VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opava patří k nejzadluženějším městům celého kraje

Opava - Opavská kasa je bludiště, v němž má být díra pětisetmilionového dluhu. Město má přitom miliardový roční rozpočet. Z toho vyplývá, že dluh činí zhruba polovinu z tohoto rozpočtu. To Opavu katapultovalo do popředí nepopulárního žebříčku zadluženosti měst v kraji.

28.9.2011 15
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Vít Šimánek

Pravda je, že na zasedáních opavského zastupitelstva to miliony jen lítá. Je na tom město s financováním skutečně tak špatně? Podle vedoucího finančního a rozpočtového odboru opavské radnice Miroslava Drösslera jsou některé informace v médiích zkreslené.

Tak například, Opava si letos údajně nebrala úvěr pět set milionů, jak některá média uváděla. „Město má nyní roční úvěrový rámec dvě stě padesát milionů,“ vysvětluje Drössler. To znamená, že více než čtvrt miliardy z nového úvěru čerpat letos nemůže.

Kostlivec v opavské skříni se nazývá Slezanka. Úvěr na její koupi za bývalého primátora Zbyňka Stanjury (ODS) činil před několika lety čtyři sta milionů, ačkoli přímá investice byla „jen“ dvě stě sedmdesát. „Většinu zbytku bylo tehdy v plánu dát na nový Obecní dům, ale nakonec to nebylo potřeba a peníze zůstaly pro jiný projekt,“ vysvětluje Drössler a pokračuje: „Peníze nakonec šly na revitalizaci Kateřinek a tři tamní vnitrobloky.“

Dnes už se prý některé investice do Kateřinek radnici vrátily a byly poslány jako mimořádná splátka původního úvěru. Tím však bludiště městské kasy nekončí. Například slavný čtyřsetmilionový úvěr ještě není ani vyčerpán do dna. Radnice z něj může čerpat zhruba ještě patnáct a půl milionu. Zároveň ho však už musí i splácet.

A na splácení toho zbývá ještě dost, jmenovitě tři sta čtyřicet milionů. Všechny úvěry přitom Opavě poskytují banky bez konkrétního ručení, což vysvětluje Miroslav Drössler jednoduše: „Obce, to jsou pro banky úplně jiný druh klientů a ony vědí, že se jim to vrátí.“

Jak jsou na tom některá jiná města na Opavsku? Například Vítkov docela slušně. Při letošním ročníku soutěže Město pro byznys dokonce získal speciální ocenění za přístup k veřejné správě, kde bylo jedním z kritérií zadlužení města. Jediný dluh vítkovské radnice je prý letos kupříkladu tvořen jen penězi za rekonstrukci městského úřadu, tedy 3 miliony a 150 tisíci korunami.

Dolní Benešov má dluh zhruba 10 milionů, což je 18% jeho ročního rozpočtu. Ten přitom činí 54 milionů. Hlučín dluží 41,5 milionu, což dělá 10% ročního rozpočtu, který čítá 411 milionů.

Dobrat se u Opavy stejně konkrétních čísel je práce pro detektivní kancelář. Nikdo totiž není schopen přesně vyčíslit dluh a každý z kompetentních hovoří jinak. Nicméně zůstaneme–li u dluhu ve výši 500 milionů, o kterém se nejčastěji mluví, pak ten činí 47,31 procenta ročního miliardového rozpočtu Opavy. A právě těmito čísly by se Opava měla řadit na druhou nelichotivou příčku v zadluženosti mezi dalšími městy kraje.

Tomáš Pustka, Zuzana Urbánková

Historie dluhu Opavy

Dluh města Opavy prudce narostl ve chvíli, kdy v dubnu 2009 vládnoucí koalice protlačila na zastupitelstvu přijetí úvěru ve výši 400 milionů korun. Z této částky za 270 milionů následně odkoupilo tu část Slezanky, která patřila podnikateli Škamradovi a která teď složitě hledá nové nájemce.

Už tehdy ale dnešní náměstkyně primátora a tehdejší opoziční zastupitelka Pavla Brady vypočítávala, že odkup Slezanky bude stát 270 milionů, úroky 150 milionů, vyrovnání s Jednotou 30 milionů… a to prý město jen koupilo samotný barák.

„Podle mých výpočtů nebude město ve ztrátě osmdesáti, ale tří set padesáti milionů,“ netajila se svými propočty ve chvíli, kdy tehdejší primátor Zbyněk Stanjura (ODS) tvrdil, že Opava touto transakcí tratí osmdesát milionů korun.

Nicméně o rok později bylo rozhodnuto, že další kus úvěru, přibližně 30 milionů, bude určeno na výkup pozemků pro plánovaný obchvat města a i dále byly peníze z úvěru používány pro různé účely, hlavně jako překlenovací částky pro další úvěry a dotace. Peníze z úvěru měly také pomoci s rekonstrukcí Obecního domu, ale nakonec nebyly potřeba.

Martin Kůs

28.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 15
SDÍLEJ:
Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Ilustrační foto.

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Souhrn fotbalového víkendu

/3 x FOTOGALERIE, VÝSLEDKY, TABULKY/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení