VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opava vzpomínala na oběti válečného osvobozování města

Tisíce mrtvých vojáků a až sedm tisíc zabitých civilistů. Taková byla bilance osvobozování města Opavy na konci druhé světové války. A právě tento historický zlom v dějinách slezské metropole si připomněli účastníci vzpomínkového setkání u památníku Osvobození.

24.4.2016
SDÍLEJ:

Plukovník ve výslužbě Miloslav Neuberg vzpomínal na průběh osvobozovacích bojů v Opavě a okolí.Foto: DENÍK / Petr Večeřa

Jak důležité je nezapomenout na minulost, připomněli v pátek účastníci setkání na náměstí Osvoboditelů v Opavě. Město si totiž připomíná 71. výročí osvobození města.

Hned na úvod setkání v deset hodin dopoledne zazněla státní hymna zazpívaná dětským sborem za doprovodu houslí. Na místě se sešly desítky hostů, mezi kterými nechyběli dokonce ani pamětníci samotného osvobozování. To bylo velmi krvavé a zemřely při něm tisíce lidí, jak vojáci, tak civilisté.

„Ostravsko-opavská operace byla velmi složitá, protože Rudá armáda se chystala na útok na Berlín. A naopak německý wermacht vydal rozkaz držet pozice až do posledního muže, protože chtěli frontu udržet co nejdál," vysvětloval u památníku Osvobození plukovník ve výslužbě Miloslav Neuberg.

Toho u mikrofonu předešel tajemník opavského magistrátu Tomáš Elis: „Boje o Opavu byly velmi těžké a devastující. Vítězství nad okupujícími vojsky však nakonec přineslo ukončení šesti let ryze německé Opavy."

Jako by se svět z válek nepoučil

Slovo dostala také ředitelka Slezského zemského muzea Jana Horáková, která připomněla historii města nejen za období válečného osvobozování.

„V Opavě žilo zhruba tisíc Židů a je nutné připomenout, že také Opavě se nevyhnuly velké pogromy, jako byla například Křišťálová noc. Během ní byla v roce 1938 mimo jiné spálena také opavská synagoga," řekla Jana Horáková.

Ta zmínila také osud rodiny Weinsteinů, kteří z Opavy utekli a poté spáchali v Praze sebevraždu. Podle Jany Horákové by si měl vzít svět z válek ponaučení a už své chyby neopakovat, ale sama dodává, že při pohledu na současnou situaci ve světě se zdá, že se svět nepoučil.

Válečné hrůzy zmínil ve svém projevu také Miloslav Neuberg, který si jako bývalý letec vzpomněl na sestřelené piloty, kteří jsou dnes pochováni v Petrovicích. „Byl příkaz těla těchto letců pohřbít na tom nejhorším místě ve vesnici - asi vám nemusím vysvětlovat, které to bylo. Po osvobození Rudou armádou byla těla těchto vojáků slavnostně pohřbena v areálu školy. Nakonec ani tam nevydrželi dlouho a nyní mají v Petrovicích vlastní hrobku."

Hitler i Stalin chtěli průmyslovou oblast

Jak už bylo zmíněno, Ostravsko-opavská operace byla pro města a okolní obce devastující. Více než třetina budov v Opavě byla poškozena nebo zničena. Důvodem byl tuhý odpor vojáků wehrmachtu, kteří dostali za úkol bojovat doslova o každý dům ve městě. Hitler chtěl udržet průmyslové centrum Ostravy za každou cenu.

Stalin také chápal význam této oblasti, ale naopak kladl svým vojákům na srdce, aby města poškodili co nejméně.

V Národním památníku II. světové války v Hrabyni právě probíhá výstava s názvem Odchody a návraty, která nabízí návštěvníkům pohled na řadu životních příběhů lidí, kteří museli svou vlast opustit. Zároveň se snaží připomenout práci lidí, kteří pomáhali útěky z protektorátu organizovat, čímž nemálo přispěli ke vzniku zahraniční armády.

Pietní akt chystají příští týden také v Hlučíně. Oslava výročí osvobození se uskuteční v pátek 29. dubna v 8.30 hodin. Akci organizuje Československá obec legionářská a zúčastní se jí jak starosta Hlučína Pavel Paschek (Občané pro Hlučín), tak místostarostka Blanka Kotrlová (ANO).

„Takto důležité mezníky v dějinách, jako bylo osvoboezní, bychom si měli připomínat. Proto věřím, že se ke vzpomínkovému aktu připojí i další obyvatelé města. Všichni jsou zváni," řekl Pavel Paschek. Na místě budou také váleční veteráni, zástupci ČSOL, členové Armády ČR, studenti vojenských škol a zástupci města.

Petr Večeřa

Autor: Redakce

24.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slezský FC Opava - Sokolov 0:0
AKTUALIZOVÁNO
1 37

II. LIGA: Opava – Sokolov 0:0

Ilustrační foto.

Opavsko: medu je málo, někde zdraží

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení