, že se nesešlo mnoho lidí, řada z nich využila po úvodní prezentaci projektu individuálních konzultací s jeho hlavními koordinátory Barborou Bendíkovou, Hanou Heinzovou, Martinou Heisigovou a Daliborem Halátkem.

O tom, kolik projektů se do současné doby již přihlásilo, sdělila Bendíková toto: „Zatím máme jeden projekt, který je už v oficiálním hodnocení. Dalších 7 až 8 projektů je v přípravné fázi, kdy se s námi potencionální žadatelé radí, jak nejlépe svůj návrh zrealizovat.

Projekty se pak týkají více různých oblastí. Těmi jsou školství, vybudování dětských hřišť a zájem je také o budování přístřešků na zastávkách městské hromadné dopravy."

Pokud se participativní rozpočet osvědčí, mohlo by město dávat občanům možnost vytvářet své vlastní menší projekty také v následujících letech. „Věřím, že se návrhů sejde co nejvíce. I když bude pouze jeden vítězný, tak to neznamená, že ostatní projekty zcela zaniknou. O jejich realizaci se budou moci žadatelé znova ucházet v dalších letech.

To samozřejmě za podmínky, že se pilotní projekt participativního rozpočtu sejde s kladnou odezvou u veřejnosti. Ve městech, kde je participativní rozpočet využíván již delší dobu, je zkušenost, že jeho výše spolu s realizací úspěšných projektů pravidelně roste.

Doufám, že tomu tak bude i v Opavě," sdělil k tématu náměstek opavského primátora Dalibor Halátek (Změna pro Opavu).

Co musí žadatel splňovat?

Občan, který bude o realizaci svého projektu usilovat, musí být starší 15 let. Jeho investiční akce může být uskutečněna pouze na pozemcích města Opavy. Každý žadatel předkládá pouze jeden nápad. Ten musí zároveň podpořit svými podpisy minimálně 50 dalších občanů.

Kromě podpisového archu musí být k žádosti doložena také fotografie, která jasně ukazuje problém, který by chtěl občan svým projektem vyřešit nebo místo, kde by měl být daný návrh realizován.

Všechny potřebné formuláře jsou dostupné na speciální stránce města www.zdravemestoopava.cz.

Autor: David Beinhauer

1.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tyčkařská exhibice na Dolním náměstí v Opavě.
46

Další ročník tyčkařské exhibice zaplnil Dolní náměstí v Opavě

Parkování pomocí SMS například zavedly velká nákupní centra v Praze či v Brně už na přelomu let 2010 a 2011. Například v Olomouci lze platit parkovné pomocí SMS od letošního července.

SMS parkovné v Opavě se může zpožďovat

Dočká se hřiště s umělým povrchem rekonstrukce?

Kylešovice - Zastupitelé města se v období letních prázdnin výjimečně sešli na svém zasedání, na kterém se shodli, že budou stejně jako v minulém roce žádat o dotaci  z programu vyhlášeného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Bolatice ožijí oslavami dožínek

/POZVÁNKA/ Tradiční oslavy dožínek jsou v Bolaticích na programu zítra. Zahájí je průvod, který vyjde od hasičárny směrem ke kostelu ve 13.45.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit

Fanoušky odveze na festival kyvadlovka z Opavy

Další zastávka festivalu Moravské hrady.cz bude v Hradci nad Moravicí. Na prostranství pod zámkem u hotelu Belaria už dnes vyroste stanové městečko, VIP kemp a také dvě pódia, na kterých se během pátku a soboty 19. srpna vystřídá celá řada jak českých, tak i slovenských interpretů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení