Tříčlenná skupina ve složení Pavel Strakoš, Jindřich Onderka a Jan Folwarczny pracuje na kovové soše už zhruba čtyřicet dnů. Nezdá se to, ale oprava jim dává celkem zabrat. Nejhorší část prací už ale má šikovná trojka za sebou.

Naše redakce byla ve čtvrtek přímo v Hradci nad Moravicí zjistit, jak to v současnosti se Špionem vlastně je. „Chybí nám už asi jen týden. Špiona bychom chtěli umístit zpátky na Dolní náměstí příští pátek 18. července přibližně v 5 hodin ráno," odhalila hlavní postava hradeckého pasířství Pavel Strakoš.

Na špatném stavu sochy se negativně podepsal materiál, z něhož je vyrobena. „Je celá z kovu a původně nejspíš nebyla určena k umístění v exteriéru, kde čelí proměnám počasí. Železo na vzduchu koroduje. Hlavní problém spočíval v tom, že uvnitř se držela voda," pokračoval.

Špion měl ze spodu otvor, skrze nějž se dalo prolézt do jeho útrob. Nejednou tak poskytl příhodný nocleh pro bezdomovce anebo prostor pro různé miniparty. Než se v Hradci nad Moravicí vůbec mohli pustit do nejednoduché rekonstrukce, museli zevnitř vyklidit všechny odpadky. A že jich rozhodně nebylo málo.

„Byly tam různé lahve a jiné předměty. Naplnili jsme půl popelnice," mínila dále vedoucí osoba hradeckého pasířství.

Špiona bylo potřeba dobře zatížit, proto se zadní část naplnila kostkami a pískem. Na tomto místě se vracíme k tomu, co sochu autora Františka Skály nejvíc sužovalo. „Špion má narezlou barvu. Je to záměr samotného sochaře. Vzhledem k tomu, že se však uvnitř držela voda, doslova shnila jeho spodní část," mínil Pavel Strakoš.

Pavel Strakoš pak ještě dodal: „Naším cílem je ho maximálně provzdušnit. I proto jsme naspod navařili mříž. Voda tak z něj rychle vyteče. Spodní otvor bude zabezpečen. Už se přes něj dovnitř sochy nikdo nedostane."

Předběžně už byla vyčíslena i cena komplexních oprav, které Špionovi prodlouží život. Celkově vyšla na zhruba 120 000 korun.

Počasí zdaleka nebylo jediným nepřítelem sochy, která v očích opavské veřejnosti dlouhodobě budí rozporuplné pocity.

„Na plášti byla spousta promáčklin, jak po něm lezli lidé. V jedné části byla dokonce evidentní deformace od náklaďáku. Nejspíš do něj narazil nějaký trhovec," mínil dále. Jindřich Onderka zase pracoval na Špionových nohách. Svařoval je a také si docela „užil": „Plášť byl poškozen vlivem psí moči. Když jsem začal se svařováním, zvedl se neskutečný zápach."

Během příštího týdne však Pavel Strakoš a spol. vrátí sochu Opavanům. Hrubým odhadem váží tunu a dostat ji ze dvora pasířství nebude vůbec jednoduché. „Do těžiště Špiona umístíme kolečka, abychom ho mohli odvézt k bráně. Tam ho už vyzvedne jeřáb," zakončil krátké povídání majitel hradeckého pasířství, jehož tým se specializuje na podobné práce.

V minulosti například opravoval sochu s názvem Lípa svobody, která se nachází v Opavě na náměstí Joy Adamsonové. Momentálně třeba dodělává nový znak, jímž se bude chlubit třinecký zimní stadion Werk Aréna.

Petr Dušek