VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co stálo za odvoláním Simony Bierhausové?

Ředitelka komplexu čtyř opavských školek Dětský svět Simona Bierhausová (Nezávislí) byla v minulém týdnu odvolána ze své funkce.

19.11.2016 15
SDÍLEJ:

Simona Bierhausová (v bílém)Foto: archiv města Opavy

Naše redakce informovala o tom, že primátor Radim Křupala (ČSSD) na základě podnětu třetí osoby poslal do školek v ulici Jateční, 17. listopadu, Vaníčkově a Šrámkově kontrolu. Audit odhalil závažná pochybení v mzdových a rozpočtových záležitostech.

Nám se před nedávnem dostaly do rukou konkrétní závěry. Jeden ze zásadních problémů byl spatřen v tom, že příspěvková organizace Dětský svět vykazovala deficit ve finančních prostředcích na platy. Přesto však byli do pracovního poměru přijati noví provozní zaměstnanci.

Podle auditu ředitelka zvýhodňovala i své rodinné příslušníky a zaměstnance MŠ Jateční, kde měla své sídlo. Například technickému pracovníkovi, který je manželem Simony Bierhausové, byl stanoven neadekvátně vysoký osobní příplatek ve výši šest tisíc korun. Jeho odměna v roce 2015 činila 65 tisíc korun, zatímco ředitelé ostatní opavských školek ve sledovaném období dosáhli na částku 35 tisíc.

Tímto však pochybení nekončí. Kontrola odhalila vystavené faktury, ke kterým nebyly žádné objednávky. Nad rámec Smlouvy o zajištění služeb údržby zahrad a budov mělo být za roky 2014 a 2015 vyfakturováno a vyplaceno navíc 254 tisíc korun.

ZÁVADY HRACÍCH PRVKŮ NEBYLY ODSTRANĚNY

Ve výsledcích auditu se píše také o neodstranění závad herních prvků na zahradách školek, které byly odhaleny při pravidelných revizích v letech 2014 a 2015. Ty však do letošního září neměly být odstraněny. Mimo jiné se dále mělo zjistit, že finanční zálohy v oblasti stavebních zakázek byly vyplaceny bez smluvního ošetření a jakékoliv objednávky.

„Ředitelka hradila z prostředků příspěvkové organizace připojení internetu ze soukromého zařízení. Jednalo se o pět karet, za které byla měsíčně fakturována částka 1550 korun, včetně DPH," píše se dále v důvodové zprávě z auditu.

Byť primátorův náměstek Josef Stiborský (KDU-ČSL) tvrdí, že Simona Bierhausová byla radou města odvolána na základě výsledků auditu a toto rozhodnutí nebylo nijak politicky motivováno, dnes už bývalá ředitelka Dětského světa má na to jiný názor.

Naše redakce Simonu Bierhausovou oslovila, aby se vyjádřila ke konkrétním závěrům auditu. „Už to, že se k Vám „dostaly" závěry auditu předtím, než je zákonnou cestou projednán, svědčí o jediném případ auditu není o jeho obsahu, ale o cíli tím cílem bylo vytvořit, ne najít, vytvořit důvod k mému odvolání, které je motivováno tím, že jsem vypověděla politickou poslušnost.

Proto nemá význam se vyjadřovat k tomu obsahu ten si budu řešit právní cestou, protože je zcela nesmyslný. Budu se rovněž bránit právní cestou svému odvolání. Je smutné, že se ještě v naší zemi může objevit šikana z politických důvodů, ale je to tak," reagovala formou SMS Simona Bierhausová.

Autor: Petr Dušek

19.11.2016 VSTUP DO DISKUSE 15
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto vypadal areál na Mariánský loukách po vystoupení rockové kapely Smrtislav.
2

Moravské hrady.cz aneb Festivalový Hradec je v plném proudu

Roman Skuhravý

Opava chce potvrdit výhru z Ústí

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení