Obce na Opavsku se začínají svými podpisy přidávat k celorepublikové petici, kterou zorganizoval Svaz měst a obcí České republiky, která se týká řešení problematiky veřejného pořádku a sociálních záležitostí.

„S obavami sleduji stále se zhoršující stav bezpečnosti ve většině našich měst a obcí a růst sociálního napětí mezi jednotlivými skupinami obyvatel," uvádí hlavní důvody založení petice předseda Svazu měst a obcí ČR a primátor statutárního města Kladno Dan Jiránek.

Peticí žádají vládu a Parlament České republiky, aby podnikly veškeré nutné kroky a nezbytná opatření k následujícím šesti bodům. Prvním z nich je zajištění rychlejší a důslednější postižitelnosti trestných činů a přestupků, zvláště u skupiny obyvatel, která má pocit „nepostižitelnosti".

Druhým bodem petice je požadavek na řešení drogové problematiky a také toho, aby se některé opakované přestupky staly trestným činem. Chtějí tak bojovat proti narkomanům a drobným zlodějům, kteří denně páchají drobné přestupky, které nejsou nijak zvláště postihovány, neboť příliš malé tresty nemají žádný efekt ani pro pachatele, ani pro ostatní a neplní ani výstražnou a odstrašující funkci.

V dalším bodu petice požadují schválení novely zákona o odpadech, která by zpřísnila podmínky výkupu železa a barevných kovů.

Chtějí legislativu upravit tak, aby bylo možné efektivně postihnout problémy s odcizeným výkupovým materiálem. „U nás v obci se pár poklopů od kanálu už ztratilo a poté jsme je našli ve sběrně," uvedl místostarosta obce Oldřišov Radim Lokoč.

Čtvrtým bodem je požadavek, aby sociální bydlení bylo hrazeno ze státního rozpočtu, nikoliv z rozpočtu obcí, jako je tomu doposud. Dále požadují spravedlivější a pro občany více motivující přerozdělování sociálních dávek. Posledním bodem petice je snaha o vytvoření aktivní politiky zaměstnanosti. S důrazem na využití veřejně prospěšných prací a znovuzavedení veřejné služby s motivačními prvky.

Na Opavsku se k petici připojilo již několik obcí. Například Pustá Polom, Bohuslavice nebo Oldřišov. „Lidé mohou podepisovat petici na Obecním úřadě i na místní poště," vyzývá k podpisu občany Hlubočce její starosta Jiří Najvert.

Starostové si od petice slibují zlepšení, i když jsou k nějakému výraznému pozitivnímu posunu věci spíše skeptičtí. „Rozhodně bychom uvítali zlepšení situace ve všech bodech petice, ale těžko teď říct zdali to bude mít nějaký větší účinek," říká místostarosta Oldřišova Radim Lokoč.

K petici se chtějí připojit i další města a obce na Opavsku. „Domníváme se, že se petice setká se zájmem ze strany občanů, protože mnohé problémy sužují i občany našeho města," říká místostarosta Hlučína Miroslav Pech.

Jestli petice, kterou Svaz měst a obcí ČR chce předložit vládě a Parlamentu České republiky, bude mít skutečně nějaký konkrétní dopad, je zatím ve hvězdách. Petici ale zatím lidé hojně podepisují V tuto chvíli má Svaz měst a obcí podpisy pouze od zhruba pěti set lidí.

„Dá se ale čekat, že podpisy budou přibývat s blížícím se termínem zasílání, který je 10. října," dodává iniciátor petice Dan Jiránek.

Barbora Němcová