Je tato stále ještě novostavba řidiči využívána, nebo raději konzervativně parkují pod širým nebem? Martin Girášek z Technických služeb Opava tvrdí, že přes počáteční nedůvěru řidiči v domě parkují čím dál častěji. Nyní je v průměru obsazen z padesáti čtyř procent.

Jaká je situace přímo na místě? Uplynulý pátek, 10.50 hodin. Během čtvrthodinky se sem hrne jedno auto za druhým. Důvody, proč zde řidiči zajíždějí, jsou různé, často však říkají, že je to levnější a pohodlnější. Zatímco na běžném parkovišti v Opavě zaplatí za jednu hodinu stání kolem 20 korun, zde pouhých pět.

„Parkování zde využívám především proto, že je levné, hlídané a v blízkosti centra města. Své auto teď navíc mohu schovat do stínu,“ uvedl třiadvacetiletý podnikatel Ondřej Seidler. Devětadvacetiletému Ondreji Šoškovi z Žiliny se na parkování v parkovacím domě líbí mimo jiné to, že na rozdíl od přeplněných venkovních parkovišť zde vždy najde dostatek volných míst.

A jak jsou na tom parkoviště pod širým nebem? Co vede řidiče k tomu nechat auto venku a zaplatit za hodinu parkování čtyřikrát více než v parkovacím domě. Většině dražší parkovné sice vadí, do tunelů parkovacího domu by však za nic na světě nejeli. Buď si na to netroufají z nedostatku řidičských schopností, nebo se v uzavřených prostorách prostě jen necítí příjemně.

Proč zaparkovala na parkovišti na Masařské ulici například pětatřicetiletá zdravotní sestra Petra Škrobánková? „Parkovací domy příliš nevyužívám. Mám z nich paniku.“ Podobně se vyjádřila také třicetiletá řidička Lenka Nováková. Ta má prý z parkovacích domů klaustrofobii. S venkovním parkováním ve městě však jako velká část Opavanů příliš spokojena není.

(kat, jk)