VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Píšť vzala osud bývalého statku do svých rukou

Píšť - Osud statku je podobný, jaký přinesl porevoluční čas i jiným stavbám. V rámci restitučních pohledávek získal usedlost, kterou předtím mělo pronajato zemědělské družstvo, nový majitel. Jeho podnikatelský záměr se ale neuskutečnil – nebyl v souladu s platným Územním plánem obce Píšť.

31.7.2010
SDÍLEJ:

Dnes už tento areál neexistuje. Místo něj je v Píšti parkoviště pro čtyřicet aut.Foto: archiv obce

Celý areál bývalého zemědělsko-hospodářského areálu v Píšti tak léta chátral, byl poškozován vandaly, některé budovy měly narušenu statiku vlivem povětrnostních podmínek, část dokonce vyhořela. V roce 2008 se zastupitelstvo Píště rozhodlo tyto nemovitosti odkoupit.

To se v září 2008 za odhadní cenu 1 291 630 korun i podařilo. Nicméně další záměry obce pozměnil statik. Rozhodl, že bývalé hospodářské budovy, přístavby a zpevněná plocha nejsou vhodné pro další využití, a jako nejvhodnější varianta bylo navrženo jejich odstranění.

Obec proto začala hledat vhodný dotační titul, s jehož pomocí by mohla plány na revitalizaci areálu zvládnout. V dubnu loňského roku požádala Píšť o dotaci na projekt Revitalizace opuštěného území bývalého zemědělskohospodářského areálu v Píšti. Bylo jí vyhověno a v září dostala z prostředků Evropské unie 92,5% předpokládaných nákladů, tedy částku 6 788 659 korun.

Demolice, kdy z původních budov zůstala stát jen jedna, proběhla letos na přelomu května a června. Vzniklá plocha se přeměnila na parkoviště o ploše 2 854 čtverečních metrů. Na něj se vejde na 40 parkovacích míst pro auta a čtyři pro autobusy.

Parkoviště bude provozováno obcí a kromě osvětlení bude vybaveno veškerým potřebným inventářem. Zbývající část pozemku, kde není parkoviště, byla zazeleněna a osázena okrasnými dřevinami.

Autor: Martin Kůs

31.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tyčkařská exhibice na Dolním náměstí v Opavě.
46

Další ročník tyčkařské exhibice zaplnil Dolní náměstí v Opavě

Parkování pomocí SMS například zavedly velká nákupní centra v Praze či v Brně už na přelomu let 2010 a 2011. Například v Olomouci lze platit parkovné pomocí SMS od letošního července.

SMS parkovné v Opavě se může zpožďovat

Dočká se hřiště s umělým povrchem rekonstrukce?

Kylešovice - Zastupitelé města se v období letních prázdnin výjimečně sešli na svém zasedání, na kterém se shodli, že budou stejně jako v minulém roce žádat o dotaci  z programu vyhlášeného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Bolatice ožijí oslavami dožínek

/POZVÁNKA/ Tradiční oslavy dožínek jsou v Bolaticích na programu zítra. Zahájí je průvod, který vyjde od hasičárny směrem ke kostelu ve 13.45.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit

Fanoušky odveze na festival kyvadlovka z Opavy

Další zastávka festivalu Moravské hrady.cz bude v Hradci nad Moravicí. Na prostranství pod zámkem u hotelu Belaria už dnes vyroste stanové městečko, VIP kemp a také dvě pódia, na kterých se během pátku a soboty 19. srpna vystřídá celá řada jak českých, tak i slovenských interpretů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení