VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policejního psa uštkl had. Léčí ho v Hlučíně

Českého psa hlídajícího schengenskou hranici uštkl v Makedonii jedovatý had. Veterináři mu však stihli zachránit život. Po převozu vojenským speciálem se o Adeho nyní starají v Hlučíně.

5.5.2016
SDÍLEJ:

Nedaleko obce Davidovo v Makedonii byl při kontrole okolí uštknut český policejní pes Adebayor. Ade je šestiletý belgický ovčák, který společně se svým psovodem sloužil v Makedonii jako hlídka při kontrole schengenské hranice, kterou střežili.Foto: Policie ČR

Nedaleko obce Davidovo v Makedonii byl při kontrole okolí uštknut český policejní pes Adebayor. Ade je šestiletý belgický ovčák, který společně se svým psovodem sloužil v Makedonii jako hlídka při kontrole schengenské hranice, kterou střežili.

A právě na jedné z takových kontrol se zdravotní stav Adeho začal rychle měnit.

Návrat vojenským speciálem

„Potíže psa byly zpočátku připisované vysokým venkovním teplotám, stav psa se ale progresivně zhoršoval. Objevily se poruchy koordinace pohybů a ochrnutí. Na základě těchto příznaků bylo vysloveno podezření na kousnutí hadem nebo štírem a byla nasazena protišoková léčba a antisérum proti hadímu jedu," sdělil Jiří Caletka z tiskového oddělení Ministerstva obrany.

I přes rychlý zásah veterináře se stav psa i nadále zhoršoval. Adebayor ztratil zrak a následně upadl do bezvědomí. Poté co opět nabyl vědomí bylo rozhodnuto o jeho transportu do České republiky, jelikož u něj přetrvávalo ochrnutí a poruchy zraku.

Návrat psa i s jeho doprovodem se uskutečnil prostřednictvím vojenského speciálu, který přistál ve Skopje, když předtím přepravil skupinu českých policistů na řecký ostrov Lesbos.

„Z Prahy se Ade následně přesunul do vojenského veterinárního zařízení v Hlučíně, kde má zajištěnu špičkovou veterinární péči," informovala mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková.

„Po čtyřiadvacetihodinové intenzivní terapii v hlučínském veterinárním ústavu se klinický stav ochrnutého psa, který nedokázal přijímat ani vyměšovat potravu, začal pozvolna zlepšovat. Nyní již chodí, přijímá potravu, a také laboratorní nález v krvi se zvolna vrací do fyziologických hranic," dodává Jiří Caletka.

Jak péče probíhá, se přímo v Hlučíně informoval také policejní prezident Tomáš Tuhý, který byl potěšen prací, kterou armádní veterináři odvádějí. „Policejní kynologie je velmi důležitou součástí policejní práce a nasazení služebních psů v zahraničí se velmi osvědčilo. Věřím, že se Ade již brzy plně zotaví a vrátí se do služby. Veterinárním lékařům jsem osobně poděkoval za nadstandardní péči, kterou našemu svěřenci poskytují," uvedl policejní prezident.

Jaká bude Adeho budoucnost je však zatím nejasné. Zda se do služby skutečně vrátí, napoví až průběh léčení ve vojenském verinárním ústavu v Hlučíně. „V tuto chvíli je předčasné jakýmkoliv způsobem komentovat Adeho zdravotní stav," řekla vrchní policejní komisařka Ivana Nguyenová.

Ministerstvo obrany je však v prognózách pozitivnější a předpokládá, že Adebayor bude opět schopen služby.

V Hlučíně, kde aktuálně léčení probíhá, provádí zaměstnanci Armády ČR mimo jiné také přípravu veterinárních lékařů pro zahraniční mise a ochranu vojsk proti onemocněním přenosných ze zvířat na člověka.

Petr Večeřa

Autor: Redakce

5.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tyčkařská exhibice na Dolním náměstí v Opavě.
46

Další ročník tyčkařské exhibice zaplnil Dolní náměstí v Opavě

Parkování pomocí SMS například zavedly velká nákupní centra v Praze či v Brně už na přelomu let 2010 a 2011. Například v Olomouci lze platit parkovné pomocí SMS od letošního července.

SMS parkovné v Opavě se může zpožďovat

Dočká se hřiště s umělým povrchem rekonstrukce?

Kylešovice - Zastupitelé města se v období letních prázdnin výjimečně sešli na svém zasedání, na kterém se shodli, že budou stejně jako v minulém roce žádat o dotaci  z programu vyhlášeného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Bolatice ožijí oslavami dožínek

/POZVÁNKA/ Tradiční oslavy dožínek jsou v Bolaticích na programu zítra. Zahájí je průvod, který vyjde od hasičárny směrem ke kostelu ve 13.45.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit

Fanoušky odveze na festival kyvadlovka z Opavy

Další zastávka festivalu Moravské hrady.cz bude v Hradci nad Moravicí. Na prostranství pod zámkem u hotelu Belaria už dnes vyroste stanové městečko, VIP kemp a také dvě pódia, na kterých se během pátku a soboty 19. srpna vystřídá celá řada jak českých, tak i slovenských interpretů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení