VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opavská psychiatrická léčebna léta marně bije na poplach, budovy chátrají

Opava - Opavská psychiatrická léčebnamáza sebou už 120. výročí své existence a pacientům léčí jejich nemocné duše ve dvaadvaceti původních pavilonech. Problém je v tom, že tyto budovy jsou skutečně původní a některé z nich dokonce v dezolátním technickém i hygienickém stavu.

12.2.2009
SDÍLEJ:

Psychiatrická léčebna v Opavě.Foto: archiv

Léčba sice drží krok s dobou, ale prostředí ustrnulo v čase. Na rekonstrukce pokaždé chybí peníze, a jak to vypadá, situace vadí jen odborníkům, kteří v léčebně pracují. Stát jako majitel však dál zůstává v klidu a duševně nemocní lidé politiky zjevně nezajímají.

„Odstranění nejtíživějšího stavu nám vláda slíbila a schválila už před deseti lety a u toho zůstalo,“ rezignovaně konstatuje ředitel Psychiatrické léčebny Ivan Drábek. Technický a hygienický stav je nejhorší v pavilonech 4 a 9, které měly být podle harmonogramu už opraveny.

Nejsou a postupně k nim přibudou další, které zub času také pomalu nebo rychleji ohlodá do zmaru. Opavská léčebna je přitom velmi důležité zařízení, které zajišťuje péči o pacienty z celého Moravskoslezského kraje a přilehlých oblastí. Disponuje 1 015 lůžky, na kterých se ročně vystřídá zhruba 6 500 hospitalizovaných lidí.

Pacienti se snížení léčebné úrovně přesto obávat nemusejí. „V psychiatrii jsme se už dostali na vyspělou evropskou i světovou pozici. Naši lékaři sledují všechny nové trendy, které se v oboru osvědčují a zavádějí je do naší léčebné péče,“ ujišťuje ředitel Drábek. Svým pacientům i zdravotníkům by přál důstojnější podmínky.

Co na to opavští poslanci

Miroslav Krajíček (ODS) podle svých slov není o špatném stavu budov v léčebně informován. „Pokud mne bude ředitel kontaktovat, můžeme společně hledat nějaké řešení. Rozhodně se pomoci ze své strany nebráním,“ ujišťuje poslanec Krajíček.

„O problémech se špatným technickým stavem v opavské psychiatrické léčebně vím a seznámil jsem s nimi vloni kolegy ze zdravotního výboru. Přiznávám, že další vývoj situace neznám, ale budu se hned informovat, co bylo v záležitosti podniknuto,“ tvrdí poslanec Václav Klučka (ČSSD).

Poslanec Miroslav Opálka (KSČM) zajistil před několika lety výjezdní zasedání poslaneckého výboru v Opavě a jeho členové si prošli i Psychiatrickou léčebnu. Od té doby nastalo dlouhé ticho. „Ministerstvo o špatném technickém stavu některých opavských pavilonů ví a mělo jednat.

Pokud budu znát požadavky, které z léčebny dostalo, jsem ochotný se v záležitosti znovu angažovat,“ slíbil poslanec Opálka.

Léčebna supluje i sociální ústav

Tíživým problémem opavské léčebny však nejsou jen rozpadající se pavilony. Trvale je v ní hospitalizováno kolem dvou set duševně nemocných lidí, jejichž přítomnost není ve specializovaném psychiatrickém zařízení už nutná. Zdaleka ne všichni patří mezi ležáky.

Někteří mohou chodit volně po léčebně nebo i na krátké vycházky mimo ni. „Potřebují však trvalý dohled pro užívání léků, na dodržování základní hygieny a na svou bezpečnost,“ vysvětluje ředitel opavské léčebny Ivan Drábek.

Podle názoru odborníků by řada těchto pacientů mohla léčebnu opustit, ale nemají kam jít. Potřebují trvalou péči, kterou jim rodinní příslušníci zajistit nemohou. „Patřili by spíše do domovů důchodců s konsiliární péčí nebo do ústavů sociální péče. Domovy důchodců je však odmítají brát a Ústav sociální péče je zaplněn klienty zejména s mozkovými mentálními defekty.

Církev zatím nemá pro budování takových zařízení místo státu dost peněz,“ dodává Ivan Drábek. Tito pacienti by mohli žít i ve specializovaných ústavech sociální péče nebo v malých nestátních organizacích, které by na péči v psychiatrických léčebnách navazovaly. Jejich síť však až na drobné výjimky v republice zatím neexistuje.

Krátký výlet do historie

Postavení opavského ústavu pro léčbu duševně nemocných si v roce 1889 vynutily okolnosti. V polovině devatenáctého století bylo totiž zacházení s pacienty velmi kruté. Duševně nemocní byli v nevytápěných místnostech bez oken drženi v okovech na slámě a zřejmě i týráni svými dohlížiteli.

Doba si vynucovala rychlé jednání. O vybudování Ústavu pro choromyslné rozhodl slezský sněm, který dal Opavě přednost před nabídkami jiných měst. Původně měl areál stát na svazích Kylešovského kopce, ale výhodná cena pozemku na Olomoucké ulici nakonec rozhodla.

Byl postaven v pavilonovém uspořádání a projektanti se přizpůsobili zvyklostem psychiatrických ústavů, činných v Rakousko–Uhersku. Proslulost si opavská léčebna získala hlavně v roce 1962 vypracováním Opavského systému léčby, který pak převzaly další psychiatrické léčebny v republice.

Autor: Jitka Hrušková

12.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto vypadal areál na Mariánský loukách po vystoupení rockové kapely Smrtislav.
2

Moravské hrady.cz aneb Festivalový Hradec je v plném proudu

Roman Skuhravý

Opava chce potvrdit výhru z Ústí

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení