VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pořadatelé kulturních akcí v Opavě kritizují město

Opava - Vznikem Klubu Art došlo podle názoru Klubu opavské kultury k nabourání vytvořené rovnováhy.

15.9.2010 10
SDÍLEJ:

Klub ARTFoto: DENÍK / Anna Sotolářová

„Jsme početná skupina pořadatelů kulturních akcí, návštěvníků a nadšenců, jednotlivců, členů různých kulturních a společenských sdružení, neformálních part a seskupení studentů, hudebníků i výtvarníků. Všichni působíme v Opavě, kterou máme rádi a chceme v ní žít a pracovat.

Naše iniciativa se jmenuje Klub opavské kultury,“ tak začíná otevřený dopis adresovaný primátorovi Zbyňku Stanjurovi (ODS).

Úvodem pisatelé vyjadřují pochvalu za to, jak se město v posledních letech stará o kulturní záležitosti. Konstatují, že v průběhu posledních deseti let se situace na poli kulturního dění v Opavě rovnoměrně rozvrstvila a vyjasnila. Ze současnosti zmiňují festivaly Další břehy a Bezručova Opava, postavení koncertní haly, rekonstrukce Domu umění nebo vznik Obecního domu a v něm Klubu Art.

A právě organizace OKO, která řídí činnost Obecního domu i Domu umění, je pisatelům trnem v oku. „Jejím ředitelem se nestal člověk s dlouholetými manažerskými zkušenostmi ve významnější kulturní organizaci, oplývající znalostmi kulturní politiky a kulturním přehledem. Následné přerušení kulturní činnosti Bludného kamene v Domě umění hodnotíme jako nešťastné,“ stojí v dopise.

Jeho autoři mají výhrady k tomu, že si město na produkci kultury vytváří svůj vlastní nástroj a zřízením OKO podle nich prakticky dotvořilo monopol na téměř všechny podstatné kulturní aktivity.

„Například pravidelné komerční taneční aktivity jsou podporovány z městských peněz, i když jinde se uskutečňovaly a uskutečňují bez nich. Podobné to je s jazzovými koncerty, filmovými představeními, literárními večery a dalšími akcemi,“ píší členové Klubu opavské kultury primátorovi.

Upozorňují, že naopak stále chybí řada důležitých témat a žánrů, které by městskému klubu příslušely. „Dopis přišel v pondělí, ale pan primátor byl na dovolené, a proto si ho přečetl až včera. S autory se chce osobně setkat a všechny výhrady s nimi prodiskutovat,“ říká asistentka primátora Jana Popková.

Klub opavské kultury sepsal dopis ve snaze pohnout spornými věcmi dopředu. „Domníváme se, že koncepční kulturní politika v Opavě neexistuje. Prostřednictvím našeho dopisu chceme vyvolat diskusi pro zlepšení daného stavu,“ vysvětluje jeho účel jeden ze signatářů Jiří Siostrzonek.

Autor: Jitka Hrušková

15.9.2010 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto vypadal areál na Mariánský loukách po vystoupení rockové kapely Smrtislav.
2

Moravské hrady.cz aneb Festivalový Hradec je v plném proudu

Roman Skuhravý

Opava chce potvrdit výhru z Ústí

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení