VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poznejte dnes Zmizelou Opavu

Opava – Zmizelé Čechy a Zmizelá Morava a Slezsko je název knižní edice, do které přibyla další publikace. Její název je Zmizelá Opava, a jak z názvu vyplývá, je věnována slezské metropoli.

2.3.2010
SDÍLEJ:

Zmizelá Opava. Této publikaci bude věnována dnešní přednáška obou autorů. Konat se bude v Obecním domě.Foto: Nakladatelství Paseka

O její vydání se zasloužili dva opavští historikové Karel Müller a Pavel Šopák, kteří dnes budou o Zmizelé Opavě přednášet v Obecním domě. V Sále purkmistrů začne akce v sedmnáct hodin.

Edice Zmizelé Čechy a Zmizelá Morava a Slezsko má připomenout zaniklou tvář měst i celých regionů se zřetelem na jejich historický či umělecký význam a na sílu genia loci, na jehož vytváření se podíleli naši předkové.

Jednotlivé tituly edice přinášejí zejména unikátní archivní snímky zaniklých objektů, doplněné stručnou historií města či regionu.

Opava je do edice zařazena právem. Vždyť bývalé hlavní město rakouského, resp. českého Slezska se stalo takřka synonymem destrukce způsobené dramatickým vyústěním druhé světové války na území naší republiky. Nebyla to ale jen válečná lítice, která se natrvalo vepsala do tváře města.

Tato kniha, která vyšla v polovině ledna v nakladatelství Paseka, přináší zprávu o proměnách města Opavy doprovázenou unikátními archivními fotografiemi. Autory a dnešními přednášejícími jsou Karel Müller a Pavel Šopák.

První jmenovaný je historikem a ředitelem Zemského archivu v Opavě. Odborně se věnuje písemným pramenům k dějinám Slezska a severní Moravy a zvláště heraldice a sfragistice. Karel Müller je spoluredaktorem nejnovějších dějin Opavy i periodika Opava a dalších.

Pavel Šopák je historikem umění a působí na Ústavu historických věd Slezské univerzity v Opavě. Věnuje se kulturně-historickým dějinám Moravy a Slezska 19. a 20. století se specializací na urbanistický a architektonický vývoj.

K těmto tématům publikoval několik monografií a četné studie, často zaměřené právě na Opavu.

Autor: Anna Sotolářová

2.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Parkoviště, ilustrační foto.

Stavba parkoviště na Rovninách úspěšně pokračuje

Ilustrační foto.

V Hlučíně vzniká nová cyklostezka

Silnice do Polska je uzavřena

Kdo je zvyklý jezdit k našim severním sousedům přes Sudice po silnici III/04614, má smůlu. V minulých dnech totiž byla cesta kvůli opravě povrchu uzavřena.

Soud zrušil rozsudek nad fotbalisty

Čtyři profesionální fotbalisté - bývalí a současní hráči druholigového týmu Slezského FC Opava - v úterý předstoupili před Krajský soud v Ostravě. Na lavici obžalovaných usedli Zbyněk Pospěch, David Mikula, Jan Schaffartzik a Nemanja Kuzmanović.

Prvňáci budou mít svá tabla! Tento týden představíme školáky ze ZŠ Mařádkova

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Jaký bude další osud bývalého areálu kasáren ve Služovicích?

Tak trochu danajským darem nazval starosta Služovic Petr Weczerek situaci, kdy byly objekty bývalých kasáren v roce 2000 převedeny pod správu obce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení