Monika Kološová u ní pracuje od 1. ledna tohoto roku. „Jako policistka jsem chtěla pracovat už na střední škole. Tento sen se mi však naplnit nepodařilo, a proto jsem šla pracovat jako prodavačka. Po ukončení mateřské dovolené jsem zkusila štěstí ještě jednou a přihlásila se k Městské policii v Ostravě.

Po splnění náročných fyzických testů, psychotestů a po zdárném ukončení rekvalifi kačního kurzu jsem konečně byla zařazena do oddílu prevence a dohledu," popsala svou cestu k policejní uniformě Monika Kološová.

U ostravské městské policie vykonávala jednak běžný výkon služby jako strážník, jednak se podílela také na preventivní činnosti. Srovnávat práci strážníka a preventivy podle ní nelze. „Jedná se o dvě rozdílné věci. Strážník preventiva většinou nepřijde do styku s běžným výkonem služby nebo jen málo. Zabývá se prevencí, tedy vede besedy na školách či v klubech důchodců. Kdežto strážník pouze vykonává svou běžnou službu," vysvětlila.

Z Ostravy přešla rovnou k hlučínské policii. „Běžný výkon služby mi chyběl, jsem teď moc spokojená. S prací preventivy jsem ale úplně neskončila, stále vedu besedy nebo třeba i značím jízdní kola syntetickou DNA. Má práce je velmi různorodá. Pracuji jako každý jiný strážník, jen s tím rozdílem, že kvůli dětem mám pouze ranní směny od pondělí do pátku," poznamenala Monika Kološová.

A jak se jí pracuje v čistě mužském kolektivu? „Ten jsem měla už v Ostravě a pracuje se mi v něm dobře. Ať už pracujete se samými ženami nebo se samými muži, vše má svá pro i proti. A já si za ty čtyři měsíce, co v Hlučíně jsem, na mužské kolegy zvykla a jsem spokojená," doplnila.

Ženy u policie na OpavskuMěstská policie Opava – 11 strážnic
Městská policie Hlučín – 1 strážnice
Městská policie Vítkov – 0 strážnic
Obvodní oddělení Policie ČR Opava – 10 policistek
Obvodní oddělení Policie ČR v okrese Opava – 30 policistek

Ženy u policie vykonávají stejnou práci jako muži

Kdo by si myslel, že ženy u policie se mají jako v bavlnce a přistupuje se k nim jako k něžnému pohlaví, ten se velmi mýlí.

„Strážnice mají stejnou pracovní náplň jako strážníci. Absolutně nemají žádné úlevy ani výhody," uvedla tisková mluvčí Městské policie Opava Petra Stonišová. V současné době tam pracuje 45 strážníků a 11 strážnic.

„Městská policie Opava vznikla 11. dubna 1992 a v témže roce k ní byla přijata také první žena, která u nás pracuje dodnes. Nemyslím si, že by v posledních letech měly ženy o práci u policie nějaký větší zájem než muži," dodala.

Do kolektivu mužů zapadla

Jak jste si již přečetli, Městská policie Hlučín má od 1. ledna letošního roku svou první strážnici, a sice Moniku Kološovou. „Měl jsem nejdříve trochu obavy, že by u nás měla pracovat žena. Ty ale velmi brzy vzaly za své. Důvodem bylo nejspíše to, že už věděla, do čeho jde, tedy že s prací strážníka už měla nějaké předchozí zkušenosti," řekl velitel Městské policie Hlučín Luděk Olšovský.

I přes prvotní rozpaky se se svým novým pracovním prostředím dobře sžila. „Myslím, že těch 15 strážníků, kteří tady momentálně pracují, přijalo novou kolegyni dobře a do kolektivu zapadla bez problémů," pokračoval.

Nebyla však první ženou, která se o práci u hlučínské městské policie ucházela. Ty se k ní hlásily už dříve, ale vybrány nebyly.

Mohla by Monika Kološová nějakým způsobem motivovat další ženy, aby si tuto profesi vyzkoušely? „Myslím si, že motivovat další ženy není potřeba. U městských policií jich pracuje mnoho na různých úrovních. Je to jen o tom, zda tuto profesi skutečně chtějí dělat, a hlavně jestli na to mají, jak se říká, žaludek," dodal Luděk Olšovský.

Ve Vítkově už strážnice měli

U Městské policie Vítkov působí v současné době celkem sedm strážníků. Žena mezi nimi sice není, ale v minulosti tomu bylo jinak.

„Kdysi tady sloužily dvě ženy, takže s tímto máme zkušenosti. Nevím, zda bych mezi námi teď ženu viděl úplně rád, myslím tedy z čistě pracovního hlediska, z jednoho prostého důvodu. Skladba obyvatel ve Vítkově je velmi specifická, zdejší region není úplně bezproblémový a kolikrát mají co dělat sami muži," vysvětlil vedoucí strážník Městské policie Vítkov Roman Mišáček.

V dohledné době by měli přijmout do služby další posilu. Jestli to bude muž, nebo žena, je otázkou. „Samozřejmě pokud se přihlásí žena a bude splňovat veškerá kritéria, tak s tím nemám žádný problém. Ale z důvodu již řečených byl bych přeci jen radši, kdyby to byl muž," uzavřel se smíchem Roman Mišáček.

Pro Martinu Brožovou práce u policie vždy byla velkým snem.Martina Brožová: Policistkou jsem chtěla být už od dětství

Na opavském obvodním oddělení policie působí šestatřicetiletá Martina Brožová z Vítkova už šestnáct let. Jedná se o její první zaměstnání, a jak sama říká, jen tak by neměnila. Práce ji totiž naplňuje a baví.

Věnuje se také obchůzkové činnosti, hlavní pracovní náplň však tvoří řešení přestupků. Jejím rajonem je především Olomoucká ulice a okolí.

„Je to mé první zaměstnání. Splnil se mi tím vlastně můj velký sen. Chtěla jsem být policistkou už od dětství. Když jsem se po gymnáziu v roce 2000 nedostala na vysokou školu, rozhodovala jsem se, co dál budu dělat. U policie zrovna nabírali ženy, já se přihlásila a ono to vyšlo," popisovala svůj příběh dnes už zkušená policistka Martina Brožová.

Sen se nakonec s policejní realitou sice moc neztotožňoval, ale i tak by si jiné povolání nevybrala. „Samozřejmě jako dítě jsem si vysnila, jaká taková práce může být, ale s reálem se to nedá srovnat. Je to úplně jiné. Člověk byl tehdy přece jenom oblbnutý různými seriály a podobně.

Přes to všechno mám svou práci ráda a nevyměnila bych ji. Kdybych měla opět stát před rozhodnutím, jestli do toho jít, šla bych," pokračovala.

Při vstupních testech podle ní ženy nijak zvlášť šetřeny nebyly. Rozdíly oproti mužům údajně byly, ovšem jen minimální. „Je to už poměrně dávno, ale podle mého to tenkrát ženy měly trochu jinak. Například v běhu na dvě stě metrů jsme musely překonat jiný čas. Dělaly jsme myslím i méně kliků," uvedla dále Martina Brožová.

Zaměstnání u policie bývalo a vlastně stále je zejména mužskou záležitostí. Nemohla tak nezaznít otázka, jestli si ji její kolegové na pracovišti nějakým způsobem třeba nedobírají. „V Opavě je u policie celkem asi devět nebo deset žen. Něčemu takovému rozhodně nečelíme. Já třeba v kolektivu, v němž převažují muži, problém nemám. Odmala jsem si byla zvyklá hrát především s kluky.

Musím říct, že mi v jejich kolektivu bylo lépe než v tom ženském. Lépe jsem si s nimi rozuměla," uzavřela šestatřicetiletá Martina Brožová, která pochází z Vítkova a za prací do Opavy tak pravidelně dojíždí.

Veronika Bernardová, Petr Dušek