VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Uměleckou školou zmítají problémy

Odvolat či neodvolat ředitele? V takovém duchu se nyní diskutuje v Základní umělecké škole Václava Kálika v Opavě. Učitelé se nedávno vyjádřili většinou hlasů pro odvolání ředitele a jeho zástupce.

3.7.2017
SDÍLEJ:

Základní umělecká škola Václava Kálika v Opavě. Ilustrační foto.Foto: DENÍK / Radek Hlavjenka

Spory o cimbálovou muziku byly jen špička ledovce. Na tom se shodne tábor těch, kteří v Základní umělecké škole Václava Kálika bojovali proti hrozbě sloučení cimbálových muzik, a i tábor opačný, který podporuje současné vedení. Podle ředitele školy Petra Boučka se ke stávajícím dvěma hodinám pro mladší i starší cimbálovku podařilo zajistit i výuku cimbálu, který se asi čtyři roky nevyučoval.

„Na tuto lidovou muziku jsou tedy ještě dvě hodiny navíc," uvedl ředitel. Podle slov učitele Romana Kubaly, který ve škole vede cimbálové muziky, za minulého vedení bez problémů fungovaly oba tyto soubory. „Měly ještě širší časovou dotaci a dvě hodiny cimbálu jako samostatného předmětu byly samozřejmostí," řekl.

Oba tábory pedagogů upozorňují na to, že se spory přesunuly do roviny osobní. Z vyjádření zástupců odborové organizace na škole vyplývá, že ve škole panuje nedůvěra a uměle je vytvářena atmosféra strachu. „Vedení neustále zvyšuje psychický tlak na učitele, vyhrožuje nejen na schůzkách s jednotlivci, ale i na pedagogických radách," uvádí dopis odborářů z 19. června letošního roku.

Oba tábory se však shodnou na tom, že situace ve škole je napjatá. "Nešťastné na celé situaci je to, že vše se posunulo do osobní roviny. Atmosféra ve škole je velmi napjatá. Jsme muzikanti a pracujeme s emocemi, ale je třeba se na vše dívat i rozumem," uvedla Lenka Lebedová, která patří k těm, kteří stojí na straně současného vedení.

Podněty rodičů a učitelů od 21. června prověřovala i Česká školní inspekce. A kromě toho se učitelé měli také možnost v závěru minulého týdne anonymně vyslovit k situaci ve škole. Odpovědi byly vyhodnoceny za přítomnosti advokáta. Z 52 pedagogů odpovědělo celkem 45.

Vyjadřovali se k dlouhodobému negativnímu jednání mezi vedením školy a pedagogy, které eskalovalo 20. června psychickým kolapsem a odvozem rychlou záchrannou službou učitelky Lenky Žídkové.

Celkem třiatřicet pedagogů vyjádřilo nedůvěru Petru Boučkovi a jeho zástupci Lubomíru Konečnému a požadovali jejich odvolání z funkce. Na obranu vedení školy se postavilo jedenáct kolegů. Odvolání současného vedení požaduje i petice, kterou podepsalo již 537 lidí. Vytýká hlavně direktivní vedení školy.

O problémech v komunikaci mezi vedením školy a pedagogy se ředitel Petr Bouček dozvěděl až z petic. „Vůbec jsem netušil, že jde o tak obrovský problém. Petice začala cimbálovými muzikami a skončila na vztazích. To je podivné," mínil ředitel.

Podle pedagogů, kteří stojí za současným vedením, mají učitelé možnost své problémy s vedením školy řešit. „Máme možnost vyříkat si problémy s panem ředitelem, je pro nás k dispozici celé dopoledne," uvedla Lenka Lebedová.

Autor: Milan Freiberg

3.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vzniká nová učebnice přírodopisu Hlučínska

Národní památník II. světové války v Hrabyni. Ilustrační foto.

Po stopách neznámého plukovníka Viléma Dvořáka aneb zkuste zachránit Hrabyni!

Mzdy v dopravním podniku by mohly vzrůst od příštího roku

Po řidičích meziměstských linek se zvýšení mezd domáhají také řidiči dopravních podniků. Ani řidiči Městského dopravního podniku Opava (MDPO) nejsou výjimkou.

V Děhylově muže srazil vlak

Ve středu, krátce před jednou hodinou ranní, vyjížděli záchranáři k železnici do Děhylova. Vlak se zde střetl s jednatřicetiletým mužem.

Co nevíte o Švédské kapli?

/POZVÁNKA/ Gotickou kapli sv. Kříže nechal vybudovat vévoda Přemek Opavský v roce 1390. Přízvisko „švédská“ získala v souvislosti s událostmi třicetileté války.

Pustá Polom skládá tým na novou sezonu

Po ročním účinkování v divizi se Pustá Polom opět vrací do krajského přeboru. Novým trenérem se stal Petr Souček, jemuž se pod rukama mění i kádr. Někteří fotbalisté totiž nižší soutěž hrát nechtěli a odešli.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení