VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Další výstava v ulicích města

Výstava Troppau 1945. Opava v roce nula už několik týdnů probíhá. Ve městě bylo rozmístěno deset panelů, z nichž Opavané mohou vyčíst řadu historických informací.

22.5.2015
SDÍLEJ:

Petra Kaniová při komentované prohlídce. Panel se nachází při vstupu do zahrady minoritského kláštera.Foto: Jakub Kožiál

Všechny se pojí s obdobím druhé světové války. Princip přitom zůstal podobný jako u výstavy Zmizelá Opava, která sklidila velký pozitivní ohlas veřejnosti. Na některých místech byly umístěny velkoplošné panely s historickou fotografií a popisem daného objektu.

Návštěvníkovi, jímž byl prakticky každý, kdo se u panelu na chvíli zastavil, autoři výstavy Petra Kaniová a František Švábenický zprostředkovali jedinečné srovnání. A sice, jak to zde vypadá nyní a jak to vypadalo zhruba před sedmdesáti lety.

Opavané se tak přímo na ulici mohou seznámit s Pracovním táborem Opava, jenž se nacházel na náměstí Joy Adamsonové, tzv. Hnědým domem, který byl vypálen sovětskými vojáky, a mnohým dalším.

„Výstava Zmizelá Opava měla velký ohlas mimo jiné proto, že „vynášela" dějiny do veřejného prostoru. Tuto formu prezentace považujeme za velmi přínosnou, protože narušuje denní stereotyp stejně jako představy o vývoji míst, v nichž lidé žijí," poznamenal jeden z autorů expozice Troppau 1945. Opava v roce nula František Švábenický z Opavské kulturní organizace a ještě dodal:

„Denně se pohybujeme po ulicích, kde se před sedmdesáti lety odehrávaly v kontextu dnešních podmínek neuvěřitelné věci. Když jsme přemýšleli o místech paměti z let 1944 až 1946, bylo nám hned zřejmé, že nejvhodnější formou prezentace bude přímé srovnání."

Desítky hodin v archivech

Výstava neprobíhá pouze v opavských ulicích. Její první část naleznete ve výstavních prostorách expozice Cesta města v Obecním domě. Zde se můžete dozvědět, jakým způsobem bylo město osvobozeno anebo také, co se v Opavě dělo nedlouho před příchodem vojsk Rudé armády.

Zhlédnout je možno také dokumentární snímky ze Slezska i přímo Opavy z let 1945 - 1946. Na tuto koncepci pak navazuje exteriérová výstava deseti tematickými panely, která dohromady s první části tvoří jeden celek. Na panelech jsou zobrazeny objekty, které byly za války buď úplně zničeny anebo vážně poškozeny, a pak také místa, jež v roce 1945 anebo krátce po něm měla zvláštní důležitost.

František Švábenický s Petrou Kaniovou nad archivním výzkumem strávili desítky hodin práce. „Rád bych ocenil zejména práci Petry Kaniové. Venkovní panely vznikly především díky jejímu vysokému nasazení," vysvětloval František Švábenický a ještě doplnil:

„Velké množství materiálu pochází od soukromých sběratelů, na vzniku výstavy se podílela také řada odborníků a dalších osob, všem bych chtěl adresovat své díky."

Možná potrvá až do konce července

Podobně jako Zmizelá Opava, také tato expozice podle autorů až na ojedinělé výjimky sklízí velmi dobré ohlasy. Troppau 1945. Opava v roce nula měla původně trvat až do 28. června, ale pro velký zájem se už nyní uvažuje o prodloužení až do konce července.

„Zájem o dějiny města v posledním válečném roce projevila široká veřejnost. O komentované prohlídky se hlásí školy i různá zájmová sdružení anebo lidé ze zahraničí. Výstava je navštěvována lidmi všech věkových kategorií, často se jedná o osoby starší, které si v řadě případů vzpomínají na těžké období nedostatku po skončení války," uzavřel František Švábenický.

Autor: Petr Dušek

22.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Pro šestiletou dívku letěl do Hlučína vrtulník

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

/FOTOGALERIE/ Socha světce sedícího na schodech. Takový obrázek se naskytne těm, kteří zavítají do Ludgeřovic. Konkrétně pak na nově zrekonstruovanou farskou cestu. Zmíněným svatým je Fratišek z Assisi, který se tak stal v Ludgeřovicích počátkem křížové cesty.

Běh Opavou s Karolinou Mališovou a Jakubem Šiřinou se kvapem blíží

Také letos se v Opavě poběží Breda City Trail. Na jeho startu přitom nebudou chybět ani známé osobnosti.

Úřady zjišťují, kolik pětiletých dětí se nezapsalo do školek

Předškoláci z Opavska musejí letos poprvé od září do mateřských škol povinně, za nedodržení hrozí rodičům pokuta do výše až pěti tisíc korun.

Filmaři operují na Opavsku. Natáčí komedii

Režisér Pavel Vaňásek po pohádce s názvem Čertova skála v příštím roce do kinematografického světa přispěje svým dalším dílem. Tentokrát půjde o filmovou komedii Honza dědí mlýn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení