VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vize za Slezanku dostává první obrysy

Z prvních výsledků analýz prostoru za Slezankou vyplývá, že by tu lidé nejraději viděli polyfunkční sál nebo okrasnou zahradu.

23.6.2017 2
SDÍLEJ:

Okrasná zahrada. To by mohla být budoucí náplň prostoru za Slezankou.Foto: DENÍK / Milan Freiberg

V rámci Dne za Slezanku minulou sobotu prezentovali zástupci ateliéru re:architekti první výsledky analýzy centra města. Představili také výstupy z ankety, do které se zapojilo více než 800 občanů.

Celkem 282 lidí odpovědělo, že si na místě cení historických budov jako je divadlo, Hláska a konkatedrála, cenná je pro ně také lokalita a její prostor a zeleň ve vnitrobloku. Za největší problém území lidé považují samotnou stavbu Obchodního centra Slezanka (178 odpovědí), rušivé sociální skupiny, jako jsou opilci a feťáci (153 odpovědí) a nevyužité prostory a plochy (92 odpovědí).

Na místě by nejraději viděli park nebo odpočinkovou zónu (232 odpovědí), kavárnu či restaurace (111 odpovědí) a více zeleně (97 odpovědí).

Zapojení občanů do široké diskuse o budoucí podobě centra nemá podle odborníků v Opavě zatím obdoby. Podle Kateřiny Skalíkové ze spolku Za Opavu se tak široce o centru města dosud nehovořilo. „Je skvělé, že probíhá diskuse. Přístup architektů i agentury je jedinečný a neznám jiný příklad takové diskuse z ostatních měst," uvedla Kateřina Skalíková.

Její názor potvrdil i architekt Michal Poláš. „Myslím si, že by to mohl být vzorový případ pro další města. Město vybralo zodpovědně, když vybralo právě tyto architekty, a je správné jít touto cestou participace obyvatelstva," dodal Michal Poláš.

Se zapojením představitelů spolků, podnikatelské sféry a institucí sídlících v centru města byli zástupci studia re:architekti spokojeni. „Celkem jsme mluvili asi s třiceti lidmi a všichni si chválili, že jsme je zapojili do diskuse," uvedl Ondřej Synek.

Mezi tyto hlavní aktéry patřili například zástupci spolku Bludný kámen, Za Opavu nebo galerie Gottfrei nebo také podnikatelé jako Břetislav Smička, Zdeněk Pouba či Miroslav Glos a také představitelé institucí, jako je Slezské zemské muzeum nebo Slezská univerzita. Mezi hlavními aktéry nejvíce rezonovala potřeba polyfunčního sálu v místě nynější Slezanky.

„Měl by to být formát, který by měl pokrýt jak formu zasedání zastupitelstva, tak formát společenský," upřesnil Ondřej Synek. Se zapojením veřejnosti to bylo trochu slabší. „V rámci participace jsme čekali trošku větší účast," posteskl si Ondřej Synek.

Pro zprostředkování toho, co mají Opavané rádi a co v centru nejčastěji užívají, to ale podle jeho slov stačilo. Spokojenost s průběhem projektu netajil ani náměstek primátora Dalibor Halátek. Vadila mu snad jen nízká účast veřejnosti.

„Výzkumy poukázaly na řadu věcí, které jsme netušili a které jsou ovlivnitelné aktivitou města. Například to, že v centru žije velké množství ekonomicky neaktivnich občanů, a tudíž je zde malé množství obchodů a provozoven," uvedl Dalibor Halátek. Mladé ekonomicky aktivní lidi by do centra města mohlo přilákat odpovídající bydlení i služby.

Během prázdnin by měla vzniknout z dosavadních výzkumů urbanistická studie a ta bude prezentována v září veřejnosti.

Autor: Milan Freiberg

23.6.2017 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Souhrn fotbalového víkendu

/3 x FOTOGALERIE, VÝSLEDKY, TABULKY/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Cyklostezka do Hradce je přetížená, v příštím roce by mohla vzniknout další

Někdy to na ní vypadá spíše jako na dálnici v době dopravní špičky. Řeč je o cyklostezce, která spojuje Opavu s Hradcem nad Moravicí.

Bobři vyvolávají emoce. Mnozí rybáři je vidí neradi

Před lety mnozí vítali návrat bobra do přírody, dnes bývá často trnem v oku zejména rybářům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení