VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Budova opavské porodnice by měla sloužit seniorům

OPAVA - Výměna budov bývalé porodnice a základní školy. Na této transakci se dohodla opavská radnice s Krajským úřadem Moravskoslezského kraje.

24.11.2007
SDÍLEJ:

Budova bývalé porodnice by měla sloužit k ubytování seniorů.Foto: Archiv

Bývalá porodnice by měla tedy přejít z majetku kraje do majetku města, a naopak budova Základní školy v Opavě ve Dvořákových sadech se stane majetkem kraje. Směnu nemovitostí schválilo již letošní červnové zastupitelstvo s tím, že městu Opavě vznikne při tomto převodu finanční plnění ve výši necelých tří milionů korun jako vyrovnání rozdílu mezi odhadními cenami obou objektů. „Přijali jsme usnesení o výměně budov. Krajský úřad poskytne městu budovu bývalé porodnice a město na kraj převede budovu základní školy ve Dvořákových sadech i s okolními pozemky. Město ještě bude muset dorovnat rozdíl v odhadních cenách, protože budova porodnice má vyšší odhadní cenu,“ uvedl náměstek primátora Jaroslav Horák.

„Naším záměrem je využít bývalou porodnici jako ubytování pro seniory s možností poskytování sociálních služeb,“ doplnil Horák. „Pro nás jako školu se nic zásadního nemění. Jen škola přechází z majetku města do majetku Moravskoslezského kraje,“ uvedla ředitelka Základní školy v Opavě ve Dvořákových sadech Ludmila Mücková. Budovu bývalé porodnice nechal postavit v rozmezí let 1911 až 1912 tehdejší ředitel zemské nemocnice Fritz Pendl jako soukromé sanatorium. Disponovala čtyřiceti lůžky, dvěma operačními sály a na svou dobu byla vybavena nejmodernějším zařízením.

„Jde o jednu z nejvýznamnějších památek architektonické moderny na území Opavska vůbec, dílo vídeňského architekta Alfreda Kellera. Její cena spočívá v dochovanosti řady detailů na fasádě, oken, dveří, výzdobných prvků. Stavba reprezentuje vysokou úroveň stavební kultury Opavy jako zemského hlavního města v době na sklonku rakouské monarchie,“ sdělil historik umění Pavel Šopák ze Slezské univerzity.

Jako porodnice začala budova sloužit od roku 1947. Danému účelu však už dlouho nevyhovovala a provoz komplikoval velmi špatný technický stav. Po dostavení centrálního pavilonu ve Slezské nemocnici začaly maminky přivádět děti na svět už v jeho prostorách, které svým prostředím a vybavením odpovídají současným zdravotnických požadavkům. Jak se staví k historické hodnotě objektu bývalé porodnice vedení města? „Návrh na památkovou ochranu budovy bývalé porodnice nepadl. K její historické hodnotě při jejím budoucím využití bude samozřejmě přihlédnuto, uvedl náměstek primátora Pavel Mališ.

24.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vlak RegioJet. Ilustrační foto.
1

Lidé se dočkají nového spoje do Prahy

SK Sigma Olomouc – Slezský FC Opava 2:2 a 3:2
40

FOTBAL příprava: Olomouc - Opava: 2:2 a 3:2

Prohlédněte si interiér kostela sv. Hedviky. O prázdninách budete mít možnost

/POZVÁNKA/ Otevřené chrámy zní název projektu, který v rámci církevní turistiky spustilo Biskupství ostravsko opavské (BOO). A o možnost podívat se do útrob některých sakrálních památek nebudou ochuzeni ani obyvatelé našeho okresu.

Do Slezského divadla se vrací Cikánský baron

/POZVÁNKA/ „Cikánský baron jsem já," sdělí premiérovému publiku v neděli 25. června od 19 hodin Šándor Barinkay.

Vize za Slezanku dostává první obrysy

Z prvních výsledků analýz prostoru za Slezankou vyplývá, že by tu lidé nejraději viděli polyfunkční sál nebo okrasnou zahradu.

Krajské kluby znají své soupeře v poháru

V rámci losovacího aktivu, který se uskutečnil ve čtvrtek v Olomouci, byl rozlosován rovněž i nový ročník pohárové soutěže MOL Cup.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies