VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co Opavě přináší spolupráce s partnerskými městy?

Více než padesát let uplynulo od zahájení partnerství mezi Opavou a Liptovským Mikulášem, a letos město oslaví pětadvacet let spolupráce s Ratiboří. Města se většinou podílejí na kulturních akcích nebo hledají společné projekty pro čerpání peněz.

9.4.2016
SDÍLEJ:

Opavský primátor Radim Křupala přivítal na radnici starostu polského města Żywiec Antoni Szlagora (vlevo).Foto: Roman Konečný

Pět partnerských a dalších osm spolupracujících měst má aktuálně opavská samospráva. V průběhu března se vedení radnice spolu s pracovníky pro zahraniční vztahy zaměřili na rozvíjení aktivit v rámci meziměstské spolupráce.

Nejdéle Opava spolupracuje se slovenským Liptovským Mikulášem a právě tam se také opavský vydal jednat jako na první místo v řadě. Během návštěvy se jednalo především o budoucí spolupráci obou měst při čerpání česko-slovenských dotací z evropských fondů.

„V následujících týdnech bude na obou stranách vypracován seznam projektů, na které bychom mohli společně v rámci přeshraničních projektů žádat o dotace," uvedl opavský primátor Radim Křupala.

Podle něj se také diskutovalo o možnostech kooperace v oblasti cestovního ruchu a tradičně i o společných aktivitách měst ve sféře kultury a sportu. Naopak teprve od loňského roku začalo město spolupracovat s americkým městem Kearney. Také tam v uplynulých dnech vedení města zavítalo.

„Kearney má univerzitu spolupracující s Univerzitou Palackého v Olomouci, a ta v roce 2012 Američanům doporučila i nás. Pro studenty je důležité, aby existovaly programy, díky nimž mohou cestovat a poznávat jiné kultury i země či prohlubovat jazykové schopnosti.

Univerzity se mohou zapojit do různých programů a grantů, které zajistí potřebné finance," vysvětlil vedoucí oddělení vnějších vztahů a zahraniční spolupráce Jaroslav Machovský s tím, že hlavním účelem návštěvy bylo prohloubení spolupráce obou univerzit. Obecně je zahraniční spolupráce Opavy zaměřena především na mládež, podporu školství, kultury či sportu.

„Opava se tradičně zapojuje do přeshraničních sportovních či kulturních akcí, jako je třeba Sportovní den partnerských měst, při němž školáci z České republiky, Polska a Slovenska měří své síly v Opavě v atletice, plavání či fotbale. V oblasti kultury jsme naposledy v Opavě realizovali ozvěny japonského filmového festivalu Eigasai.

Úzce spolupracujeme s nejbližším partnerským městem, polskou Ratiboří. Realizovali jsme několik společných projektů, na které se podařilo získat česko-polskou dotaci Evropské unie. Opava s Maticí Slezskou pořádala konferenci historiků o historii našich měst, natočil se film o Opavě, který je k dispozici na DVD," vyjmenovává některé aktivity mluvčí opavské radnice Roman Konečný.

Velikým příslibem do budoucna by mohla být opavsko-lichtenštejnská spolupráce v návaznosti na loňskou návštěvu lichtenštejnského knížete Hanse Adama II.

Autor: Pavel Kubný

9.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Pro šestiletou dívku letěl do Hlučína vrtulník

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

/FOTOGALERIE/ Socha světce sedícího na schodech. Takový obrázek se naskytne těm, kteří zavítají do Ludgeřovic. Konkrétně pak na nově zrekonstruovanou farskou cestu. Zmíněným svatým je Fratišek z Assisi, který se tak stal v Ludgeřovicích počátkem křížové cesty.

Běh Opavou s Karolinou Mališovou a Jakubem Šiřinou se kvapem blíží

Také letos se v Opavě poběží Breda City Trail. Na jeho startu přitom nebudou chybět ani známé osobnosti.

Úřady zjišťují, kolik pětiletých dětí se nezapsalo do školek

Předškoláci z Opavska musejí letos poprvé od září do mateřských škol povinně, za nedodržení hrozí rodičům pokuta do výše až pěti tisíc korun.

Filmaři operují na Opavsku. Natáčí komedii

Režisér Pavel Vaňásek po pohádce s názvem Čertova skála v příštím roce do kinematografického světa přispěje svým dalším dílem. Tentokrát půjde o filmovou komedii Honza dědí mlýn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení