VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opravy kružberské nádrže budou dokončeny ještě letos

Práce na opravách kružberské přehrady skončí před koncem roku.

8.8.2016
SDÍLEJ:

Vodní nádrž Kružberk. Ilustrační foto.Foto: DENÍK / František Géla

Osmdesát milionů korun investovalo Povodí Odry do rekonstrukce vodní nádrže Kružberk. Práce jdou podle plánu a v těchto dnech se opravuje koruna hráze a návodní líc, na kterém se během šedesáti let provozu podepsaly povětrnostní podmínky a kolísání vodní hladiny.

„Rekonstrukce koruny hráze, postavené v padesátých letech minulého století, zahrnuje odbourání stávající cesty, chodníků a mostů přes přeliv a jejich opětovné vybudování. Dále se upraví stávající systém odvodnění koruny a doplněna bude také hydroizolace. Parametry však zůstanou zachovány, pouze cesta bude pokryta asfaltem místo dlažebních kostek, jak tomu doposud bylo," vysvětluje Jiří Konečný z investičního odboru státního podniku Povodí Odry.

Líc hráze bude sanován do hloubky zhruba deseti metrů pod úroveň koruny hráze. Nejvíce poškozené části povrchu budou odbourávány po úroveň výztuže, zkorodované výztuže budou ošetřeny, doplněny novou výztuží a opatřeny krycí betonovou vrstvou. Opravy si vyžádaly snížení objemu vody, který je teď na pětačtyřiceti procentech oproti běžnému stavu. To by však nemělo činit problém jako například minulý rok, kdy se na objemu podepsala sucha.

„Situace je uspokojivá, v porovnání s loňským rokem je to výrazně lepší. Kromě tří přehrad, které se opravují a kde je hladina snížena uměle, jsou díky srážkám přehrady buď plné, nebo těsně pod plným stavem," řekl mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček. Stavba začala loni v červenci a hotovo má být před koncem letošního roku. „Stavební práce pokračují, jde to bez nějakých výraznějších potíží nebo skluzu," doplnil Čestmír Vlček.

Zhotovitel stavby musí zachovat po celou dobu funkčnost a bezpečnost vodního díla, stejně jako má povinnost zajistit ochranu vody před znečištěním. Rekonstrukce tak nejznatelněji postihla řidiče kvůli zavřené silnici ze Svatoňovic do Kerhartic.

Primární měla být ochrana před povodněmi Vodní dílo Kružberk na řece Moravici bylo dokončeno v roce 1955 a je nejstarší přehradou na severní Moravě a ve Slezsku. Hráz nádrže je vysoká 34,5 metru a její tělo obsahuje 35 milionů metrů krychlových vody, která zajišťuje přísun zhruba poloviny pitné vody, kterou spotřebuje ostravská aglomerace. Původně se však o stavbě primárně uvažovalo jako o ochraně před povodněmi. Vodní nádrž své nynější poslání získala až v průběhu stavby

Autor: Petr Dušek

8.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Pro šestiletou dívku letěl do Hlučína vrtulník

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

/FOTOGALERIE/ Socha světce sedícího na schodech. Takový obrázek se naskytne těm, kteří zavítají do Ludgeřovic. Konkrétně pak na nově zrekonstruovanou farskou cestu. Zmíněným svatým je Fratišek z Assisi, který se tak stal v Ludgeřovicích počátkem křížové cesty.

Běh Opavou s Karolinou Mališovou a Jakubem Šiřinou se kvapem blíží

Také letos se v Opavě poběží Breda City Trail. Na jeho startu přitom nebudou chybět ani známé osobnosti.

Úřady zjišťují, kolik pětiletých dětí se nezapsalo do školek

Předškoláci z Opavska musejí letos poprvé od září do mateřských škol povinně, za nedodržení hrozí rodičům pokuta do výše až pěti tisíc korun.

Filmaři operují na Opavsku. Natáčí komedii

Režisér Pavel Vaňásek po pohádce s názvem Čertova skála v příštím roce do kinematografického světa přispěje svým dalším dílem. Tentokrát půjde o filmovou komedii Honza dědí mlýn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení