VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PORADNA: Můj přítel je ve vězení a chce požádat o propuštění

Opava - Vážení čtenáři, v této naší nové rubrice se můžete ptát pracovníků Probační a mediační služby v Opavě.

1.9.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Uwe Titscher

V následujícím dotazu se naše čtenářka ptá na problém se svým přítelem, který je ve vězení.

„Můj přítel je ve vězení a chtěl by podat žádost o propuštění po polovině trestu. Faktem ale je, že není ve vězení poprvé, a tak mám strach, zda mu soud vyhoví. Naposledy mi napsal, že v této souvislosti kontaktoval probační a mediační službu. Co mohou v této věci její pracovníci dělat?"

Na otázku odpovídá probační úředník Dušan Beyer: „Ze zákona má skutečně každý odsouzený možnost podat žádost o podmíněné propuštění z výkonu trestu odnětí svobody, podle závažnosti trestného činu buď po polovině, nebo po dvou třetinách odpykaného trestu. O žádosti rozhoduje okresní soud místně příslušný věznici, kde odsouzený trest vykonává.

Pro podmíněné propuštění musí odsouzený splňovat předpoklady v podobě dobrého chování ve výkonu trestu, snahy o napravení újmy, kterou trestným činem způsobil, ale také se posuzuje, zda je schopen v budoucnu vést řádný život bez konfliktu se zákony.

V určitých případech se zejména posledním z předpokladů zabývá také probační a mediační služba, která pro potřeby rozhodování soudu vypracuje podrobné stanovisko o tom, za jakých podmínek je možné konkrétní osobu podmíněně propustit probační úředník mapuje sociální a rodinné zázemí odsouzeného a zabývá se zejména rizikovými faktory, které jej vedly k trestné činnosti po komplexním vyhodnocení pak navrhuje možnosti jejich snížení v podobě uložení povinnosti nebo omezení, které by měl podmíněně propuštěný na svobodě ve zkušební době dodržovat (např. dohled probačního úředníka, zákaz užívání drog, povinnost podrobit se další léčbě, povinnost hradit škodu apod.), v některých případech však bývá stanovisko k možnému podmíněnému propuštění i nedoporučující."

Probační a mediační služba poskytuje pomoc zdarma. Kde ji najdete?

Tato služba spadající pod ministerstvo spravedlnosti sídlí na Olomoucké ulici 8/14 v domě bývalého ředitelství Fidor (Opavie). Sídlí v něm ještě další společnosti a firmy a najdete ho pár desítek metrů před bývalou Národní kavárnou. Objednat se můžete také na telefonu 556 650 435, 553 791 495, 731 692 776. E-mail: ptesar@pms.justice.cz Více informací na www.pmscr.cz.

V našem deníku se můžete pracovníků Probační a mediační služby zeptat na vše, co vás trápí a s čím potřebujete pomoci. Otázky zasílejte na e-mailovou adresu zuzana.urbankova@denik.cz nebo klara.jarosova@denik.cz.

Autor: Redakce

1.9.2012
SDÍLEJ:
Takto vypadal areál na Mariánský loukách po vystoupení rockové kapely Smrtislav.
2

Moravské hrady.cz aneb Festivalový Hradec je v plném proudu

Roman Skuhravý

Opava chce potvrdit výhru z Ústí

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení