VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opavané se kvality zdejší pitné vody obávat nemusejí

Vážné problémy s kontaminovanou vodou zažívali v těchto dnech obyvatelé Prahy i některých míst v Čechách. V působnosti společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava se dosud nevyskytly, a lidé proto mohou vodu z vodovodu bez obav pít.

22.6.2015 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Její kvalita je stále sledována automatizovanými systémy a je pod stálou laboratorní kontrolou. „Provádíme rozbory vody odebrané ze zdrojů před úpravou, pak upravené vody a také analýzu pitné vody u zákazníka," ujišťuje Eva Špirochová z útvaru generálního ředitele společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava.

Všechny rozbory jsou prováděny v akreditované laboratoři, vybavené moderní laboratorní technikou a týmem zkušených pracovníků. U Českého institutu pro akreditaci je registrována jako zkušební laboratoř. „Splňuje veškeré nároky na odbornou způsobilost a protokoly s výsledky rozborů mají mezinárodní parametry. Akreditace je pravidelně obnovována," konstatuje Eva Špirochová.

Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava uplatňuje postupy, které riziko závadnosti minimalizují. Dodržuje zásady hygienicky nezávadné obsluhy a údržby vodárenských zařízení, proškoluje zaměstnance, vodohospodářské objekty fyzicky kontroluje a zabezpečuje je proti vniknutí cizích osob.

„Všechny materiály, přicházející do styku s pitnou vodou, musejí mít příslušný hygienický atest. Pravidelně provádíme odkalování vodovodní sítě i čištění akumulačních nádrží," říká Eva Špirochová. Připomíná, že společnost věnuje pozornost dodržování správných pracovních postupů při opravách poruch na potrubí.

Jejich postup vylučuje riziko vniknutí vody z výkopu a zpět do vodovodního řadu. Případná voda ve výkopu je čerpána pod úroveň opravovaného potrubí nebo je zajištěno její odvedení jiným vhodným způsobem. Po ukončení prací na opravě potrubí je místo opravy nejprve pečlivě mechanicky očištěno, následuje dezinfekce opravovaného místa a potom proplach či oplach pitnou vodou.

„Všechny tyto postupy snižují riziko kontaminace pitné vody na nejnižší možnou míru," dodává Eva Špirochová. Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava zásobuje pitnou vodou okresy Frýdek Místek, Karviná, Nový Jičín a Opava.

Autor: Jitka Hrušková

22.6.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tomáš Jursa
35

Záložník Tomáš Jursa: Rozhodl náš zlepšený výkon po pauze

Ilustrační foto.

Cestování do Hlučína komplikuje výluka

Zahrádkáři poděkují za úrodu

Rozloučení s létem a poděkování za úrodu. Tuto již tradiční akci připravili zahrádkáři z Borovníků. Akce se koná tuto neděli.

Spor o majetek Rothschildů bude řešit Ústavní soud

Potomci známého finančního rodu usilují na Opavsku stále o vrácení nemovitého majetku v Ludgeřovicích a Šilheřovicích.

Do Hradce přijede Olympic, Richard Müller a poprvé také Arakain s Lucií Bílou

Jeden z největších festivalových svátků na Opavsku je tady. Každoročně se na prostranství pod zámkem v Hradci nad Moravicí sjíždějí tisícovky lidí a vše zatím napovídá tomu, že nejinak tomu bude také letos.

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

/ANKETA, KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017/ Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční 20. a 21. října, do včerejška ale musely strany podat své kandidátky. Kdo jsou lídři v Moravskoslezském kraji a jak v létě nabírali síly do předvolebních soubojů?  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení