Systém od roku 2005 financují výrobci a dovozci elektroniky a dalších zařízení, kteří náklady na recyklaci zahrnují do svých cen pro spotřebitele. Například jen Ostrava díky tomu za poslední rok ušetřila kolem dvou milionů korun, které použije na další ekologické aktivity, řekl dnes ČTK náměstek ostravského primátora Dalibor Madej.

V celém Moravskoslezském kraji ušetřily obce, jež musely dříve sběr elektroodpadů zajišťovat a financovat samy, více než šest milionů korun. Nový systém má také výrazný sociální efekt. Velká část odpadů se totiž třídí ručně v chráněných dílnách, jež zaměstnávají většinou zdravotně handicapované. "Například u nás se na likvidaci podílí 12 lidí většinou se sluchovým postižením, kteří dříve hledali práci velmi obtížně," řekl generální ředitel společnosti OZO Ostrava Karel Belda.

Lidé v Česku si na nutnost vracet opotřebovaná elektrozařízení začínají zvykat. "Loni se na jednoho občana vybraly přibližně dva kilogramy, do konce roku 2008 by se podle českých závazků k Evropské unii mělo toto množství zvýšit dvojnásobně. Podle našich odhadů a statistik je to reálné. Důležité nyní bude pokračovat v osvětě," řekla Hana Ansorgová ze společnosti Asekol, která provozuje jeden ze tří systémů odběru odpadů v Česku. Osvětu považují do budoucna za nejdůležitější i další odborníci.

"Asi 67 procent lidí si podle našich průzkumů myslí, že tříděné odpady skončí na skládce spolu s dalšími odpadky. Musíme je přesvědčit, že veškerý tříděný odpad se skutečně recykluje. Potom bude i jejich ochota ke spolupráci lepší," řekl Belda. Společnosti Asekol, Elektrowin a Ekolamp loni v ČR dohromady vybraly kolem 1,9 kilogramu elektroodpadu na osobu. Česko se zavázalo EU, že do roku 2008 vybere nejméně čtyři kilogramy elektroodpadu na osobu a rok. Pokud to nesplní, dostalo by od EU pokutu.