Dostalo se na něj až nyní, jelikož budova prochází celkovou rekonstrukcí. Tamá dvě etapy. První bude za měsíc dokončena a týká se exteriéru. Druhá bude započata vzápětí a soustředí se na interiér. Muzeum by se znova mělo zpřístupnit veřejnosti od jara příštího roku.

Celkové opravy se vyšplhaly na částku 108 milionů korun. Celých 98 milionů pochází z dotací z Evropské unie. „Nebýt peněz z Evropské unie, těžko říct, jestli by se opravy vůbec uskutečnily,“ uvedl redakci náměstek pro provoz Slezského zemského muzea Petr Adamec.

Restaurátoři pod vedením Tomáše Skalíka začali na sousoší Pegasů pracovat již letos v únoru. „Během tří měsíců jsme restaurovali původní sochy, které byly v žalostném stavu. Počátkem května jsme zahájili práce na přesných kopiích soch Pegasů, které jsou vyrobeny z epoxidového materiálu s vnitřní nerezovou konstrukcí,“ uvedl Skalík.

Originály budou uloženy v depozitáři muzea a návštěvníci je uvidí až po otevření plánovaného lapidária. Na budovu se původní sochy nemohly vrátit především z toho důvodů, že jsou prakticky neopravitelné. Jistý podíl má na tom čas, jistý také restaurátoři v padesátých letech, kteří dávali sochy do pořádku po druhé světové válce.

Ti bohužel na ně použili cement, čímž sochy znehodnotili.

Spolu se sousoším Pegasů se na budovu vrátily také terakotové sochy alegorií obchodu, vědy a umění, které byly z budovy odstraněny zase v roce 2009, protože jejich havarijní stav ohrožoval kolemjdoucí.