Představit by se zde měla zhruba padesátka uměleckých kovářů nejen z tuzemska, ale i Slovenska, Německa anebo Ukrajiny. Tématem letošního ročníku jsou hudební nástroje.

„Zvolili jsme ho záměrně v souvislosti s Beethovenovým Hradcem, který oslavil padesáté výročí. Kováři budou pracovat na nástrojích. Chceme ukázat, že stejně jako hudba, může spojovat také naše řemeslo," uvedl hlavní organizátor Kovářských sonát, Zbyněk Pechál z neziskové organizace Kováři Moravskoslezského kraje.

Kovat by se mělo po dvojicích. Každá na své dílo bude mít přibližně tři a půl hodiny: „Nepůjde o věrné zobrazení nástroje, ale o to, aby návštěvníkovi došlo, o jaký nástroj se jedná, a zbytek si trochu i domyslel."

Na programu je také noční kování, které v loňském roce sklidilo velmi pozitivní ohlasy. V sobotu budou zástupci černého řemesla pracovat až do 22 hodin. „Proběhne to také o tomto víkendu. Jedná se o velmi oblíbenou záležitost. Přece jenom, když v noci odlétávají jiskry a všechno žhne, na lidi to působí podmanivě," pokračoval hlavní pořadatel akce.

Na své si přijdou také děti. Dětská kovárna při prvním ročníku slavila takový úspěch, že nyní na Hradci raději vyrostou rovnou dvě. „Malí kováři dostanou kovadlinu i další nástroje a budou tepat malé misky z mědi. Samozřejmě pod dohledem mistrů. Necháme si přivézt i sto let starou šlapací výheň.

Chceme, ať si děti na vlastní kůži vyzkouší, co to obnáší. Žhavý plech pak zchladí ve vodě a začistí ho citronem," popisoval Zbyněk Pechál a jedním dechem dodal: „Naše dětská kovárna je jedna z mála v Česku. Loni jsme měli jen jednu a vyzkoušelo ji asi 150 dětí. Stála se na ni dlouhá fronta. Letos tomu chceme předejít, tak zřídíme rovnou dvě."

Na závěr ještě upřesněme otevírací dobu. V sobotu akce probíhá od 9 do 22 hodin, o den později pak mezi 9. až 17. hodinou.