VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pavla Losertová: O domácím násilí se mluví pořád málo

OPAVA - Do dvouletého pilotního projektu Žena – bezpečí s novou tváří pro město, který byl letos v závěru října ukončen závěrečnými zkouškami, bylo zařazeno dvacet příslušnic městské policie z Moravskoslezského kraje. Z Opavy se ho zúčastnilo celkem pět uniformovaných žen a jednou z nich byla šestadvacetiletá Pavla Losertová.

23.11.2007
SDÍLEJ:

Na pohled křehká blondýnka umí být i dost rázná. Foto: DENÍK/Jiří Korbel

Dozvěděla jste se během školení hodně nového?

Především jsem získala mnoho zkušeností přímo od renomovaných lektorů, kteří s touto problematikou mají už dlouholeté zkušenosti. Poskytovali nám veškeré poznatky, které s domácím násilím souvisejí, od právních aspektů přes zásady komunikace s obětí a vyjednávání s agresorem až po psychologické postoje a další vhodné zásady. Vytvořili nám také prostor k prezentaci našich vlastních poznatků z praxe.

Jsou případy domácího násilí v Opavě časté?

Určitě, ale je to trend, o kterém se zatím moc nemluví. Mnohé ženy se za své ponižování stydí, a proto se s ním raději ani nesvěřují. Některé se zase o svém trápení hovořit bojí, protože mají obavy z následné reakce agresivního partnera. Také veřejnost považuje domácí násilí stále ještě za privátní tabu, které se odehrává doma za zavřenými dveřmi. Názor lidí zvenčí, že jim do rodinných rozmíšek sousedů a známých nic není, je pořád hodně silný.

Domácí násilí je fyzickou záležitostí?

Kdepak. Forem má daleko víc. Začíná to zpravidla psychickým nátlakem, který se projevuje slovním ponižováním a urážkami. Někdy průběh pokračuje citovým vydíráním, nebo dokonce izolací od rodiny a přátel až po fyzický útok.

Obětmi jsou pokaždé jen ženy?

Řekla bych to takhle - ženy jsou nejčastějšími oběťmi, ale domácí násilí postihuje také děti a seniory. Někdy dokonce i muže, ale těch je mizivě málo.

Už jste se s takovým případem setkala?

Jistě. Vzpomínám si například na jednoho vysokoškoláka, který svou manželku dlouho psychicky i fyzicky terorizoval. Mlátil ji, kopal do ní a demoloval nábytek. Příčinou nebyla opilost, ale žárlivost. Sám měl sice bokem milenku, ale svou ženu neustále, a hlavně bezdůvodně, podezříval z nevěry. Kromě manželky atakoval i jejich mladistvého syna.

Jak zákrok probíhal?

Po ohlášení případu jsem večer na místo přijela spolu s policisty a pracovnicí péče o dítě. Útočník po našem příjezdu trochu vychladl a zkoušel vinu za incident hodit na manželku tvrzením, že ho k tomu vyprovokovala. Tento případ, který každopádně urychlil rozvodové řízení, policisté nakonec řešili jako přestupek proti občanskému soužití a muž z bytu vykázán nebyl.

Může mít vykázání z bytu nějaký praktický význam?

Deset dnů pobytu agresora mimo domov osobně považuji za dost krátkou dobu k tomu, aby si partneři mohli fakta ujasnit. Oběť se musí už ve vlastním zájmu rozhodnout skutečně dobře a potřebuje k tomu dostatek času. Za skutečně dobré považuji zřízení Intervenčního centra, které v našem kraji sídlí v Ostravě. Jeho odborníci věnují postiženým osobám komplexní péči a bez jejich přispění by si hodně obětí domácího násilí určitě nevědělo rady.

Proč jste si zvolila povolání u městské policie?

Jsem absolventkou technické průmyslovky, ale mám ráda hlavně práci s lidmi, kterým chci v terénu nějak pomáhat, a líbí se mi různorodost pracovní náplně. Nikdy totiž dopředu nevím, co mě při službě potká.

Takže máte dobrodružnou povahu.

Asi ano, protože jinak bych takovou práci dělat nemohla.

Co všechno musí žena u městské policie zvládat?

Prakticky všechno, co její mužští kolegové. Musí umět dobře komunikovat, ovládat své chování, rychle se rozhodovat a být tělesně i duševně v dobré kondici. Pravidelně chodím do posilovny cvičit, do bazénu plavat a do terénu běhat. Jezdím na kole i na kolečkových bruslích, docházím na aerobik, hraji badmington a v zimě lyžuji. Baví mě sport všeho druhu.

Někteří strážníci v jiných městech navíc jezdí také na koních. Jak jste na tom v této disciplíně?

Úplně špatně, protože do sedla bych dobrovolně nevlezla. Přiznávám, že zrovna před koňmi mám až tak velký respekt, že se jich vyloženě bojím. Ovládání motoru je mi rozhodně bližší. Pokud si mohu zvolit kontakt se zvířetem, je to pes.

23.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slezský FC Opava - Sokolov 0:0
AKTUALIZOVÁNO
1 37

II. LIGA: Opava – Sokolov 0:0

Ilustrační foto.

Opavsko: medu je málo, někde zdraží

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení