VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kováři z Milostovic vystavují svou plastiku před ostravskou radnicí

Milostovice, Ostrava /FOTOGALERIE/ - Umělečtí kováři z Kovárny Milostovice zase jednou ukázali, že mají ruce ze zlata. Vytvořili mystickou bytost stvořenou z koně a důlního vozíku, která nese název Pocta hornictví.

9.12.2013 3
SDÍLEJ:

Vítězná plastika Sympozia prostorových forem Ostrava 2013 byla o tomto víkendu instalována na kruhový objezd před ostravskou Novou radnicí. Jde o unikátní dílo, z poloviny kůň a z poloviny hornický vozík.Foto: DENÍK / Lukáš Kaboň

Velká kovová plastika vznikla v rámci sympozia Ostrava industrial a protože ze všech děl byla odbornou porotou vyhodnocena jako nejzdařilejší, o uplynulém víkendu byla instalována před ostravskou radnici.

„Zdvižkou to budeme dávat na kruhový objezd před radnicí. Čeká nás pěkná fuška, protože kůň váží šest set kilo a na výšku měří dva metry a dvacet centimetrů," poznamenal minulý týden jeden z uměleckých kovářů milostovické kovárny, Ondřej Géla.

Do Pocty hornictví bylo potřeba investovat spoustu času. Celkově vznikala tři týdny. Každý den na ní kováři dělali zhruba dvanáct hodin. „Plastiku jsme vyráběli okamžitě po Hefaistonu, což je vlastně setkání uměleckých kovářů, které se každoročně během srpna koná na Helf- štýně. Pracovali jsme v prostorách stoleté kovárny ve vítkovických železárnách," pokračoval jeden z autorů netradičního díla.

Odborníci si dílo pochvalovali

Ondřej Géla a spol. se při výrobě plastiky skutečně zapotili. Nejsložitější totiž bylo napasovat koně na důlní vozík. Kováři z Milostovic u sebe naštěstí měli malou „vychytávku", která jim práci významně ulehčila.

„V minulém roce jsem pracoval na podobném koni. Zachytil jsem ho v pohybu. Pečlivě jsem si hrál s anatomií jeho těla a nyní jsme mohli z mých poznámek znovu čerpat. Tento kůň je akorát desetkrát větší," konstatoval už zmíněný Ondřej Géla.

Sympozium už popáté uspořádala ostravská střední umělecká škola AVE ART. Porota počin milostovických kovářů hodnotila velice pozitivně. Nikdo jiný jejich plastiku nepřekonal. Pochválil je například vedoucí katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Ostravské univerzity Ondřej Vorel.

„Práce se velice líbila také hlavnímu architektovi města Ostravy. Vyslechli jsme si dokonce, že Pocta hornictví se povedla lépe než oficiální ostravský znak," nechal se slyšet a vysekl poklonu Ondřej Vorel.

Dobrá reklama

Plastika byla nějakou dobu vystavena před Domem kultury ve Vítkovicích a v sobotu se přestěhovala před radnici. Byť za toto dílo kováři žádnou horentní sumu rozhodně nevyinkasovali, mimo jiné to mohou brát jako výbornou reklamu.

„Jedná se o takový dar milostovických kovářů Ostravě. Víme, že se takhle můžeme zviditelnit. Někdo se dozví, že jsme tuhle plastiku dělali my, a může se na nás obrátit," zamyslel se Ondřej Géla.

Kovárna Milostovice před nedávnem utrpěla velkou ztrátu. Zloděj nebo zloději totiž před restaurací v Novém Dvoře odcizili plastiku společenstva mravenců, s níž si kováři hráli také poměrně dlouho. V souvislosti s více než půltunovou hmotností Pocty hornictví snad krádež ze strany nějakých ostravských sběračů kovů hrozit nebude.

„To už by snad ani nebylo možné. (smích) Mravence se bohužel doposud nepodařilo najít. Domníváme se, že šance na jejich vypátrání je už prakticky nulová," uzavřel Ondřej Géla.

Petr Dušek

Autor: Redakce

9.12.2013 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Matěj Helebrand

Šestice hráčů Slezského FC prodloužila smlouvy

Ilustrační foto

Muž se těžce zranil při práci v lese u Větřkovic

Pátek bude na Horním náměstí ve znamení sportu

/POZVÁNKA/ Sportovní oddíl SK P.E.M.A. Opava během tohoto pátku 22. září bude na Horním náměstí v Opavě pořádat velký sportovní den.

Workshop o běhu času

/POZVÁNKA/ Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity pořádá v úterý 26. září v objektu na Masarykově třídě mezinárodní workshop na téma Volný čas v dějinách.

Hana Gráfová: Roste zájem o maturitní přípravné kurzy

/ROZHOVOR/ Celé roky učí cizí jazyky. Umí perfektně německy i rusky. Mimo jiné pak realizuje projekty se zahraničními studenty. Řeč je o manažerce vzdělávání Jazykového a vzdělávacího centra Faktum v Opavě Haně Gráfové.

V Opavě točili film o metanolové aféře

Hlavní roli hraje Lukáš Vaculík. Kompars dělali zdravotně postižení a zdravotně znevýhodnění zaměstnanci opavské firmy Fros.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení