VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opavané před kamerami diskutovali s ministrem Janotou

Opava /FOTOGALERIE/ – Co má společného současný ministr financí Eduard Janota s Opavou? Hodně. Narodil se zde, má zde příbuzné a občas do Opavy přijede. Aniž by to dramaturgové nového zpravodajského pořadu tušili, hostem prvního dílu se stal právě opavský rodák Eduard Janota a diskutujícími občany byli Opavané.

6.1.2010
SDÍLEJ:

Opavané se sešli v kavárně Evžen, odkud se pomocí televizní techniky spojili s ministrem Eduardem Janotou a živě diskutovali v novém pořadu České televize.Foto: DENÍK

Na kanále ČT24 byl v pondělí večer poprvé vysílán pořad Hyde park. Ideou tohoto zpravodajství je zapojit do vysílání občany České republiky, kteří mohou pokládat dotazy konkrétním hostům. Komunikační cesty, které mohou lidé využít, jsou různé - od telefonních linek přes moderní způsob komunikace, jako je Facebook.

Právě tam se zjevila myšlenka, aby přenosový vůz České televize vyjel s premiérovým vysíláním do slezské metropole. Opavu navrhla uživatelka Kamila a důvod byl jednoduchý: jak říká, mnoho lidí rozčiluje, když se veškeré průzkumy a ankety provádí na Pražácích. Slezané si podle Kamily přijdou trochu odstrčeni.

A jak konkrétně vypadal pondělní večer? Chvíli po sedmé hodině večerní se v kavárně Evžen začali scházet hosté, jež měli s ministrem diskutovat. Konkrétně se jednalo o pět lidí z různých věkových i zaměstnaneckých sfér.

O finančních záležitostech sem přišli mluvit Martina Levayová (učitelka 1. stupně ZŠ, která nastoupila na mateřskou dovolenou), Anna Sotolářová (studentka posledního ročníku vysoké školy), Jiří Siostrzonek (sociolog), Jaroslav Kania (kvestor Slezské univerzity) a Bohumil Křempek (podnikatel- daňový poradce).

Ministr Eduard Janota nebyl přímo v Opavě, ale pokročilá technika umožnila, aby se obě strany spojily a navzájem si mohly vyměnit své názory. Zatímco Eduard Janota seděl v Praze, opavští občané pod moderátorskou taktovkou Ivy Bartoňové a před televizní kamerou pokládali své dotazy.

Například budoucí maminka Martina přiznala, že ji nemile překvapilo snížení mateřských dávek a chtěla vědět, zda existuje naděje, že dojde k navýšení alespoň na hodnotu loňského roku.

V dotazování pokračovala studentka vysoké školy Anna. Ta nastínila svou současnou situaci: ukončí vysokou školu a rozhoduje se, co bude dál. Ministra Janoty se zeptala, co by dělal na jejím místě. Zda by při současném politickém stavu, včetně toho ekonomického, zůstal v České republice, nebo by se raději odstěhoval do zahraničí.

Mužskou část dotazů zahájil sociolog Jiří. Jeho zajímalo, zda by ministr osobně doporučil, abychom utráceli či nikoliv. Zároveň vyjádřil obdiv celé současné vládě.

Předposledním dotazujícím byl kvestor Slezské univerzity. Dotaz samozřejmě směřoval na finance, které byly přiděleny Ministerstvu školství pro rok 2010. Zda se bude pokračovat ve snižování. Daňový poradce Bohumil měl poslední otázku, která byla směřována na jednu konkrétní chybu v zákoně a týkala se pojistného na sociální zabezpečení z roku 2007.

Každý z tázajících vyložil na stůl karty a následně čekal na odpověď. Eduard Janota z pražského studia na každý dotaz reagoval. Ovšem ne všichni byli s odpovědí spokojeni. Přestože měla být umožněna další diskuze, selhala technika, a tak se Opavané již vyjádřit nemohli.

Všichni se v závěru, již mimo kamery, shodli, že by pořad mohl být delší.

Autor: Martin Kůs

6.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Roman Skuhravý

Opava chce potvrdit výhru z Ústí

Tyčkařská exhibice na Dolním náměstí v Opavě.
46

Další ročník tyčkařské exhibice zaplnil Dolní náměstí v Opavě

SMS parkovné v Opavě se může zpožďovat

Systém, který funguje už téměř rok, občas naráží na technické komplikace.

Dočká se hřiště s umělým povrchem rekonstrukce?

Kylešovice - Zastupitelé města se v období letních prázdnin výjimečně sešli na svém zasedání, na kterém se shodli, že budou stejně jako v minulém roce žádat o dotaci  z programu vyhlášeného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Bolatice ožijí oslavami dožínek

/POZVÁNKA/ Tradiční oslavy dožínek jsou v Bolaticích na programu zítra. Zahájí je průvod, který vyjde od hasičárny směrem ke kostelu ve 13.45.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení