VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pošty budou provozovat obce a soukromníci i na Opavsku

V současné době obce nebo soukromníci provozují v Moravskoslezském kraji pět poboček České pošty. Byť žádnou z nich nenajdete na Opavsku, je pravděpodobné, že v budoucnu přibudou i zde.

18.11.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Marie Šuláková

Z nařízení vlády, které bylo potvrzeno v červenci letošního roku, vyplývá, že minimální počet poboček České pošty nesmí klesnout pod hranici 3200. Pošta především v menších obcích plánuje změnit způsob fungování.

„Neplánovali jsme rušit pobočky, ale hledala se forma, jak při zachování současného rozsahu pobočkové sítě snížit náklady na její provoz. Projekt Pošta Partner, který je založen na provozování pošt smluvními stranami, je právě tou cestou, jak úspor při zachování stejného počtu dosáhnout," vysvětloval tiskový mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Do roku 2025 se v rámci zmíněného projektu počítá s převodem 2500 poboček. Byť Matyáš Vitík s ohledem na probíhající jednání s obcemi i soukromníky nemůže blíže specifikovat lokality, kterých se přeměna bude týkat, už nyní je jasné, že na nový způsob provozování si budou zvykat třeba ve dvou městských částech Hlučína Darkovičkách a Bobrovníkách.

Také zde by měl být provoz nabídnut místním prodejnám. Česká pošta má z minulosti dobré zkušenosti třeba s obchody Coop. V některých obcích tak pobočky fungují formou franšíz. Podmínkou Pošty Partner je, aby byla veřejnosti dostupná každý pracovní den.

Zároveň musí zabezpečit příjem listovních i balíkových zásilek, peněžní i bankovní služby, prodej cenin, kolků a obvyklého zboží. „Jsme přesvědčeni, že poštovní služby v některé ze stávajících prodejen budou výhodnější jak delší provozní dobou, tak lepší přístupností," ujišťoval hlučínský starosta Pavel Paschek.

V Hlučíně jsou připraveni i na variantu, že by žádná z prodejen v Darkovičkách či Bobrovníkách o provozování poštovních služeb neprojevila zájem. V takovém případě by se toho ujalo samo město. K České poště však zatím ze strany soukromníků velké množství zamítavých stanovisek nedoputovalo.

Revidovaný projekt je totiž poměrně výhodný. „Nabízí vyšší finanční motivaci, a to například v podobě bonusů za rozšíření hodin pro veřejnost. Snížily se také sankce za nedodržení podmínek," uvedl Matyáš Vitík.

V některých obcích mají strach

Třebaže projekt Pošta Partner má být způsobem, jak v rámci úsporných opatření zabránit rušení menších poboček především na venkově, v některých obcích mají i přesto strach, že o svou poštu přijdou. „Cítíme, že něco probíhá. Dříve jsme měli jednu pošťačku, která u nás roznášela zásilky, teď se to rozváží auty. Funguje to zkrátka jinak.

Bojíme se, že by nám mohli poštu zrušit, jelikož patříme mezi menší obce. Nabízeli jsme i pronájem za symbolickou sumu jedné koruny, abychom zde pobočku udrželi. Doufáme, že by to mohla provozovat naše prodejna Tempo, ale zatím nevíme, jak to bude do budoucna," popisoval starosta Darkovic Daniel Kocián.

Sám si neumí představit, že by fungování pošty zajišťovala obec. „O chod obecního úřadu se starám já, místostarosta, referentka a účetní. Není možné, abychom při tomto personálním obsazení provozovali poštovní pobočku. Na to by se musela vytvořit nová pozice, což by pro obec asi bylo dost prodělečné," poznamenal na závěr čelní představitel Darkovic.

Autor: Petr Dušek

18.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Cestování do Hlučína komplikuje výluka

Ilustrační fotografie.

Zahrádkáři poděkují za úrodu

Spor o majetek Rothschildů bude řešit Ústavní soud

Potomci známého finančního rodu usilují na Opavsku stále o vrácení nemovitého majetku v Ludgeřovicích a Šilheřovicích.

Do Hradce přijede Olympic, Richard Müller a poprvé také Arakain s Lucií Bílou

Jeden z největších festivalových svátků na Opavsku je tady. Každoročně se na prostranství pod zámkem v Hradci nad Moravicí sjíždějí tisícovky lidí a vše zatím napovídá tomu, že nejinak tomu bude také letos.

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

/ANKETA, KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017/ Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční 20. a 21. října, do včerejška ale musely strany podat své kandidátky. Kdo jsou lídři v Moravskoslezském kraji a jak v létě nabírali síly do předvolebních soubojů?  

MOL CUP: Prostějov - Opava 1:3

/FOTOGALERIE/ Opavští fotbalisté slaví postup do třetího kola MOL cupu. Nutno říci, že Prostějov pro ně nebyl lehkým soupeřem. Ještě osm minut před koncem svítil na tabuli nerozhodný stav. Vítězství hostům trefil z penalty Jan Schaffartzik.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení